„Bongo!” – recenzja gry

Najpierw myślałam, że to jakaś nowa wersja gry w kości, po otwarciu kartonika i pobieżnym przeczytaniu instrukcji podejrzewałam, że to gra rozwijająca spostrzegawczość i trzeba wyszukiwać kości, na których pokazano te same zwierzęta. Po dokładnym przeczytaniu instrukcji uświadomiłam sobie, że chodzi o coś więcej.

Niewielki kolorowy kartonik, w nim, oprócz instrukcji (napisanej znakomitym, pełnym dowcipu językiem, który z tak prostej rzeczy, jak zasady gry, robi niemal poezję), osiem kości w czterech kolorach – naturalnym, zielonym, czerwonym i żółtym oraz trofea (także w trzech kolorach). Trzy pierwsze kolory to kości ze zwierzętami (są tam gnu, nosorożec i bongo), na żółtych znajdują się bambusy. Estetyczne i staranne wykonanie spodoba się wszystkim, którzy będą chcieli wyruszyć z „Bongo!” na Safari!

Gra ma kilka wersji, ale wszystkie rozpoczynają się od tej samej czynności, czyli rzucenia kości na stół. W najprostszym wariancie korzysta się tylko z tych w kolorze naturalnym oraz żółtych z babusami. Te ostatnie dają graczom informację o tym, których zwierząt mają szukać. Jeśli dwie kostki wskażą trzy pałki bambusa, należy wypatrywać zwierząt, które pojawiły się trzykrotnie. Tak samo w przypadku jednej i dwóch. Sytuacja komplikuje się, kiedy każda kostka wskaże inną wartość. Wtedy należy szukać zwierząt pojawiających się w ilości, której nie wskazał bambus. To znaczy, że jeśli wyrzucimy dwie i trzy pałki bambusa, szukamy zwierzęcia, które pojawiło się dokładnie raz. Ten, kto pierwszy krzyknie nazwę szukanego zwierzaka wygrywa rundę, a w nagrodę otrzymuje trofeum. Tak wygląda rozgrywka w najprostszym wariancie. Kolejne reguły komplikują rozgrywkę, jednocześnie czyniąc ją atrakcyjniejszą i bardziej emocjonującą.

„Bongo!” skupi uwagę grających na długi czas. Trzeba trochę główkować i uważnie patrzeć na to, co udaje się wyrzucić. Emocji i dobrej zabawy nie zabraknie. Gra przeznaczona jest dla dzieci od ósmego roku życia, ale z najprostszym wariantem rozgrywki poradzą sobie nawet nieco młodsi gracze. A starsi będą z każdą kolejną rozgrywką dodawać nowe reguły, dzięki którym będzie jeszcze więcej zabawy i radości z gry w „Bongo!”.

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
ocena: 5

bongo_1

Bongo!
liczba graczy: 2-8
czas rozgrywki: 15 minut
wiek: 8+
2 pionki

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz