Przyznaję: mea culpa. Nie znałam wcześniej fenomenu Basi. Jakoś mnie te książki omijały szerokim łukiem. Tymczasem seria doczekała się już kilkunastu części. Ale, jak dawniej mawiano: „Co się odwlecze, to nie uciecze”, tak więc trafiła Basia wreszcie i pod moją „strzechę”. A dokładniej ten tom, w którym rodzina Basi bierze się za gotowanie.
Doskonale rozumiem postawę mamy Basi, która pewnego dnia zbuntowała się i postanowiła nie przygotować kolacji. Ciężar odpowiedzialności spadł na tatę. Do pomocy miał Basię, Janka oraz, bardziej do przeszkadzania, małego Franka. I od razu zobaczyłam mojego męża w tej roli, który zapewne, owszem, poradziłby sobie z wyzwaniem, ale po wielu komplikacjach, zaś posiłek pojawiłby się na stole znacznie później, niż wskazywałby na to rozsądek. Zupełnie tak jak w książce! Stereotypowe? Być może. Za to bardzo powszechne i dobrze znajome w polskich realiach.
Czytanie książki „Basia i gotowanie” sprawiła mi więc niemałą przyjemność. Przedstawiony w niej obraz rodziny jest bardzo bliski i swojski. Gdzieś w tym wszystkim czuć, że zamiana rodziców rolami jest dla dzieci bardzo atrakcyjna i sama w sobie stanowi przygodę. O tym, że wspólne gotowanie może być prawdziwą frajdą, nie muszę chyba nikogo przekonywać.
Zofia Stanecka (autorka) i Marianna Oklejak (ilustratorka) trafiły na siebie przypadkiem. Jak to zwykle z przypadkami bywa, spotkanie okazało się najlepszym z możliwych. Obie kobiety świetnie się zgrały, polubiły i poszerzyły działalność, wychodząc poza współpracę li tylko literacką. Ilustracje są nieskomplikowane, sympatyczne i takie trochę dziecięce, równie swojskie, jak cały tekst. Zresztą, jeśli ktoś zna chociaż jedną z części przygód i pomysłów Basi, to wie, o czym piszę. Polecam książkę, bo i uśmiechnąć się przy niej można, i pokiwać głową ze zrozumieniem. Z ciekawością sięgnę po inny tom serii i niecierpliwie będę czekać na kolejne.
Agata Hołubowska
nasza ocena: 5
Basia i gotowanie
Zofia Stanecka
il. Marianna Oklejak
wyd. LektorKlett, Poznań 2010
wiek: 5+
(Dodano: 2010-11-29)