„Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – recenzja audiobooka

Przeprowadzka to taki czas w życiu każdej rodziny, kiedy odnajdują się różne, dawno zaginione rzeczy. Szaliki, o których wszyscy już dawno zapomnieli, książki czytane w dzieciństwie i pamiątki z lat młodości. W tym przypadku było podobnie. Pomagająca rodzicom przy pakowaniu i rozpakowywaniu kolejnych pudeł Malwina trafiła na karton z bardzo tajemniczą zawartością.

W kartonie znajdowały się różne tajemnicze rzeczy, najciekawszą z nich był jednak rękopis książki „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim”. Główny bohater urodził się jako ósme dziecko w rodzinie Czochralskich. Ojciec dzieci był znakomitym stolarzem i jeszcze przed ślubem obiecał sobie, że jednemu z dzieci przekaże w przyszłości warsztat. Najpierw rodziły się tylko córki, a kiedy na świat zaczęli przychodzić synowie, okazało się, że żaden z nich nie przejawia talentów stolarskich. Mały Janek stolarzem zostać nie chciał, przejawiał zupełnie inne zainteresowania. Chłopiec chciał zostać naukowcem, przyglądał się światu i przeprowadzał różne eksperymenty. Zdarzało mu się przy tej okazji podrzeć ubrania albo poparzyć ręce. Mama była cierpliwa aż do dnia, w którym na skutek kolejnego doświadczenia z sąsiedniego budynku wyleciały wszystkie okna! Janek się jednak nie poddał, dorastał, poszerzał swoją wiedzę i w dorosłym życiu odkrył coś, bez czego dziś nie wyobrażamy sobie życia. Praca i odkrycia Jana Czochralskiego zapoczątkowały współczesną epokę elektroniczną! Droga była długa i wyboista, naukowiec musiał pokonać sporo przeszkód. O nich wszystkich opowiada czytelnikom mistrzyni biografii Anna Czerwińska-Rydel. Autorka pisała między innymi o życiu Kornela Makuszyńskiego, Henryka Sienkiewicza, Wandy Rutkiewicz. Postać Jana Czochralskiego jest na pewno znacznie mniej znana szerszemu gronu odbiorców. Patrząc na jego osiągnięcia, mamy czego żałować, ale jest szansa wszystko nadrobić. Bo Anna Czerwińska-Rydel nie tylko przedstawia postać Jana Czochralskiego, ale również zachęca czytelników do dalszych poszukiwań wiadomości na temat tego naukowca i wynalazcy.

Mam problem ze słuchaniem audiobooków. Trudno mi się na nich skupić, myśli często uciekają w zupełnie inną stronę. Tymczasem od tego nie mogłam się oderwać. Przyznam się, że nigdy wcześniej nie słyszałam o Janie Czochralskim i jego odkryciach. Dlatego byłam jego życia i osiągnięć niezwykle ciekawa. Ogromną rolę odegrała tu jeszcze fenomenalna interpretacja Anny Dymnej. Ta znakomita aktorka przeczytała „Kryształowe odkrycie” w taki sposób, że nie da się przestać tego słuchać! Równie interesująca jest opowieść o Malwinie, jej rodzicach i rodzeństwie, przeprowadzce i poszukiwaniu rodzinnych korzeni. Te dwie historie zostały zgrabnie i interesująco połączone. Dzięki temu nie jest to tylko zbeletryzowana biografia wybitnego naukowca i wynalazcy, ale również ciekawa opowieść o współczesnym świecie. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie i wszystkim ta opowieść powinna się spodobać.

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5

Kryształowe odkrycie_2

Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim

Anna Czerwińska Rydel
czyta Anna Dymna
Buka, 2016
Wiek 8+

Patronat Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz