Jako mama dziewczynki, która chodzi do przedszkola, Anitę Głowińską kojarzę z serią książek opowiadających o przygodach pewnej sympatycznej kotki. Dzieci mają jednak to do siebie, że rosną, więc powoli zaczynam się rozglądać za książkami pełnymi przygód dla nieco starszych dzieci. Uśmiechnęłam się szeroko, kiedy na okładce zobaczyłam rysunki łudząco podobne do tych, które dobrze znam!
Kajetan nie jest już małym dzieckiem, chodzi do szkoły, a tam każdego dnia spotyka swoich oryginalnych kolegów i ich równie wyjątkowych rodziców. Jego najlepszy kolega to Karol Śmietana, jeszcze nigdy się nie pobili, choć zdarza im się czasem pokłócić, ale tylko na chwilę. Szkołę, do której chodzą chłopcy, czeka właśnie mała rewolucja, bo pojawi się nowy nauczyciel angielskiego. Podobno ma tatuaż, plotkują o nim wszyscy, każdy coś wie, każdy coś słyszał, niektórzy rodzice chcą nawet protestować w sprawie wytatuowanego nauczyciela u dyrekcji. Pan Artur w końcu się pojawia i okazuje się być bardzo sympatycznym człowiekiem, ale czy to uspokoi nadopiekuńcze mamy?
Życie Kajetana to oczywiście nie tylko szkoła, w domu również nie brakuje zabawnych sytuacji. Chłopiec ma starszą siostrę. Majka chodzi do gimnazjum, dlatego uważa się za dorosłą, a wszystko wskazuje na to, że może nawet całować się z chłopakami. Rodzeństwo, jak to rodzeństwo, często się kłóci i spiera, ale kiedy jest potrzeba, brat i siostra stają za sobą murem, pomagają sobie również w sytuacjach kryzysowych. Efekty tego wspierania bywają różne, jak choćby w przypadku owocowego spektaklu, który przygotowuje klasa Kajtka. Ale tego, co stało się dokładnie, nie mogę zdradzić i odsyłam do książki.
„Do czego służy kotlet?” to doskonała lektura dla wszystkich uczniów szkół podstawowych – to nie tylko opowieść o szkole i nauce. To historia przyjaźni, to książka o rodzinie, wzajemnych relacjach i o więzi, jaka istnieje między rodzeństwem.
Anita Głowińska pisze bardzo przyjaznym, dowcipnym językiem, w treści ukryła mnóstwo dobrze znanych wszystkim powiedzonek, przysłów i związków frazeologicznych, dzięki temu młodzi czytelnicy wzbogacą swoje słownictwo. Książkę wyróżniają również zabawne, kolorowe ilustracje, które umilają lekturę, a często stanowią jej integralną część i uzupełniają treść. Krótko mówiąc – polecam wszystkim – uczniom, żeby czytali o sobie i swoich rówieśnikach, nauczycielom i rodzicom, żeby lepiej poznali swoich podopiecznych, ich problemy, myśli i uczucia!
Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska
ocena: 5
Do czego służy kotlet?
tekst i ilustracje: Anita Głowińska
wyd. Adamada, 2015
wiek: 6+