Pod nazwą kolekcji wydawnictwa Bajka, nomen omen, podpisałby się chyba każdy – niezależnie od wieku i światopoglądu. Niezwykłe historie – ciekawe, pełne humoru, stworzone przez znanych i lubianych przez dzieci autorów i ilustratorów – zabierają najmłodszych (wraz z tymi nieco starszymi, którzy niezbędni są do wspólnej lektury) do krain królewien, potworków i kotów (to na początek, gdyż na trzech książkach seria się nie skończy). Do krain, które, choć bajkowe i wymyślone, zamieszkiwane przez niezwykłe postacie, mają wiele wspólnego ze światem realnym. Dzięki połączeniu tych dwóch sfer mały czytelnik/słuchacz/oglądacz bez najmniejszego trudu odnajduje się wśród bohaterów, rozumie ich problemy i dylematy, angażuje się emocjonalnie w lekturę.
Wszystkie książki spod znaku „Lubię bajki”, choć każda inna, oferują dziecku dobrą literaturę, pozytywny przekaz i doznania estetyczne. Wydawca zadbał, by mały odbiorca, jakim jest dziecko około pięcioletnie, samodzielnie jeszcze nieczytające, mógł na równych prawach uczestniczyć w lekturze – stąd też całostronicowe, kolorowe ilustracje, które tekst obrazują, ale też uzupełniają, jak i drobne motywy graficzne uatrakcyjniające słowo pisane. Elementami scalającymi serię są, prócz formatu książek, poprzedzające spis treści „przypominajki” – strony obrazkowe, zerkając na które, dziecko może przypomnieć sobie bohaterów i główne wydarzenia, a także – rozwiązanie zupełnie nowe w książkach dla najmłodszych, a jakże przydatne – tasiemkowe zakładki.
Muszę przyznać, że lubię te bajki!
Ewa Świerżewska (tekst w nieco okrojonej wersji ukazał się w Piśmie Miesięcznym Ilustrowanym dla Kobiet „Bluszcz” nr 14)
Kolekcja Lubię bajki
Maleńkie Królestwo królewny Aurelki
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
il. Jona Jung
Koty, czyli historie z pewnego podwórka
Melania Kapelusz
il. Grażyna Rigall
Potwór Dyzio i Kraina Zabawy
Elżbieta Pałasz
il. Piotr Rychel
wyd. Bajka, 2009
wiek: 5+
(Data publikacji: 2009-11-18)