„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” – recenzja książki

Książką „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Katarzyna Radziwiłł próbuje zainspirować młodego czytelnika do rozwijania swoich pasji. Opowieść o Nagrodzie Nobla przeplata się tu z biograficznymi opowieściami wybranych laureatów.

Począwszy od opowieści o fundatorze nagrody, Alfredzie Noblu, zgodnie z chronologią, przemierzamy wielki świat noblowskich osiągnięć. Każdemu rozdziałowi odpowiada wybrana noblowska kategoria. Pośród laureatów Pokojowej Nagrody Nobla obok informacji o Lechu Wałęsie czy Dalajlamie, młodzi czytelnicy przeczytają także o najmłodszej laureatce, Malali Yousafzai, która otrzymała nagrodę w 2014 roku w wieku zaledwie 17 lat. Jako jedna z nielicznych, mieszkających w Pakistanie dziewczynek, mogła chodzić do szkoły. Prowadziła też blog o ograniczaniu praw kobiet i dziewczynek przez rządzących w kraju talibów. Pewnego dnia szkolny autobus, którym jechała, został zaatakowano, a Malalę postrzelono w głowę. Gdy po długim pobycie w szpitalu wróciła do zdrowia, razem z rodzicami opuściła Pakistan i przeniosła się do Anglii, gdzie nadal walczy o prawo dzieci do nauki na całym świecie.

O laureatach pozostałych kategorii Katarzyna Radziwiłł pisze równie ciekawie. Najmłodsi czytelnicy dowiedzą się, czym są grupy krwi oraz czynnik RH, insulina, penicylina albo zapłodnienie in vitro. Poznają teorię wielkiego wybuchu, reakcje termojądrowe w gwiazdach, a także polon i rad, odkryte przez Marię Skłodowską-Curie. Poważne z założenia tematy zostały zrównoważone przez przystępną i treściwą formę opowieści oraz karykaturalne ilustracje Daniela de Latour. Poza portretami noblistów i ich wielkich dokonań, ilustrator pokusił się o wizualne interpretacje dzieł literackich nagrodzonych Noblem pisarzy. Mamy szansę obejrzeć zatem ilustracje Daniela de Latour do „Księgi dżungli”, „Quo Vadis” albo „Cudownej podróży”.

Poza informacjami o laureatach, na młodych czytelników czeka sporo informacji o samej nagrodzie oraz noblowskiej gali, a także kilka pustych stron na zapiski bądź rysunki pomysłów, które mogą zaowocować przyszłym Noblem.

Anna Czarnowska-Łabędzka
Ocena: 5

okładka książki

„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, Katarzyna Radziwiłł, il. Daniel de Latour, wyd. Muchomor

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?
Katarzyna Radziwiłł
il. Daniel de Latour
Muchomor, Warszawa 2015
Wiek: 7+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz