Jeszcze żaden utwór literacki nie był tak często cytowany w moim domu! Przebił wszystkie rymowane wiersze, które przecież najłatwiej wpadają w ucho… Córka czule nazywa swojego brata „Kiziorem”, a on ją… „Dusiołkiem”. Ulubiony cytat to: „Spis treści… Niesmaczny!”. Co tak odmieniło naszą codzienność? Jeden audiobook, odsłuchiwany bez końca… Joanny Olech „Gdzie diabeł mówi… Do usług!”.
Najpierw wydawało mi się, że tekst – z uwagi na archaizmy i całkiem skomplikowane słownictwo – będzie mało zrozumiały dla moich latorośli. Dodatkowo podejmowane tematy też raczej powinny zainteresować nieco starszych słuchaczy. Ale gdzie tam! Wyobrażenie dwóch diabłów w roli… hydraulików, którzy ogonem przepychają zlew, oraz gadającego kota, zrobiło swoje! Nie wiem, czyja tu większa zasługa – czy świetnego tekstu, czy genialnej interpretacji Kazimierza Kaczora (raczej tego połączenia) – że można słuchać bez końca i świetnie się przy tym bawić.
Joanna Olech zmierzyła się z legendą o Panu Twardowskim, który przechytrzył diabła. Moje dzieci wciąż próbują go dojrzeć na Księżycu… Po ponad trzystu latach przybywają z piekła dwaj wysłannicy, Rokita i Dusiołek, którzy chcą odebrać dług, a przede wszystkim zdobyć podręcznik magii napisany przez samego Twardowskiego (który, jak głosi legenda, był uzdolnionym czarnoksiężnikiem). Padło na Mikołaja Twardowskiego – chłopca, rzekomego potomka legendarnej postaci – u którego w domu na strychu leżała owa magiczna księga, od lat porastająca kurzem.
Chłopiec szybko orientuje się, jaki skarb skrywa… Szybko też uczy się z niego korzystać… A tymczasem jest jeszcze koleżanka z klasy, o której względy warto zawalczyć. Zarówno te zmagania, jak i ciągłe wpadki dwóch czartów, którzy nie orientują się w XX-wiecznej rzeczywistości, za to podpadają nauczycielce biologii, dają sporo powodów do śmiechu. Akcja jest wartka, humor słowny przebogaty, z dwoma diabłami i gadającym kotem nie ma nudy… Kto kogo przechytrzy? Zachęcam do słuchania (i czytania)!
Agata Hołubowska
Ocena: 5
Gdzie diabeł mówi… Do usług! – audiobook
Joanna Olech
Czyta: Kazimierz Kaczor
Czas nagrania: 3 godz. 7 min
Wyd. Biblioteka Akustyczna, Warszawa 2014
Wiek: 7+