„I can sing in English” – recenzja książki

Obecny trend do nauki języków obcych od najmłodszych lat (ba! nawet dni!) jest wspomagany przez media i wydawnictwa. Najlepiej w tym zakresie ma się język angielski, do nauki którego najłatwiej jest otrzymać wszelkiego rodzaju pomoce dydaktyczne: książki, gry, zeszyty ćwiczeń, płyty etc. Jednak, jak się okazuje, i tutaj wciąż można nadrobić pewne braki.

Do takiego wniosku doszedł Terence Clark-Ward – londyńczyk od wielu lat mieszkający w Polsce, doświadczony nauczyciel języka angielskiego, ojciec dwojga dzieci. Stworzył on bowiem książkę wraz z płytą zawierającą 20 autorskich piosenek, których celem jest nauka 25 Angielskich Słów Kluczowych. Ich listę opracowała profesor Leslie Rescorla, dyrektor Instytutu Badań nad Dzieckiem w Bryn College w USA, bazując na pierwszych słowach, jakie dziecko przyswaja w swoim języku ojczystym. Stały się one podstawą do stworzenia prostych piosenek.

Jednak nie wystarczy puścić dziecku płytę i pokazać książkę. Autor opracował nie tylko słowa i melodie, ale także zaproponował szereg zabaw, które mają pobudzić zmysły małego ucznia, zwiększając tym sposobem możliwości koncentracji i pamięci. Tu nie chodzi tylko o samo słuchanie i śpiewanie, ale także o ruch (taniec, gesty, mimika), kojarzenie słów z obrazkami i dotykanie (wskazywanie) obrazków w książce. Siłą rzeczy nie można zostawić dziecka samego – trzeba mu w tej nauce towarzyszyć.

Autor zaleca naukę jednej piosenki dziennie. Dla dwu-, trzylatka będzie to wystarczający zasób wiedzy. Jednak wiadomo, że dzieci są różne i niektóre z powodzeniem przyswoją więcej piosenek za jednym razem, a tym samym przyjmą więcej słów. Jednak warto zachować umiar i spokój, by dziecko nie poczuło się zmuszane. Nauka języka obcego powinna kojarzyć się przede wszystkim z zabawą i przyjemnością. Osobiście uważam, że największą zaletą tego typu publikacji jest zainteresowanie dziecka innym językiem i zachęta do miłej nauki, co może być przydatne w wieku szkolnym.

Książka jest rzetelnie opracowana. Zawiera wskazówki dla rodziców, wszystkie teksty, ilustracje, wykaz słów użytych w poszczególnych utworach. Nauka podzielona jest na trzy etapy. Melodie są proste i rytmiczne, wykorzystujące różne style muzyczne, są radosne i łatwo wpadają w ucho. Nogi same rwą się do tańca… Gorąco polecam! Taka nauka na pewno nie pójdzie w las!

Agata Hołubowska

Ocena: 5

I can sing in English

I can sing in English (książka+płyta mp3)

Terence Clark-Ward
przeł. Zofia Chłopek
Wyd. Poltext, Warszawa 2015
Wiek: 2-5 lat

Patronat portalu Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz