„Dzieci korzeni” – recenzja książki

„Dzieci korzeni” to napisany w 1906 roku, urokliwy picturebook (książka obrazowa), który w ojczyźnie swojej autorki, Niemczech, doczekał się ponad 80 wydań. Debiut literacki Sybille von Olfers jest bardzo popularny także w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Do rąk polskich czytelników historia o dzieciach korzeni trafiła po raz pierwszy na początku 1913. Roku, jako „Baśń o ziemnych ludkach” Juljana Ejsmonda. O samej Sybille von Olfers jednak mało kto dotąd słyszał.

Krakowskie wydawnictwo Przygotowalnia postanowiło to nadrobić i wydać „Dzieci korzeni” wzbogacone informacjami o jednej z pierwszych autorek picturebooków. Zadbało także o to, by do rąk małych czytelników trafił piękny i dopracowany edytorsko picturebook. Opowieść o leśnych ludkach zaczyna się już na okładce. Widzimy na niej splecione korzenie drzew, spośród których wyłania się dwójka maleńkich bohaterów. Pierwszoplanowe kolory ziemi przeplatają się z soczystą zielenią łąki i błękitem nieba w tle – przedsmakiem tego, o czym traktuje opowieść: nadejściem wiosny.

Z każdą kolejną kartą stonowane, jesienne barwy i fantazyjnie poskręcane korzenie drzew ustępują miejsca wielobarwnym kwiatom, kolorowym motylom, różnym odmianom zieleni.

Tytułowe dzieci korzeni budzą się z zimowego snu, by za chwilę zamienić brunatne sukienki na świeże, barwne ubranka i zabrać się do kolorowania świata. Pod czujnym okiem Matki Ziemi malują pancerzyki owadów, kropki biedronek i płatki kwiatów. Wszystko po to, by przyroda po raz kolejny mogła się odrodzić.

Całostronicowym, przypominającym ryciny ilustracjom Sybille von Olfers towarzyszą czterowersowe, rymowane frazy w tłumaczeniu Marty Woszczak. A my dostajemy do rąk dzieło bardzo spójne, w którym słowo i obraz uzupełniają się wzajemnie, dając czytelnikowi ogromną przyjemność estetyczną.

Poza urokliwym picturebookiem odnajdujemy w niej metaforyczą opowieść o corocznym procesie odradzania – nie tylko przyrody, ale także – a może przede wszystkim – naszego życia.

Anna Czarnowska-Łabędzka
ocena: 5

okładka książki

„Dzieci korzeni”, Sibylle von Olfers, wyd. Przygotowalnia

Dzieci korzeni
Sybille von Olfers
przeł. Marta Woszczak
wyd. Przygotowalnia, Kraków 2016
wiek: 3+

Patronat portalu Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz