„Nowa w przedszkolu” – recenzja książki

Wielu z nas wie, że nie jest łatwo być nowym w grupie i to niezależnie od wieku. W przedszkolu, szkole, w pracy najtrudniejsze są pierwsze dni, kiedy trzeba się zaadaptować do nowej przestrzeni i zjednać sobie ludzi, którzy często boją się nowości, zwłaszcza jeśli nowe oznacza też inne. Trudny test z tolerancji musieli zdać bohaterowie „poczytajki” pt. „Nowa w przedszkolu” Katarzyny Pruchnickiej. Z kolei tytułowa bohaterka, ciemnoskóra Zuri, przeżyła wiele przykrych chwil, póki nie udowodniła, że nowe nie znaczy gorsze.

Katarzyna Pruchnicka pracuje w programie trzecim Polskiego Radia. Jak sama przyznała, napisała tę książkę nie tylko po to, by pokazać odmienność osób, które pochodzą z innego kraju. Pragnęła przede wszystkim rozpocząć dyskusję na temat inności w ogóle, uzmysłowić czytelnikom, że nie trzeba się jej bać, ponieważ może ona wiele wnieść do naszego życia. Jednak, żeby móc doświadczyć pozytywnego wpływu inności na siebie samego, należy być ciekawym i otwartym, uwolnić się z krępujących więzów stereotypów i uprzedzeń. Pisząc książkę, autorka z pewnością nie przypuszczała nawet, jaka będzie ona dzisiaj aktualna i potrzebna.

W „Nowej w przedszkolu” poruszonych zostało wiele istotnych problemów. Zuri, ciemnoskóra dziewczynka, musiała nauczyć dzieci tolerancji, pokazując im, jak ciekawa i barwna jest kultura jej afrykańskiej rodziny. Trudy okresu adaptacji w przedszkolu zostały więc spotęgowany przez konieczność udowadniania, że to, iż wygląda się inaczej, nie oznacza, że jest się gorszym od rówieśników w grupie. Trzeba tu też zwrócić uwagę na postać Kuby, który rozpoczynając swoją znajomość od stwierdzenia „Nie lubię innych”, przeniósł do przestrzeni przedszkola wiele negatywnych wzorców i stereotypów, jakie zostały mu przekazane w domu. „Nowa w przedszkolu” jest więc też trochę książką dla dorosłych, którzy czytając ją wspólnie z dziećmi, zostają zmuszeni do zastanowienia się nad własnymi, czasem niesprawiedliwymi i zadającymi ból opiniami. Katarzyna Pruchnicka motywuje do otwierania się na innych, na ich barwne i interesujące życie. Walczy ze stereotypami, by negatywne uczucia, tak dobrze zobrazowane przez Dorotę Szoblik, nie stawały się doświadczeniem dzieci.

„Nowa w przedszkolu” jest kolejnym tomem z serii „Poczytajki Pomagajki”, wspierającej dzieci w ich poprawnym funkcjonowaniu we współczesnym świecie. Intrygująca historia, przepełniona różnymi charakterami ludzkimi, nie tylko wzbudza ciekawość małych czytelników, ale także podsuwa im gotowe rozwiązania trudnych sytuacji życiowych. Wszystko to sprawia, że seria staje się doskonałym narzędziem wspierającym proces wychowania.

Magdalena Żerek www.czytamto.pl
Ocena: 5

Nowa w przedszkolu

Nowa w przedszkolu

Seria Poczytajki Pomagajki
Katarzyna Pruchnicka
Il. Dorota Szoblik
Wydawnictwo Muza S.A., 2015
Wiek 5+

Patronat portalu Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz