Wielka majówka w Bramie Poznania. IV rocznica otwarcia

wielka majówka

Brama Poznania obchodzi swoje urodziny! Już od czterech lat działamy i interpretujemy dziedzictwo na poznańskiej Śródce, która stała się naszym domem: ze swoimi mieszkankami i mieszkańcami, zakątkami oraz historią będącą inspiracją i motorem do działania. Z tej okazji zapraszamy na urodzinową Wielką Majówkę, którą w tym roku dedykujemy Śródce i tym, co w przekonaniu jej mieszkańców zawsze było ważnym aspektem tego miejsca i stanowiło o charakterze dzielnicy – rzemiośle!

Od kilku lat na świecie i w Polsce zauważamy jego odrodzenie i wartości, które się z nim wiążą. Poszukujemy unikatowych rzeczy, wyprodukowanych lokalnie, z troską o środowisko i społeczność, w której żyjemy. Interesuje nas praca autorów i autorek rzeczy, w których posiadanie wejdziemy. Rzemiosło to szacunek do przedmiotów, dbałość o ich wykonanie, a również ich trwałość. Zamiast wielu rzeczy wątpliwej jakości, których nadmiar zalewa nasze domy, wybieramy takie, które posłużą nam latami, a może nawet przyszłym pokoleniom – również w duchu zero waste. Pewnie każdy/a z Was posiada przedmiot pochodzący od babci, wujka czy może nawet prapradziadka. To także budowanie dziedzictwa! Wytwory rzemieślnicze chętniej poddamy recyklingowi lub upcyclingowi, żeby przydłużyć ich życie. Lepiej naprawiać, niż kupować nowe!

Szczegółowy program wydarzeń:

28.04 (sobota)

Trakt na Kole – wycieczka rowerowa
/ bezpłatne wejściówki do odbioru godzinę przed wydarzeniem w punkcie informacyjnym /
start: 12:30 i 15:30 / start: Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy do wzięcia udziału w rowerowej wyprawie w przeszłość. Nawiązując do ponadstuletnich tradycji poznańskich „kołowników”, śmiało wprowadzamy rower w przestrzeń Traktu Królewsko-Cesarskiego. Wystarczy dysponować sprawnym jednośladem – własnym lub wypożyczonym. Zaczynamy od Ostrowa Tumskiego, by
poprzez tereny nadwarciańskie i Stare Miasto dotrzeć do XIX-wiecznego centrum miasta. Uczestnicy/czki przejazdu poznają świadków i świadkinie burzliwych dziejów Poznania. Podczas wycieczki będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat bezpiecznego, zgodnego z przepisami poruszania się rowerem w ruchu ulicznym.

Rowerowa OdNowa – spa dla rowerów
/ wstęp wolny / 12:00-17:00 / Zygzak

Jeżeli Wasze rowery w dalszym ciągu schowane są w piwnicach, garażach, lub cierpią przywiązane do stojaków – spieszymy im z pomocą! Majówka to czas beztroskich wycieczek i swobodnego poruszania się po mieście. Nie zrobicie tego jednak z zardzewiałym łańcuchem i niedokręconymi śrubami. Rozwiązaniem będzie Rowerowa OdNowa! Mobilny Mechanik Rowerowy z One More Bike na miejscu zdiagnozuje problemy i dokona drobnych napraw. A potem już nic, tylko ruszać w trasę (na Trakt Królewsko-Cesarski).

Present from the Artist – performans Barbary Drazkov Drążkowskiej
/ wstęp wolny / 13:00-15:00 / Amfiteatr

„Present from the Artist” to performans Barbary Drazkov Drążkowskiej, bezgłośny manifest przeciwko zanieczyszczaniu miejsc publicznych muzyką, który poprzez tytuł kojarzyć się może z kultowym performansem „The Artist Is Present” Mariny Abramović. Tym razem mamy do czynienia z elektronicznym pianinem, dwoma zestawami słuchawek, dwoma krzesłami i pianistką – Barbarą Drazkov Drążkowska – która zaprasza do udziału w intymnym koncercie dla jednego słuchacza. Premiera performansu odbyła się w Białowieży, latem 2017 roku podczas realizacji projektu „Green Pianist” na Szlaku Rowerowym Green Velo.
https://www.youtube.com/watch?v=t9nhLEFXibY

Biblioteka na rowerze – mobilna czytelnia książek
/ wstęp wolny / start: 12:30, 14:00, 15:30 / Zygzak

Podczas rowerowej Wielkiej Majówki w Bramie Poznania nie mogło zabraknąć jednej z ciekawszych inicjatyw rowerowych w Poznaniu, czyli „Biblioteki na rowerze”. Działanie realizowane przez Centrum Kultury Zamek w Poznaniu jest częścią całorocznego programu „Zamek z książek”, skupionego wokół wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Biblioteczny rower, przypominający rikszę, od dwóch lat dociera do parków i na place zabaw w mieście. Z mobilnej biblioteki, która ustawi się w sobotę przed Bramą Poznania będą mogły skorzystać zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Bibliotekarki pokażą dzieciom książki, przeczytają ich fragmenty, zaproponują zabawę wokół wybranych przez dzieci pozycji (oczywiście głównie z tematem jazdy na rowerze w tle!), a także zachęcą rodziców do czytania dzieciom i podpowiedzą wartościowe tytuły.

Slöjd – rękodzielnicze animacje rodzinne
/ wstęp wolny / 12:00-17:00 / Przedpole Śluzy Katedralnej

Zapraszamy rodziny z dziećmi do wspólnego majsterkowania. Przeniesiemy się sto lat wstecz, kiedy to na Śródce Towarzystwo „Warta” założyło specjalną salę dla dzieci, w której poznawały one tajemniczny slöjd – szwedzki system wyrabiania zręczności przez rzemieślnicze prace ręczne. Zgodnie z ideą zza morza zrobimy własnoręcznie zabawki i uśmiechające dodatki do roweru. Bądźcie koniecznie!

Tysiące Winyli – kiermasz płyt
/ wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Do winyli nie trzeba już nikogo przekonywać. Nośniki, które radośnie porzucaliśmy dla płyt CD i formatu MP3 wracają do łask. Kiermasz będzie okazją do poszerzenia lub rozpoczęcia kolekcji. Specjaliści odpowiedzą na Wasze skryte pytania i pomogą w wyborze muzyki, którą pokochacie. Na spotkanie zapraszają Tysiące Winyli! Okazyjne ceny zapewnione!

Pozytywnie Zakiszeni – warsztaty kiszonkowe
/ wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Czy kogoś jeszcze trzeba przekonywać do kiszonek? Kisimy na potęgę, tym razem zrobimy kiszonki w duchu „zero waste” – z wszystkich części roślin! W podróż do świata kulinarnego fermentu zabiorą nas Pozytywnie Zakiszeni – co jak co, ale o kiszeniu wiedzą najwięcej! Podczas warsztatów będzie można samodzielnie wykonać kiszonki, o jakich nie śniliście (lub baliście się spróbować je zrobić).

Czekoladowe DIY – wegańskie warsztaty kulinarne
/ zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 13.00 i 15:00 / Amfiteatr

Lubicie kakao i czekoladę? Wiecie, że jej zasoby się kończą? O NIE! Okazuje się jednak, że natura ma do zaoferowania zdrowszy zamiennik: KAROB! Podczas warsztatów pokażemy jak przygotować karobowe wyroby czekoladowe – zaledwie w kilkanaście minut. Używając tylko blendera można wyczarować przepyszne i zdrowe przekąski, które naładują Was energią na cały dzień. Warsztaty poprowadzi Karolina Gawrońska z Savory or Sweet.

29.04. (niedziela)

„Zero waste” zbliża ludzi – wykład Katarzyny Wągrowskiej
/ wstęp wolny / 12:00 / Sala wielofunkcyjna

Czym jest „zero waste” i dlaczego warto je praktykować? Jak zacząć żeby od początku się nie poddać? Jak zarażać innych życiem ze zredukowaną ilością odpadów i dlaczego nie warto próbować żyć „zero waste” samotnie? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć Katarzyna Wągrowska – poznanianka, aautorka bloga ograniczamsie.com oraz książki „Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (Wydawnictwo Znak 2017), entuzjastka minimalizmu i ruchu „zero waste”. http://www.ograniczamsie.com/

Givebox dla Śródki – warsztaty stolarskie
/ zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / 13:00-17:00 / Amfiteatr

Givebox to miejsce, w którym możesz dzielić się z innymi tym, czego już nie potrzebujesz, a jednocześnie wziąć dla siebie to, czego Ci brak – idea przyświecająca twórczyniom i twórcom dotychczasowych poznańskich szaf dociera na Śródkę! Podczas warsztatu wspólnie ze stolarzem, Tomkiem z Lasu, zrobimy szafę z materiałów z odzysku. Gotowy Givebox będzie miejscem wymiany przedmiotów dla mieszkańców/ek Śródki i gości Bramy Poznania.

Bez szkody dla przyrody – warsztaty tworzenia domowej eko-chemii
/zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr

Skrobanie, szorowanie, domywanie i pranie – podczas warsztatów skupimy się na porządkach. Przygotujemy środki czystości, które – poza tym, że świetnie działają – przede wszystkim nie szkodzą przyrodzie! Warsztaty poprowadzi Sara Grolewska, znana jako Dobre Ziele.

Recycling krawiecki – warsztaty szycia z odzysku
/ zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl / start: 12:30 i 15:00 / Amfiteatr

Nasze magazyny kryją wiele skarbów. Niewykorzystane materiały i kolorowe banery czekały na swoją drugą szansę, która właśnie nadeszła! Wystarczą tylko wprawne oko i zdolne ręce pani Moniki z KRAWCOWniA Poznań, a powstaną piękne plecaki. I oczywiście nie może zabraknąć dzielnych kursantów/ek, gotowych kroić, wycinać i szyć! Zapraszamy na warsztaty z krawieckiego recyclingu!

PODpiwek – warsztaty z Fermentownią
/ wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

Odwołując się do historycznych rzemiosł obecnych dawniej na Śródce nie mogliśmy pominąć sztuki piwowarskiej, dlatego zapraszamy na warsztaty z robienia podpiwku! Fermentowania zaprezentuje cykliczne mieszanie składników podpiwku z opowieścią o sposobie jego przygotowania i traktowania, tak by każdy z uczestników mógł przygotować swój własny podpiwek. Odbędzie się też degustacja gotowego podpiwku z Browaru Kormoran, który został wytworzony sposobem domowym i przygotowany wcześniej na to wydarzenie. Ale to nie wszystko – spróbujemy uwarzyć brzeczkę! Uczestnicy warsztatów będą mogli sami wsypać słód, pilnować temperatur warzenia, dodać chmiel, schłodzić ją w Cybinie, zaszczepić drożdżami i na koniec degustować gotowaną brzeczkę, która w środowisku piwowarskim stanowi bardzo wartościowy napój o dużej zawartości mikro i makroelementów.

Podczas obu dni, 28 i 29.04, działać będzie także:
Kulinaria – strefa dobrego jedzenia / wstęp wolny / 12:00-17:00 / Amfiteatr

1.05 i 3.05  — Z biegiem rzeki – spływy kajakowe wokół wyspy tumskiej
/ godz. 11:00, 13:00, 15:00 /  bilety: www.bilety.bramapoznania.pl / cena: 20 zł

1.05 — Wyspa podróżników – bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji
/ godz. 17:00 / zapisy: tel. 61 647 76 34

3.05 — Kobiecy Ostrów Tumski – bezpłatne oprowadzanie po ekspozycji
/ godz. 17:00 / zapisy: tel. 61 647 76 34

W razie niepogody harmonogram może ulec zmianie. Regulamin dostępny na: www.bramapoznania.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz