„Najdzielniejszy z Rycerzy” – opera dziecięca w Operze Wrocławskiej

„Najdzielniejszy z Rycerzy”, opera dziecięca w trzech aktach, skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego, a następnie rozszerzona przez Marka Stachowskiego, ówczesnego studenta mistrza Pendereckiego. Librettem trzyaktowej opery jest tekst Ewy Szelburg-Zarembiny, popularnej autorki poezji i literatury dziecięcej. Głównym bohaterem opery jest Strach na Wróble, który postanawia znaleźć prawdziwych przyjaciół.

Najdzielniejszy z rycerzy_plakat (002)

Początkowo sądzi, że idealnymi kandydatami na przyjaciół okażą się Maki. Niestety kwiaty wcale nie pragną tej znajomości, uważają, że Strach na Wróble jest brzydki, a jego wygląd nie licuje z ich urodą. Niepocieszony Strach odchodzi. W międzyczasie Wróble planują srogi atak na Maki, chcąc dobrać się do ich nasion. W chwili zagrożenia czerwone kwiaty przypominają sobie o Strachu na Wróble, który ratuje ich polne królestwo z opresji. „Najdzielniejszy z Rycerzy” jest uniwersalną opowieścią o świecie wartości, uczącą młodych widzów o tym, że to nie wygląd decyduje o wartości człowieka. Jak mówi sam reżyser: To piękna opowieść o bezinteresownym ratowaniu świata nie dla własnej korzyści, tylko po to, żeby ten świat nie wywrócił się do góry nogami.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Cyz, muzykolog i reżyser operowy, autor książek o muzyce, redaktor naczelny najstarszego polskiego czasopisma o muzyce „Ruch Muzyczny”. Do tej pory Tomasz Cyz stworzył takie spektakle jak: „Luci mie traditrici” Salvatore Sciarrina (Festiwal Nostalgia, Poznań), „Rusałka” Antonina Dvoraka (Teatr Wielki w Łodzi), „Maddalena” Siergiusza Prokofiewa (Teatr Wielki w Poznaniu), „Moja pierwsza śmierć w Wenecji” Justyny Bargielskiej (Teatr Dramatyczny w Warszawie), „Po wygnaniu” wg poezji Czesława Miłosza (Teatr Nowy w Krakowie).
Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Adam Banaszak, dyrygent młodego pokolenia, który do tej pory dyrygował takimi spektaklami jak: „Madama Butterfly”, „Traviata”, „Czarodziejski flet”, „Zemsta nietoperza”, „Orfeusz w piekle”, „Księżniczka czardasza”. W 2015 roku sprawował kierownictwo muzyczne nad prawykonaniem opery Pawła Mykietyna „Czarodziejska góra”. W roku 2017, dyrygując spektaklami „Eugeniusza Oniegina”, zadebiutował w Operze Wrocławskiej. Poprowadził tu premierę „Pchły Szachrajki” M. Małeckiego (reż. A. Seniuk) oraz „Krakowiaków i górali” J. Stefaniego (reż. B. Wiśniewska). Od sezonu 2017/2018 zatrudniony jest tu jako dyrygent-asystent.

Pozostali realizatorzy to: Natalia Kitamikado (kostiumy), Jacek Przybyłowicz (choreograf) oraz reżyserka świateł Katarzyna Łuszczyk.

Premiera już 19 kwietnia, o godz. 12.00. Kolejne spektakle będzie można zobaczyć 20 i 22 kwietnia, a także 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Premierę swoją obecnością zaszczyci prof. Krzysztof Penderecki.

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz