„Przygoda Marlenki” – recenzja książki

Są tacy autorzy, których nie można nie znać i takie książki, których nie wolno nie czytać. Sibylle von Olfers jest jedną z takich autorek. Urodzona w 1881 roku pod Królewcem, w rodzinie z długimi tradycjami artystycznymi i pisarskimi, stworzyła dziesięć zupełnie niezwykłych autorskich książek ilustrowanych w stylu art nouveau, z czego największy rozgłos przyniosły jej „Dzieci korzeni”.

Chorowała na płuca, zmarła w wieku 35 lat, a czas I wojny światowej złączył jej losy z Polską – dokładnie z Wrocławiem, gdzie pracowała jako pielęgniarka.
A tą książką, którą powinniśmy znać, a która tak szczęśliwie została przetłumaczona na język polski i wydana nakładem krakowskiego wydawnictwa Przygotowalnia ( Kraków, 2017), są „Przygoda Marlenki”.

Przygody Marlenki_3

Ogromna to przyjemność ją czytać, a jeszcze większa oglądać. Rymowana opowieść o Marlence – małej dziewczynce, która pod nieobecność mamy wychodzi na podwórko i rozpoczyna swoją niezwykłą, zimową przygodę. Marlenka trafia do śnieżnej krainy Królowej Lodu, ale bez obaw, ta królowa jest dobra, mądra i piękna, a w dodatku na kolanach trzyma swą córkę, małą księżniczkę. Dziewczynki spędzają urocze chwile, bo księżniczka ma akurat urodziny. Jedzą więc lodowe tabliczki białej czekolady, popijając herbatę. Spacerują w ogrodzie i tańczą w rytm melodii przygrywanej przez srebrne trąbki. I choć trudno się dziewczynkom rozstać, dzielny bałwan Johann odwozi Marlenkę do domu, gdzie czeka ukochana mama. Prosta to opowieść, ale przedstawiona dzieciom w piękny, poetycki sposób. Natomiast ilustracje… Każda ze stron jest niczym oprawiony w subtelną ramę obraz albo witraż. Dyskretne kolory stanowią tło do postaci Marlenki, która jest ubrana w czerwony płaszczyk. Może nam się kojarzyć po trosze z dziewczynką w czerwonym płaszczyku, po trosze z czerwonym kapturkiem czy Gerdą, ale na szczęście w tej opowieści nie przydarzy się nic złego.

Za oknem śniegu jak na lekarstwo, więc i dlatego jest to wyjątkowe zaproszenie do magicznie białego świata Sibylle von Olfers.

Kalina Cyz

Przygody Marlenki_1

Przygoda Marlenki

Sibylle von Olfers
przeł. Eliza i Andrzej Karmińscy
wyd. Przygotowalnia, 2017
wiek: 2+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz