Jak stworzyć robota? Jeszcze do niedawna wzięłabym kilka kartoników, skleiła je ze sobą, pomalowała farbą, dodała oczy, kilka ozdób i byłabym z siebie bardzo dumna. W końcu zbudowałam własnego robota. Teraz już wiem, że do tej pracy trzeba zabrać się zupełnie inaczej. Teraz umiałabym (albo chociaż próbowałabym) stworzyć robota, który ma „mózg”.
Tym mózgiem jest Arudino, czyli platforma programistyczna. Dzięki niej można budować stworzone w swojej wyobraźni urządzenia. „Wymaga to zakupu odpowiednich komponentów, diod, czujników, przewodów. Nie kosztują jednak dużo, a możliwości ogranicza wyłącznie wyobraźnia” – tymi słowami autorzy książki zachęcają nas do poznania Arduino. Brzmi bardzo optymistycznie, ale trudno uwierzyć, że jest to naprawdę aż tak proste. Na szczęście autorzy zadbali o to, żebyśmy w świecie programowania nie czuli się zagubieni. W drugim rozdziale znajdujemy zdjęcia i opisy wszystkich elementów, które będą nam potrzebne do pracy. Oprócz płytki Arduino UNO, znajdujemy tam, między innymi: przewody, diody LED i specjalne czujniki. Opis każdego elementu został uzupełniony o orientacyjną cenę prezentowanej części. Kiedy już zgromadzimy wszystkie przedmioty, możemy przystąpić do pracy. Wszystko zostało opisane w taki sposób, że nikt nie będzie miał wątpliwości, co i z czym połączyć, żeby dioda zaczęła świecić, silnik zaczął działać i robot ruszył w drogę. Język jest bardzo przystępny i zrozumiały dla dzieci i rodziców. Oprócz nowych umiejętności, które nabędą wszyscy czytelnicy, książka wymaga również odświeżenia wiadomości z fizyki, bo takie pojęcia, jak napięcie albo natężenie prądu, pojawiają się na jej stronach niezwykle często. Będzie to więc wspólna zabawa i integracja całej rodziny, a rezultat zmagań z Arudino wynagrodzi wszystkie chwile zwątpienia.
„Arudino dla dzieci” to książka dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z programowaniem, a także dla tych, którzy chcą zagłębić się w świat elektroniki. W przystępny sposób wyjaśniono wiele trudnych kwestii, całość uzupełniają zdjęcia i ilustracje. Nawet ci, którym do tej pory programowanie jawiło się jako tajemnicza i niemal magiczna dziedzina wiedzy, przekonają się, że to wcale nie jest trudne. A programistą (w podstawowym zakresie) może zostać każdy!
Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska
ocena: 4
Arduino dla dzieci
Alicja Żarowska – Mazur, Dawid Mazur
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2016
wiek: 10+
Patronat Qlturka.pl