Z wielką radością przyjmujemy informację, że łódzkie Studio Semafor pragnie stworzyć Muzeum Bajki. Pierwszym krokiem w tę stronę jest otwarta 23. Stycznia 2009 roku wystawa „Droga do Oscara – Se-Ma-For dzieciom”. Ekspozycja została zorganizowana z okazji zdobycia w 2008 roku Oscara za koprodukcję „Piotruś i Wilk”, a także obchodzonej w ubiegłym roku 60. rocznicy powstania polskiej animacji.
Trochę historii Studia Małych Form Filmowych Se-Ma-For Łódź
Studio powstało w 1946 roku w Łodzi z inicjatywy Zenona Wasilewskiego i Ryszarda Potockiego, którzy pracowali nad filmami kukiełkowymi, a także Macieja Sieńskiego, tworzącego animacje. Już pod koniec 1946 roku Zenon Wasilewski ukończył film „Za króla Krakusa”. Wydarzenie to uznawane jest za początek polskiej profesjonalnej animacji i działalności studia Se-Ma-For. Film cieszył się wielkim uznaniem.
Studio Małych Form Filmowych Semafor w Łodzi rozpoczęło oficjalnie działalność w 1961 roku. Do tego czasu działało jako Oddział Filmów Kukiełkowych przy Wytwórni Filmów Fabularnych. Do roku 1960 powstawały takie produkcje jak: „Ślimak Niecnota”; pierwszy polski film lalkowy – „Wawrzyńcowy sad” i „Cyrk”. W latach 1956-1960 wyprodukowano 46 filmów. Studio działało bardzo prężnie przez następne lata, aż do roku 1999 roku, kiedy to przestało istnieć jako państwowa jednostka. W tym samym jednak momencie powstała spółka o tej samej nazwie, której prezesem został Zbigniew Żmudzki.
Wystawa
Część historii Studia Semafor prezentowana jest właśnie na wystawie „Droga do Oscara – SE-MA-FOR dzieciom”. Przedstawione zostały scenografie, dekoracje i lalki wykorzystywane przez lata do tworzenia bardzo popularnych bajek, a także rysunki i zdjęcia ukochanych bohaterów kilku pokoleń dzieci. Spotykamy więc Misia Uszatka i jego przyjaciół – królika, świnkę; Misia Coralgola; Piotrusia i Wilka, Pingwinka Pik-Poka, Maurycego i Hawranka, Kota Filemona, przecudne Muminki i wiele innych znanych nam od lat postaci.
Dodatkowo przed lub po zwiedzaniu, w małej, klimatycznej sali kinowej można zobaczyć takie produkcje jak: „Piotruś i Wilk”, „Ichthys”, „Fantastyczny sklep z kwiatami”, „Z głębokości wołam”, „Caracas”, „Powrót”, „Mokra bajeczka”, „Radostki” oraz zabawny film o Łodzi „Miasto płynie”.
Studio było wielokrotnie nagradzane za swoją pracę na festiwalach w Krakowie, Wenecji, Kalkucie, Buenos Aires i innych. Za film „Za króla Krakusa” otrzymało nagrodę na festiwalu Bahia. Dwa najważniejsze wyróżnienia to Oscar za „Tango” Zbignewa Rybczyńskiego (scenografia do filmu prezentowana jest w rzeczywistych rozmiarach; można stanąć pośrodku pokoju, w którym kręcone były zdjęcia i poczuć się jak aktor biorący udział w filmie), a także Oscar za nakręcony w koprodukcji z angielską firmą Break Thru film „Piotruś i Wilk”.
Poza lalkami, dekoracjami, scenografią i pokazami filmów, na ekspozycji zobaczyć można także maszyny wykorzystywane do realizacji animacji lakowych i ogromnych rozmiarów Misia Uszatka, którego chciałoby się niemalże przytulić. Całość robi wrażenie, które wzmacnia jeszcze ciekawa aranżacja przestrzeni w zaadaptowanym lokalu dawnej elektrociepłowni. Elementy ekspozycji wraz z atmosferą wnętrza tworzą niezwykłą kompozycję, łączącą przeszłość i teraźniejszość.
Serdecznie polecamy wyprawę do Semafora, którą można połączyć z wizytą w Muzeum Kinematografii.
Kamila Solecka
Wystawa jest czynna we wtorki, środy, piątki, soboty, niedziele w godz. 10-16, czwartki w godz. 12-18; w poniedziałki nieczynna. Bilety wstępu na wystawę 5zł.
Se-ma-for Produkcja Filmowa Sp. z o.o.
ul. Targowa 1/3 B. 24
90-022 Łódź
tel.: +48 42 681-54-74
fax: +48 42 682-26-01
e-mail: biuro@se-ma-for.com
e-mail: semafor@pro.onet.pl
www.se-ma-for.com
(Dodano: 2009-03-07)