„Moje książeczki. Księga druga” – recenzja książki

Piękna, prosta okładka. Na niej kot w butach, ten sam, który zdobił książki dla dzieci wydawane w latach 1959-1991. Książki, które wielu dzisiejszych rodziców pamięta ze swojego dzieciństwa i wspomina z czułością. Czy warto do nich wracać? Oczywiście!

Pamiętam swoje książki, które rodzice czytali mi, kiedy byłam dzieckiem. Większości z nich nigdy potem już nie widziałam. Przekazałam je młodszemu kuzynostwu albo młodszym koleżankom i ślad po nich zaginął. Dziś chętnie jeszcze raz zobaczyłabym zapamiętane z dzieciństwa ilustracje, przeczytała córce historie, które towarzyszyły mojemu dorastaniu. Na szczęście coraz częściej mam taką możliwość. Wydawnictwo Nasza Księgarnia po raz kolejny spełnia, pewnie nie tylko moje, marzenia. Po serii „Poczytaj mi mamo”, której kolejne tomy przebojem wdarły się na półki w wielu domach, przyszedł czas na kolejną serię, czyli „Moje książeczki”. Właśnie ukazała się ich księga druga. Opublikowano w niej siedem historii, wśród których znalazł się „Kot w butach”, którego tytułowy bohater stał się znakiem rozpoznawczym całej serii. Jest między innymi „Tygrys o Złotym Sercu” autorstwa Czesława Janczarskiego z ilustracjami Józefa Wilkonia, „Pilot i ja”, Adama Bahdaja, którą ilustrowała Danuta Konwicka oraz „Pamilio” Ireny Tuwim, którą zilustrował Ignacy Witz.

Żadna z tych historii nic nie straciła z upływem lat, a wszystkie w piękny sposób udowadniają, że książki wyjątkowe się na starzeją. To samo można powiedzieć o ilustracjach, które nie przypominają tych znanych ze współczesnych książek. Nie przypominają, a jednak zachwycają i zapadają w pamięć.

W przypadku tego typu książek zawsze pojawia się pytanie, czy jest sens wydawać reprinty? Moim zdaniem, jak najbardziej. Historie są ponadczasowe, wyróżnia je piękna polszczyzna oraz wspaniałe klasyczne ilustracje. Te książki przypominają najpiękniejsze opowieści z dzieciństwa dzisiejszych rodziców i dziadków. Takie, do których każde z nich na pewno z radością wróci. Warte tego, żeby poznały je również dzieci urodzone już w XXI wieku.

Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska
ocena: 5

okładka książki

„Moje książeczki. Księga druga”, wyd. Nasza Księgarnia, 2016

 

Moje książeczki. Księga druga
Adam Bahdaj, Czesław Janczarski, Hanna Januszewska, Maria Krüger, Lucyna Krzemieniecka, Jan Edward Kucharski, Irena Tuwim
ilustracje Antoni Boratyński, Janusz Grabiański, Danuta Konwicka, Hanna Krajnik, Józef Wilkoń, Zdzisław Witwicki, Ignacy Witz
wyd. Nasza Księgarnia, 2016
wiek: 6+

Patronat Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz