„Fakty” i „Mapa wiedzy dla dzieci” – recenzja książek

Wydawało mi się, że dobrze znam polski rynek wydawniczy i oferta wydawnictw nie ma dla mnie tajemnic. Nic bardziej mylnego, jak się okazuje. Mam przed sobą dwie książki wydane przez Smart Books, czyli nową, nieznaną mi, markę na polskim rynku. Wydawnictwo dba o jakość swoich publikacji, które spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i jakości Unii Europejskiej, na terenie której się ukazują. Stawia sobie wysoko poprzeczkę, zarówno pod względem merytorycznym, graficznym, jak i edytorskim. Symbolem rozpoznawalnym wydawnictwa jest żarówka, co sugeruje, że skupia się ono na zagadnienia edukacji.

„Mapa wiedzy dla dzieci. Zadania” to ponad 100 faktów w obrazkach zamieszczonych na zaledwie dwudziestu kilku stronach, wypełnionych po brzegi wiedzą. Mapy wiedzy nie są w Polsce popularnym narzędziem dydaktycznym w szkolnym środowisku. Autorzy przekonują, że warto je wykorzystywać, gdyż pomagają w łatwiejszym i szybszym przyswajaniu informacji i ich zapamiętywaniu. Uczą nas czytania map wiedzy i ich tworzenia, proponują zadania do ćwiczenia wyobraźni. Książka zawiera 25 kolorowych i intrygujących map wiedzy z dziedzin świata zwierzęcego i roślinnego, fizjologii człowieka oraz grę w populację na osi czasu. Ostatnia strona to zachęta do stworzenia własnej osi czasu. W prosty graficzny sposób ukazane zostały poszczególne etapy tworzenia map wiedzy. Trzy punkty – Zbierz, Ułóż i Pokaż oraz propozycja graficznego rozpisania zgromadzonej wiedzy – to super lekcja mnemotechniki.

Kolejna propozycja to „Fakty. 100 ciekawostek dla mądrych dzieci”. To wydawnictwo inne niż encyklopedia, mimo że w podobnym stylu merytorycznym, kopalnia wiedzy z różnych dziedzin. Niezbyt grubych rozmiarów książka zawiera mnóstwo wiadomości, które zaspokoją żądzę wiedzy małego czytelnika. Znajdziemy tu ciekawostki z historii pisma i zabawek, z życia największych, najszybszych i najmocniejszych zwierząt, dowiemy się jak działa lotnisko i jakie istnieją niezwykłe machiny latające, poznamy warsztat pracy malarza, tajemnicze zjawiska na niebie, przeniesiemy się w świat technologii miejskiej oraz pozaziemskiej, poznamy stworzenia święcące w ciemności, zwiedzimy niesamowite domy, zaprzyjaźnimy się z dinozaurami itp. Jak sami widzicie – wachlarz tematyczny tej publikacji jest bardzo rozległy.

Obie książki są bardzo podobne edytorsko. Ten sam format, podobne wizualnie, realizują ten sam cel edukacyjny. I co najważniejsze, obie stworzył ten sam duet autorski. Wiadomości do książek wybrała i zgromadziła Susan Martineau, a szatą graficzną ozdobiła Vicky Barker. Dużo w nich informacji i tyle samo ilustracji, ale nie sprawia to żadnego chaosu, wręcz przeciwnie. Zarówno treść, jak i obrazki przedstawione są przejrzyście i bardzo czytelnie, co pozwala na delektowanie się tą dydaktyczną ucztą i przyswajanie wiedzy w sposób zdecydowanie intensywniejszy i efektywniejszy. Na uwagę zasługuje również tłumaczenie książek – starannie i bardzo literacko dokonał tego Tomasz Klonowski.

Polecam te dwie świetne książki na prezent dla małego naukowca, który bardzo lubi odkrywać świat i dużo wiedzieć.

Iwona Pietrucha
ocena 5

Fakty

Fakty
Mapa wiedzy dla dzieci

Susan Martineau
il. Vicky Barker
przeł. Tomasz Klonowski
wyd. Smart Books
wiek 5+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz