Akademia Mądrego Dziecka – nowości Egmontu dla małych mądrali

Nie ukrywam, że książki, czasopisma, zeszyty ćwiczeń, gry planszowe i inne kreatywne nowinki dla dzieci w wieku od 2 lat są w obszarze moich zainteresowań od dłuższego czasu. I były tam na długo przed tym, jak moja młodsza córka stała się już prawie dwulatkiem!

Jako logopeda specjalizuję się bowiem, m.in. w Opóźnionym Rozwoju Mowy u dzieci i są to naturalnie ważne dla mnie pomoce w pracy terapeutycznej. Często też polecam je rodzicom nawet starszych pacjentów, by wyrównywać kompetencje językowe i poznawcze dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Na co zwracam uwagę? By ilustracje były ładne (po prostu ładne!), by tekst był przystępny, ale napisany pięknym językiem – najlepiej rymowany i by temat był bliski małemu czytelnikowi (o, przepraszam: słuchaczowi). Wszystkie te warunki doskonale spełnia seria „Akademia Mądrego Dziecka” warszawskiego Wydawnictwa Egmont – zarówno jeśli chodzi o książeczki, jak i kreatywne kolorowanki dla najmłodszych.

Na początek kolorowanki. Po pierwsze są rzeczywiście doskonale dopasowane do możliwości intelektualnych tak małych dzieci – co oznacza, że nie są ani za trudne (bo to się zdarza często), ani zbyt łatwe (to jeszcze częściej); mają atrakcyjne dla dzieci tematy i ciekawą formułę (doskonałe zadania z cyklu: „coś tu nie pasuje”). Całość wieńczą duże naklejki: rzeczywiście nawet roczne dziecko świetnie sobie z nimi poradzi, a gruba tektura na końcu ułatwia zabawę w najbardziej nieoczywistych miejscach, w których wena nachodzi dzieci najczęściej!

„To już umiem sam”, „Kiedy słonko świeci”, „Kiedy pada deszcz”, „Ale natura” i „Kiedy się bawimy” – to najnowsze kolorowanki z serii, Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018.

Natomiast książeczki to gratka, której nie wolno przegapić. Dwa tytuły: „Lisek i przyjaciele” i hit ostatnich dni w moim domu, czyli „Czyj to nocnik?” , Wydawnictwo Egmont, Warszawa 2018. Autorem zabawnych, mądrych i jakże pięknych wierszyków jest Zbigniew Dmitroca. Autor znany tak dzieciom, jak i rodzicom. Poeta i tłumacz. Piszący w sposób, w jaki pisać jest dane nielicznym.

Oto bowiem lisek („Lisek i przyjaciele”), nie przerywając zabawy ze swymi przyjaciółmi: kotem, kameleonem, lwem, królikiem, motylem, nietoperzem, niedźwiedziem, słoniem, tukanami i rybami, cały czas rozmyśla: „czy z zielonym krokodylem byłoby tak samo mile?”. Małe lisie dziecko przeżywa przygody i nawiązuje nieoczywiste przyjaźnie. Może to być doskonały pretekst do rozmowy nawet z najmłodszymi dziećmi o niepotrzebnych uprzedzeniach i o tym, czym jest akceptacja. Piękne ilustracje Antonelli Abbatiello i rozpoznawalna koncepcja graficzna z zabawnymi otworkami.

I, jak wspominałam, ulubiona ostatnimi czasy lektura w moim domu, czyli „Czyj to nocnik?”. Zwierzaki – m.in. Misio, Hipcia czy Świnka – znajdują na polanie nocnik. Rodzą się pytania: czyj jest ten nocnik?; kto go zostawił?; czy dziewczynka to była?; czy może chłopczyk?; czy ktoś go zostawił, czy raczej zgubił? Ale pytania pytaniami, odpowiedzi odpowiedziami – najważniejsze, że każdy zwierzak robi z tego nocnika użytek. Na końcu znajduje się jego właściciel i z wesołą miną namawia inne smyki, by porzuciły pieluchy. Urocza, wesoła i absolutnie wyjątkowa książeczka, która może być (bardzo chcę w to wierzyć!) pierwszym krokiem do pożegnania się dziecka z pieluchami.

Bardzo gorąco polecam,

Kalina Cyz

akademia mądrego dziecka

Czyj to nocnik
Lisek i przyjaciele

Zbigniew Dmitroca
il. Antonella Abbatiello
wyd. Egmont, 2017
wiek: 2+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz