Mogło by się zdawać, że mieszkańcy Warszawy tak dobrze znają swoje miasto, są do niego przyzwyczajeni, że trudno ich czymś w tym temacie zainteresować. Zestaw ze studia Malu sprawi jednak, że nie tylko turyści, ale i Warszawiacy z przyjemnością poświęcą chwilę stolicy.
Nie do końca jest dla mnie jasne, dlaczego produkty Malu zostały przez twórców nazwane „pamiątkami z Warszawy”. Określenie to kojarzy się bardziej z tandetnym suvenirem, niż z tym, co proponuje Malu. Tu pomysł oparty został na poznaniu charakterystycznych miejsce stolicy, związanych z nią ciekawostek przy zabawie, w niebanalny sposób.
W jednym z małych kartonowych pudełeczek znajdziemy karty do gry memo – to gra „Odkrywamy widoki Warszawy”. Odnajdziemy w niej wszystkie najważniejsze miejsca związane z Warszawą, takie jak Zamek Królewski, Pałac w Łazienkach, Barbakan… Co charakterystyczne, pomysł wyróżnia się nadążaniem za zmieniającymi się realiami miasta, dlatego też pojawia się nowy Stadion Narodowy, Muzeum Chopina czy rondo de Gaulle’a z nieodzowną palmą. Do kart dołączono broszurkę z opisem wszystkich miejsc, ale bez obaw – nie grozi nam przewodnikowa nuda! Dowiemy się, między innymi, ile zajmuje wjazd windą na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd wzięła się palma na rondzie w centrum stolicy, a nawet jak nazywają się goryle mieszkające w warszawskim zoo.
Malu wydało również inną interesującą grę memo – „Odkrywamy polskie legendy”. Analogicznie do warszawskiej gry, w opakowaniu znajdziemy karty nawiązujące do najsłynniejszych polskich legend oraz ich opisy. Nie ukrywam, że sama dowiedziałam się z nich wielu ciekawostek, o których, wstyd się przyznać, wcześniej nie miałam pojęcia. Wielkim atutem obydwu gier jest również to, że są w wersji polsko-angielskiej, stąd też dzieci mogą połączyć poznawanie polskich legend z nauką języka.
Prawdziwą artystyczną ucztę możemy sobie zafundować z „Rysujemy Warszawę”. Ta interaktywna książka zawiera szablony do odrysowywania kształtów, np. Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta, warszawskiej syrenki czy Pałacu Kultury. Dzieci mogą się „wyżyć” artystycznie, doklejając naklejki postaci, dorożek, tramwajów… Dla Zygmunta zarezerwowany jest również naklejkowy cylinder i szalik na chłodniejsze dni, a dla syrenki – kokardy i okulary przeciwsłoneczne. No i nie można tu zapomnieć o nieodzownych ciekawostkach. Znów mamy okazję poznać niezwykłe fakty, takie jak choćby to, że syrenka pierwotnie miała ptasie łapy, a w Pałacu Kultury zamieszkuje kilkanaście kotów!
Cóż, trzeba przyznać, że Malu Studio podjęło się trudnego zadania, jakim jest zainteresowanie najmłodszych kulturą Polski czy jej stolicą. Niewątpliwie jednak trud ten nie poszedł na marne, gdyż efekt końcowy jest niezwykle wartościowy, pomysłowy, oryginalny i świetnie wykonany.
Alicja Nowaczyk
Nasza ocena 5
Odkrywamy widoki Warszawy
Odkrywamy polskie legendy
Rysujemy Warszawę
Malu Studio, 2011
wiek: 3+
(Dodano: 2011-10-14 )