„Basałyk i Psotka idą do pracy” – recenzja książki

Dzieci zastanawiają się, co ich rodzice robią w pracy. Samo „idę do pracy” jeszcze niczego nie tłumaczy, warto poznać szczegóły. Każdy zawód ma swoją specyfikę, swoje słownictwo, rządzi się określonymi zasadami i wymusza na ludziach określone zachowania. Właśnie z tymi szczegółami zapoznaje małych czytelników książka pt. „Basałyk i Psotka idą do pracy” Małgorzaty Żółtaszek.

Jak wygląda praca w korporacji, co robią listy na poczcie, jak pracuje fryzjerka, jak strażak, a jak chirurg – z tym wszystkim można się zetknąć dzięki tej książce, po której przewodnikami są tytułowi bohaterowie – to oni inicjują zabawy – czy to z innymi dziećmi, czy też w gronie rodzinnym. Autorka zadała sobie wiele trudu, by każdy z pięciu zawodów szczegółowo opisać, posługując się fachowym słownictwem, jednak przystępnie i dla dzieci. Do każdego dołączony jest słowniczek.

Prawdziwą wartość książki stanowią ilustracje-instalacje(fotografie ręcznie wykonanych obiektów) Pawła Pawlaka. Artysta podpowiada, jak domowym sposobem wykonać potrzebne poszczególnym zawodom sprzęty – czy to będzie hełm strażacki, ekspres do kawy, komputer, czy urządzenie do kontrolowania stanu pacjenta. Przydadzą się kartony, pojemniki po jogurtach, zakrętki, wytłoczki po jajkach… – czyli krótko mówiąc śmieci, jakie znajdą się w każdym domu. Oprócz tego ilustrator stworzył sporo charakterystycznych dla swojego stylu obrazów. Znajdą się tu także kolaże – fotografie z graficznymi wstawkami i komentarzami.

Całość dopracowana jest graficznie i edytorsko, co sprawia, że bierzemy do rąk znakomitej jakości publikację, która nie tylko ucieszy oko, ale też przekaże sporo praktycznej wiedzy i – co najważniejsze – zainspiruje do twórczej pracy, rozbawi i pomoże w zrozumieniu kawałka nie tak znów odległego świata. Gorąco polecam!

Agata Hołubowska
Ocena: 5

Basałyk i psotka idą do pracy

Basałyk i Psotka idą do pracy

Małgorzata Żółtaszek
Ilustracje i projekt graficzny: Paweł Pawlak
Wyd. Poradnia K, Warszawa 2015
wiek: 6+

Komentarze Facebook

Website Comments

Dodaj komentarz