„Wesoła Farma” – recenzja gry

Choć mogłaby na to wskazywać nazwa, w tej grze nie jest wymagana wiedza z zakresu hodowli zwierząt. Znacznie bardziej przydadzą się tu umiejętności ekonomiczne.

Cztery zwierzaki spoglądają przyjaźnie zza płotu. Nad nimi błękitne niebo, dwie chmurki, ważka, biedronka, żółty napis z nazwą gry – bo „Wesoła Farma” jest miejscem miłym i radosnym. Tak opakowana gra na pewno przyciągnie uwagę najmłodszych. A co czeka na nich po jej otwarciu? Po pierwsze ich oczom, oprócz instrukcji, ukażą się plansze, karty i żetony.

Plansze są cztery, wszystkie wyglądają tak samo. Największą ich część zajmuje budynek stodoły, obok niego znajdują się trzy mniejsze rysunki, każdy z nich przedstawia jedną z trzech pór roku (wiosnę, lato i jesień).

Karty różnią się wielkością i kolorem. Na dużych, zielonych są cztery gatunki zwierząt (te same, które pokazano na opakowaniu gry). Mniejsze, niebieskie karty to karma dla zwierząt. Jest na nich marchewka, koniczyna, buraki oraz siano. Są jeszcze pieniądze.

Zanim rozgrywka się rozpocznie, każdy z graczy otrzymuje zestaw startowy. W nim znajduje się plansza, karty przedstawiające każdego zwierzaka, dwie karty karmienia i dwie monety. Pozostałe elementy trafiają na środek stołu. W trakcie gry należy sadzić rośliny (które przesuwa się przez pola z kolejnymi porami roku), karmić zwierzęta i sprzedawać rośliny (za co otrzymuje się pieniądze, za które można kupić kolejne karty karmienia). Dobrze karmione zwierzęta rosną, a dokładnie wydłużają się, bo gracze dokładają do nich kolejne karty. Powstają dzięki temu krowy, owce, króliki i świnie przypominające jamniki! Wygrywa ta osoba, która ma najlepiej wykarmione zwierzątko!

Po pierwszym przeczytaniu instrukcji gra wydała mi się dość skomplikowana. Kiedy jednak rozłożyłam na stole wszystkie elementy, okazała się całkiem prosta, zrozumiała i logiczna. A do tego ciekawa i bardzo zabawna. Gra wymaga umiejętności planowania i zarządzania. W końcu prowadzenie farmy to bardzo poważna sprawa! Dlatego, jeśli ktoś szuka gry dla małego (albo przyszłego) ekonomisty, powinien przyjrzeć się „Wesołej Farmie”!

Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5

wesola-farma

Wesoła Farma
liczba graczy: 2-4
czas rozgrywki: 30 minut
wiek: 8+
wyd. 2 pionki

Patronat Qlturka.pl

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz