Teatr im. H. Ch. Andersena przygotował dla swojej publiczności „Przygody pszczółki Mai” w reżyserii Jerzego Jana Płońskiego. Historia opowiada o małej, nierozważnej pszczółce, która postanawia wyruszyć na pomoc porwanej Królowej. W spektaklu mieszają się ze sobą: przyjaźń, lojalność, strach, determinacja, odwaga i miłość – a wszystko to wyjątkowo atrakcyjnie opakowane.
Zaczęło się od książki „Pszczółka Maja i jej przygody” (niemiecki tytuł w oryginale: „Die Biene Maja und ihre Abenteuer”, 1912 r.), autorstwa Waldemara Bonselsa. Po długich negocjacjach lubelskiemu Teatrowi udało się zdobyć prawa autorskie do przetłumaczonego (na 40 języków) utworu, których właścicielami byli potomkowie Bonselsa. Należy wspomnieć, że o prawa autorskie starał się równocześnie warszawski Teatr „Lalka” (nie wiedząc, że w ich posiadaniu jest już lubelski „Andersen”); premiera w Warszawie przygotowywana jest na wrzesień 2009 roku. Polska prapremiera będzie miała miejsce 30 maja 2009 r. właśnie w Lublinie.
Ja już jestem po lubelskich doznaniach „Przygód pszczółki Mai” i chętnie się podzielę wrażeniami…
Po trzecim dzwonku, gdy na widowni zapadła cisza i zapanowała ciemność, scena stała się łąką soczystej zieleni, którą podczas spektaklu odwiedziło wiele owadów. Bohaterką była oczywiście Pszczółka Maja, w której postać wcieliła się (znakomicie!) Urszula Pietrzak, młoda aktorka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku.
Akcja toczy się w baśniowym mikroświecie przyrody, wykreowanym przez Evę Farkašovą. Scenografia nawiązuje do leporello – wbudowanej w środek książki „trójwymiarowej” harmonijki z papieru (ciekawy, a zarazem niezwykły efekt!). Oprócz lalek i aktorów widzowie Teatru im. H. Ch. Andersena obejrzą animacje z projektora, dzięki czemu wraz z bohaterką uniosą się w locie nad łąką.
Maja przeżywa wiele przygód, podczas których poznaje, m.in.: konika polnego Filipa, biedronkę Siedmiokropkę, ważkę Migotkę, żuka, mrówki, muchy, szerszenie czy pająka- olbrzyma. Dzieci z pewnością nie przeoczą faktu, iż konik polny Filip skacze na specjalnie skonstruowanych butach do skakania, tzw. jump shoes.
Spektakl „Przygody pszczółki Mai” to musical, do którego muzykę skomponował Marcin Partyka. Widowisko jest niezwykle współczesne – hiphopowe, zawiera skoczne piosenki, tętni rytmem i melodią. Autorem piosenek (dwunastu) jest Bogusław Byrski (jednocześnie aktor lubelskiego teatru). Choreografię przygotowała Paulina Andrzejewska (autorka układów choreograficznych m.in. z „Upiora w operze” (Teatr Roma w Warszawie)).
Jeśli na widowni zasiądą osoby pamiętające japoński serial animowany p.t. „Pszczółka Maja” (emitowany przez TVP w latach 70./80., w którym głosu bohaterce użyczyła Ewa Złotowska, zaś tytułową piosenkę wykonał Zbigniew Wodecki), zauważą, że musical w niczym nie przypomina tamtej adaptacji. Widz nie spotka też Gucia, wiecznie zaspanego przyjaciela Mai, jednak nie ujmuje to w niczym musicalowi, który jest niewątpliwie produktem eksportowym lubelskiego teatru, tak pięknie i oryginalnie opakowanym, że naprawdę warto go zobaczyć, planując pobyt w Lublinie (o mieszkańcach Koziego Grodu nie wspomnę – to obowiązek!).
Uwagi:
Najmłodszy widz winien mieć ukończone (minimum) 4 lata, zważywszy na akcję utworu scenicznego (przewijają się tu ostro zaakcentowane stany emocjonalne, jak: strach, żal, tęsknota, smutek, z którymi młodszy widz może sobie po prostu nie poradzić), a także czas trwania spektaklu – ok. 90 minut (z przerwą).
Muszę dodać, że spektakl nie jest adresowany jedynie do grzecznych dziewczynek – także chłopcy znajdą tu coś dla siebie. A świadczą o tym zachowania małych widzów, którzy po finalnych brawach przeobrażają się w mega-pająki czy groźne szerszenie w spodenkach, albo we fruwające, wdzięczne pszczółki w spódniczkach.
Musical będzie wystawiany w tym sezonie do 21.06.2009, potem nastąpi przerwa wakacyjna. Szczegóły i repertuar: www.teatrandersena.pl
Tekst Edyta Bazan, fot. Mikołaj Majda
Reżyseria: Jerzy Jan Połoński
Scenografia: Eva Farkašova
Muzyka: Marcin Partyka
Choreografia: Paulina Andrzejewska
Adaptacja tekstu: Ireneusz Maciejewski
Teksty piosenek: Bogusław Byrski
Przygotowanie wokalne: Marcelina Paniuta
Animacja: Marta Zawieja
Występują: Urszula Pietrzak jako pszczółka Maja
oraz
Bożena Dragun, Roma Drozdówna, Mirella Rogoza-Biel, Violetta Tomica, Dominika Mrozowska, Maria Wasiel, Ilona Zgiet, Daniel Arbaczewski, Konrad Biel, Bogusław Byrski, Piotr Gajos, Bartosz Siwek.
Ceny biletów: 12 zł. (grupy zorganizowane), 16 zł (w niedziele).
Teatr im. H. Ch. Andersena
ul. Dominikańska 1 (Stare Miasto)
Lublin
(Dodano: 2009-05-28)