„Abstrakciki” – recenzja książki

Jak zachęcić dziecko do poznawania świata sztuki? Jak wytłumaczyć mu, że sztuki nie trzeba się bać, że każdy może interpretować ją na własny sposób? Pokazać i przeczytać mu bardzo inspirującą książkę!

Co przestawiają abstrakcyjne obrazy Wassilego Kandinskiego? Obraz „Kapryśny” przedstawia wieloryba, którego pewnego dnia w swojej pełnej piany wannie znalazł Pan Czyścicki. Nie wiedział on, co zrobić z niespodziewanym gościem. W końcu zdecydował, że wieloryb stanie się łodzią podwodną! Na innym obrazie zobaczyć można sklep z ludzkimi częściami zapasowymi. W nim matki kupić mogą trzecią rękę, która pomoże w codziennych czynnościach. Naukowiec dostanie tam drugą głowę, kompozytor kupi trzecie ucho, a biegacz trzecią nogę. Kandinsky namalował również „Dziwny dom”, który znajduje się przy ulicy Ciernioplątów. Mieszkają w nim państwo Prostokąccy. W ich życiu najważniejsze są, jak mówi ich nazwisko, kąty proste. Bez nich bohaterowie nie wyobrażają sobie życia.

Skąd wiem, że te obrazy przedstawiają właśnie to? Bo napisała o tym Anna Paszkiewicz, autorka książki „Abstrakciki”. Autorka stworzyła trzynaście niezwykłych wierszy. Każdy z nich nawiązuje do innego obrazu Kandinskiego. Każdy, kto choć raz zobaczył jedną z jego prac, zastanawiał się pewnie, co mogą one przedstawiać. Tego tak naprawdę nie można jednoznacznie stwierdzić, bo każdy na tych obrazach może zobaczyć coś innego. Anna Paszkiewicz pokazała czytelnikom jedną z możliwych interpretacji, czytelnicy mogą zgodzić się z wizją poetki albo spróbować stworzyć własną.

Lubię książki, które pobudzają wyobraźnię. „Abstrakciki” do tego typu lektur zdecydowanie należą. Oryginalne wiersze Anny Paszkiewicz czyta się z ogromną przyjemnością. Ciekawe historie, niebanalne rymy i mnóstwo humoru, to wszystko znaleźć można w tych trzynastu dłuższych i krótszych wierszach. Na każdej stronie, oprócz wiersza, znalazły się oczywiście obrazy Wassilego Kandinskiego. Dzięki temu czytelnicy mogą śledzić jednocześnie historię opisaną w wierszu oraz szukać na obrazach wszystkich rzeczy opisanych przez autorkę. Jednak nie są to jedyne ilustracje w tej książce. Są w niej również proste i zabawne grafiki Kasi Kołodziej. Każda z nich w interesujący sposób nawiązuje zarówno do wierszy, jak i do obrazów.

„Abstrakciki” to książka bardzo niepozorna. Niewielki format, miękka oprawa, a w środku?! Tam czeka na czytelników świat sztuki. Dostępny i interesujący dla młodych czytelników, być może przyszłych miłośników sztuki. Jej twórców albo interpretatorów…

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5

Abstrakciki

Abstrakciki

Anna Paszkiewicz
ilustracje Kasia Kołodziej
wyd. OVO, 2017
wiek: 5+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz