Wrocławska Biblioteka Safari, która jest częścią Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej pokazuje, że jest nie tylko miejscem wypożyczania książek, ale i centrum spotkań twórczych dla całych rodzin. Jest przez to świetnym przykładem dla bibliotek w całym kraju.
„Zróbmy to razem. Pracownie autorskie” to jeden z wielu projektów organizowanych przez Bibliotekę Safari we Wrocławiu. Są to cykliczne comiesięczne spotkania (zawsze w sobotę), podczas których dzieci od lat 3 wraz z rodzicami uczestniczą w warsztatach plastycznych, będących wspólną zabawą inspirowaną tekstem literackim. Dla dzieci są to często pierwsze próby wycinania, klejenia, więc zadania są stosunkowo proste, dostosowane do wieku i możliwości. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że ta wspólna zabawa, w ładnym i kolorowym pomieszczeniu, zachęci do przychodzenia do biblioteki i rodzinnego wypożyczania książek.
– Zajęcia rozpoczynamy od czytania i rozmowy – tłumaczy Magdalena Pawłowska, kierownik Biblioteki. – Następnie rodzic wraz ze swoim dzieckiem wybiera sobie stanowisko pracy. Przy każdym stanowisku wykonuje się innego rodzaju czynności, np. malowanie, wyklejanie, kolorowanie, lepienie, wycinanie itd. Wszystkie prace są tak samo ważne i równie wysoko cenione.
Zabawy plastyczne w Bibliotece Safari dodatkowo wzbogacają częste wizyty gości specjalnych. Niedawno warsztaty te odwiedzili znani i cenieni artyści wrocławscy: Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, którym towarzyszył francuski ilustrator Gerard Moncomble. W najbliższym czasie organizatorzy planują zaprosić kolejnych gości, wszystko po to, aby umożliwić swoim najmłodszym czytelnikom twórcze spotkanie z utalentowanymi ludźmi ze świata sztuki.
Projekt ten pokazuje, że – zgodnie ze światową tendencją – biblioteka przestała być już dzisiaj jedynie miejscem wypożyczania książek. Inicjatywy takie jak ta, wraz z wieloma innymi, jak np. Czytelniczy Klub Nastolatek czy Klub Gier Planszowych, mają na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa i zachęcanie całych rodzin do odwiedzania biblioteki, ale także sprawiają, że biblioteka staje się miejscem spotkań, wymiany poglądów oraz twórczego spędzania wolnego czasu. Z całą pewnością jest to bardziej pożyteczna i rozwijająca przygoda niż kolejna godzina przed komputerem lub telewizorem.
Katarzyna Bylinowska
(Dodano: 2011-10-11)