„Mr. Men i Mała Miss” – recenzja serii

Choć Charles Roger Hargreaves napisał i zilustrował dla dzieci niejedną książkę, to historia literatury dziecięcej zapamiętała go jako twórcę arcyzabawnej serii „Mr. Men i Little Miss”. Ta seria od ćwierć wieku bije rekordy popularności na całym świecie.

Przetłumaczona i wydana w ponad 20 językach, a sprzedana w ponad stu milionach egzemplarzy, teraz dzięki wydawnictwu Egmont trafiła na polski rynek.

Na początek 10 maleńkich, kolorowych książeczek o… no właśnie, o czym? O ludzkich cechach charakteru, zaletach, wadach i emocjach, które w sposób absolutnie wyjątkowy zostały opisane i narysowane. Od pierwszej do ostatniej książeczki czujemy, że autor tworzył je dla swoich dzieci. Proste w formie, zgrabne i zabawne, ale przez niewyszukane puenty po prostu prawdziwe. Trochę tak, jakby ta narracja miała podwójne znaczenie – inaczej odczytywana przez rodziców, a inaczej przez dzieci. Bo dla dzieci to frajda! Pan Bałagan i historia jego przyjaźni z panami – Schludnym i Czystym; najbystrzejsza osoba na świecie, czyli Pan Bystrzak w podróży; Pan Leniuszek, Pan Pośpiech to bohaterowie, którzy wywołają niejeden uśmiech na dziecięcej twarzy. A Mała Uparciuszka, Wstydnisia? Mała Buntowniczka czy Pomocnica? Zapewniam, że to kandydatki na najlepsze książkowe przyjaciółki. Moje serce skradła Mała Wstydnisia, a moje córki zaśmiewają się z przypadków Pana Leniuszka. Ciekawe, z którym bohaterem utożsami się wasze dziecko.

Wiem, że literatura, jak każda inna dziedzina sztuki, musi być wolna – od dydaktyzmu, morałów i „wpisanych” treści. Ale książki takie jak te są niczym mikro-podręczniki do akceptowania naszych słabości i dziecięcych cech, które spędzają sen z powiek rodziców od zawsze. Niełatwo mówić o lenistwie, gadulstwie, łakomstwie czy roztrzepaniu bez ośmieszania i krytykowania. Hargreaves zrobił to po mistrzowsku! Wady maleńkie i większe; szkodliwe i z przymrużeniem oka; cechy pozytywne, negatywne i neutralne; przygody niecodzienne i te zupełnie zwyczajne powodują, że każda z postaci staje się nam bardzo bliska.

W dodatku niebywale przystępna jest ich cena. Chyba wiem, gdzie zostanie sprzedany kolejny milion egzemplarzy!

Gorąco polecam,
Kalina Cyz

banner_MrMen_MalaMiss

 

Mr. Men i Mała Miss

W serii: Pan Radosny, Pan Bałagan, Pan Pośpiech, Pan Leniuszek, Pan Bystrzak, Mała Pomocnica, Mała Wstydnisia, Mała Buntowniczka, Mała Uparciuszka i Mała Złośnica
tekst i il. Roger Hargreaves
przeł. Marcin Wróbel
wyd. Egmont, 2018
wiek: 2+

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz