Recenzja książki „Ukryte światy”

Kiedy Wydawnictwo Nowa Era wiosną 2017 roku ogłaszało ogólnopolski konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych, nie spodziewało się takiego odzewu. Na konkurs wpłynęło kilka tysięcy prac o bardzo szerokim wachlarzu tematów i jeszcze większym pomysłów. Zadaniem konkursowym było dopisanie dalszego ciągu do trzech zaproponowanych początków, w trzech różnych kategoriach. Tak więc opowiadania miały się zamykać w klimacie przygody, bajki bądź tajemnicy.

25 opowiadań, które czyta się jednym tchem, niejednokrotnie zapominając, że pisał je tak młody człowiek. Są teksty o zwierzętach („Chrupek”, „Wielkie serce”), o problemach dnia codziennego („Tajemniczy zegarek”, „Szczęściara”), ale również takie zahaczające o granice fantastyki („Zaczarowany świat Natalki”, „Gwiezdna przygoda” czy „Tęczowa drabina”).

Przyznam, że trochę sceptycznie podeszłam do lektury. Ale zupełnie bezpodstawnie. Wysoki poziom dziecięcej twórczości gwarantuje naprawdę dobrze spędzony czas. Opowiadania zachwycają pomysłowością, dynamiką akcji oraz zakończeniami, a bohaterowie przeżywają niewiarygodne i pełne humoru przygody.

Kot, który przez chwilę przy łóżku chorej staruszki zamienia się w jej siostrzenicę. Emil rozmawiający z pionkami z szachownicy. Natalka wchodząca po tęczowej krainie do bajecznie żółtego świata, czy bohaterka kolejnego opowiadania spotykająca własnego sobowtóra. Detektywi z biura „Po nitce do kłębka”, co rusz przeżywający intrygujące przygody. Staruszek przypominający Pana Kleksa z bajek Brzechwy – czyż to nie jest obietnicą świetnej literackiej zabawy?

Piękny tytuł tego nietuzinkowego zbiorku „Ukryte światy” nawiązuje do bardzo pojemnej i nad wyraz bogatej dziecięcej wyobraźni i kreatywności.  Autorzy opowiadań bezwątpienia skrywają w sobie takie światy – bezpieczne, idealne, pełne uśmiechu i empatii, wolne od stereotypów i uprzedzeń.

A na zakończenie niespodzianka dla czytelnika, bo przecież „Ty też możesz popisać się talentem” i dopisać historię do przygotowanego przez wydawnictwo początku. Kilka kartek książki zostało bowiem zarezerwowanych dla młodych adeptów sztuki pisarskiej. Wystarczy wziąć długopis w rękę i do dzieła.

Publikacja jest bardzo estetycznie i ładnie wydana. Twarda okładka, dobry gatunkowo papier, duży format to nie jedyne jej atrybuty. Dbałość o staranny język oraz ciekawa szata graficzna dopełniają całości. Nad wydaniem zbioru pracowało mnóstwo ludzi, więc dopracowany jest on perfekcyjnie w każdym szczególe. Mimo debiutów to bardzo profesjonała publikacja.

Polecam! Ciekawa i bardzo inna książka. Warto oderwać się od szarej rzeczywistości i zanurzyć w wyobraźni małego człowieka.

Iwona Pietrucha

Ocena 5

ukryte swwiaty

Tytuł: „Ukryte światy”

Autor

Ilustrator

Wydawnictwo Nowa Era

Sugerowany wiek: 7+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz