Amerykańska strona Web Rangers zaprasza do zabawy dzieci w każdym wieku. Gry i inne aktywności podzielone są na łatwe, średnio trudne i trudne. Dla polskich dzieci dodatkową trudność stanowi język angielski, z drugiej jednak strony, wciągając w zabawę, portal może zachęcić do nauki języka.
Na stronie można się zalogować, dzięki czemu otrzymuje się dostęp do większej liczby aktywności, lub zaznaczyć opcję „just visit”, czyli nie rejestrować się na stronie. Następnie należy określić dziedzinę i można z listy wybrać zadania. Ze względu na angielski i dużą ilość tekstu młodszym dzieciom trzeba będzie pomóc, ale starsze powinny świetnie dać sobie radę same.
Serwis Web Rangers zawiera ponad 50 gier i zabaw edukacyjnych z różnych dziedzin.
Na stronie parków każdy znajdzie coś dla siebie: w dziale historycznym są zadania związane z archeologią i typowo amerykańska gra o dzieciństwie kolejnych prezydentów USA. Bardzo ciekawa jest zabawa ucząca, jak oglądać stare zdjęcia, żeby odczytać z nich historię. Działy „natura”, „zwierzęta” i „nauka” dostarczą rozrywki i wiedzy wszystkim dzieciom, które szukają odpowiedzi na pytania związane z przyrodą. Z gier można się dowiedzieć, czym żywiły się dinozaury, co to jest dendrochronologia i jak można rozpoznać, czy woda w rzece jest czysta.
Dział „parki” pokaże, jak posługiwać się mapą, na czym polega praca w parku narodowym, które rośliny i zwierzęta (amerykańskie oczywiście) są pod ochroną. Można też nauczyć się w nim, jak reagować, kiedy dostrzeże się ogień w lesie.
Dział „puzzle”, wbrew nazwie, nie zawiera wyłącznie puzzli, ale także memo na temat mieszkańców oceanu, zabawy z szyframi i nadawaniem sygnałów chorągiewkami czy 10 najważniejszych zasad dla młodego odkrywcy.
W dziale fotografii znajduje się bardzo ciekawy zbiór zdjęć z miejsc znanych polskim dzieciom (jak Yellowstone, czy Wielki Kanion), ale też wielu zupełnie nieznanych, których nie znajdziemy w polskich encyklopediach i podręcznikach.
Strona nie posiada żadnych linków zewnętrznych i jest całkowicie bezpieczna dla dzieci. Serwis Web Rangers ma także podstronę, na której dzieci mogą umieszczać historie swoich podróży i odkryć oraz fotografie. W trosce o bezpieczeństwo administratorzy strony odrzucają wszystkie historie, które mogłyby naruszać prywatność dziecka (na przykład takie, które zawierają nazwiska, adresy itd.).
Zdobyte wiadomości można wykorzystać w praktyce: umiejętność posługiwania się mapą, kompasem, zasady zachowania w lesie, umiejętność obserwacji – wszystko to przyda się na majówce albo na wakacjach.
Grafika strony nie jest idealna, wszystkie aktywności otwierają się w małym oknie, często tekst w zabawach zasłania ilustracje. Nawigacja nie zawsze jest intuicyjna, ale ze względu na zawartość merytoryczną można stronie Web Rangers wiele wybaczyć. Serwis można także przełączyć na język hiszpański, ale wtedy otrzymuje się znacznie okrojoną i uboższą graficznie wersję.
Anna Buchner
(Dodano: 2011-05-12)