Qlturka poleca pod choinkę – dla starszych

Święta zbliżają się wielkimi krokami, czas więc pomyśleć o prezentach dla dzieci. Wraz z partnerami przygotowaliśmy propozycje – książek i gier – które na pewno sprawią radość dzieciom.

ala_baba_qlturka_650

Ala musi dzielić pokój z młodszymi braćmi bliźniakami, którzy bywają dla niej prawdziwym utrapieniem. Aby ich uspokoić, dziewczynka zaczyna snuć opowieść o wyprawie kosmiczną rakietą do odległej galaktyki. Ku jej zaskoczeniu bracia wierzą w wymyśloną historię i domagają się relacji z kolejnych wypraw. Ali przychodzi to bez trudu, ma bowiem niezwykłą łatwość opowiadania rozmaitych historii, które brzmią jak prawdziwe. I często z tej umiejętności korzysta, gdy ktoś zadaje jej niewygodne pytania. Ma wymyślone koleżanki, a z tymi ze szkoły nie znajduje wspólnego języka.

A gdy nieoczekiwanie jedna z nich chce się z nią zaprzyjaźnić, okropni bracia psują wszystko, nazywając Alę kłamczuchą. A może Ali tylko tak się wydawało? Może ta katastrofa to początek czegoś nowego?

Ala Baba i dwóch rozbójników
Autor: Joanna Wachowiak
Ilustrator: Teresa Zalewska
Wydawnictwo BIS
(kup tutaj)

wielka-ucieczka-dziadka_650

Leć, leć w przestworza!

Gdy Dziadek się zestarzał, zaczęła zawodzić go pamięć. Myślał, że nadal trwa druga wojna światowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Sił Powietrznych.
Dlatego kiedy musiał zamieszkać w domu spokojnej starości „Zmierzch Życia”, czuł się jak w obozie jenieckim. Postanowił stamtąd uciec. W misterny plan wtajemniczył tylko swojego ukochanego wnuka.

Czy uda im się przechytrzyć przebiegłą siostrę przełożoną pannę Wieprzyk?

Czy zdołają umknąć przed jej podejrzanym personelem medycznym?

Nie trać ani chwili! Startuj!

Wielka ucieczka Dziadka
Autor: David Walliams
Ilustracje: Tony Ross
Przekład: Karolina Zaremba
cena: 35,00 zł
wiek: 7+
Dom Wydawniczy Mała Kurka
(kup tutaj)

gry_i_zabawy_650

Aby dobrze się bawić, niewiele potrzeba. Wystarczy chwycić się za ręce i krążyć w kole…
Zapraszamy do podróży sentymentalnej w czasy bez komputerów, kablówki, a nawet i telewizora w wielu domach. Kiedy dzieci spędzały dużo czasu na dworze i po prostu bawiły się ze sobą. Kiedy osiedla nie były grodzone, kiedy biegało się z kluczem na szyi, a funkcję centrum towarzyskiego podwórek pełnił trzepak.
Może niektórzy pamiętają, jak grało się w wojnę, ziemniaka, kapsle, chłopka, tramwaj? Przypominamy zabawy najprostsze jak „Baloniku nasz malutki” czy „Mało nas, mało nas”, zabawy typowo podwórkowe, zabawy ludowe czy wreszcie zabawy na niepogodę.

W zabawy z dawnych lat można z powodzeniem bawić się i dziś!

Gry i zabawy z dawnych lat
Autor: Katarzyna Piętka
Ilustrator: Agata Raczyńska
Cena: 36,90
Wiek: 6-10
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
(kup tutaj)

jacek_placek_qlturka_650

Cykl książek o niewiarygodnych dla dorosłych, ale prawdziwych przygodach, które przydarzają się Jackowi Plackowi. Jego mama twierdzi, że Jacek wszystko zmyśla, nauczyciele mają pretensje, że buja w obłokach, zamiast uważać na lekcjach, tymczasem on w szkolnej kotłowni spotyka najprawdziwszego smoka i przeżywa mrożącą krew w żyłach chwilę, gdy nauczycielka zmienia się w wilkołaka! Wszystkie przygody spisuje w notesie, samodzielnie ilustrując i robiąc zabawne dopiski.

Jacek Placek – seria
Michael Broad
Wydawnictwo BIS
wiek: 7+
(kup tutaj)

magnaci650

„Lekcje historii w polskich szkołach byłyby znacznie bardziej lubiane przez uczniów, gdyby mieli na nich szanse zagrać w „Magnatów””. – Historia Bez Cenzury (7/2016)

Piękne szlacheckie dworki, znamienite rody szlacheckie i walka o pozycję w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tego możecie spodziewać się po grze Magnaci! O walorach edukacyjnych świadczą rekomendacje instytucji oświatowych i kulturalnych do nauczania historii poprzez zabawę. Gracze wcielają się w role magnatów, którzy dążą do rozwoju potęgi własnego rodu w sprzyjającym fortunie momencie: szczytowego rozkwitu Unii Polski i Litwy. Nad całą rozgrywką wisi jednak widmo rozbiorów, dlatego nie można zatracić się w walce o tytuły. Konsekwencją będzie rozpad Rzeczpospolitej i porażka graczy.

Magnaci
wyd. Phalax
wiek: 10+
Phalanx
(kup tutaj)

neymar_egmont

Kiedy pada gol w wielkim meczu, najwspanialsze zagrania zapisują się w futbolowym wszechczasie, który jest opowieścią. Posłuchajcie opowieści o niesamowitych golach i bohaterach stadionów.

O golu wielkiej ciszy, o indiańskim dryblingu, o czarodziejskich butach! Przeżyjcie jeszcze raz wspaniałe zagrania Maradony i Messiego, Garrinchy i Pelégo, Ronaldo i Lewandowskiego. Opowieść jak piłka, liczy się tylko, kiedy jest w grze!

W tej książce oprócz emocjonujących historii znajdziecie infografiki ilustrujące akcje na boisku, a na kolorowych zdjęciach zobaczycie, jak na przestrzeni lat zmieniał się świat piłki nożnej.

Gole wszech czasów 
Jarosław Kaczmarek
il. Wicha i Frycz, Wioletta Pierzgalska, Sławomir Bejda
wiek: 8-12 lat
Galaktyka Czytelnika
(kup tutaj)

***

O takich piłkarzach mówi się jeszcze długo po ostatnim gwizdku sędziego. Trzyletni Neymar da Silva Santos Junior, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, zasypiał, przytulając do siebie piłkę. A piłki dostawał przy każdej okazji, aż w końcu miał ich pięćdziesiąt! Przydawały się. W domu kiwał krzesła i fotele, a kanapa była pierwszą bramką, do której strzelał.

Dziś – z taką samą łatwością jak domowe meble – mija rywali na największych stadionach świata. I robi to tak lekko, jakby piłkę miał przyklejoną do stopy. Neymar to jeden z wielkich czarodziejów futbolu. Zachwyca techniką, dryblingami, sztuczkami i golami jak marzenie.

Neymar. Czarodziej futbolu
Seria: Mali mistrzowie
Dariusz Tuzimek
il Ewa Olejnik-Rakowska
wiek: 8 – 12 lat
(kup tutaj)

od_kola_do_formuly_1_650

Czy ktoś jeszcze wyobraża sobie życie bez samochodu? Byłoby dziwnie, prawda? Z tej książki dowiecie się między innymi dlaczego Ford T to najważniejszy samochód XX wieku, jak na rozwój motoryzacji wpłynął Arnold Schwarzenegger oraz w jaki sposób Rolls z Royce’em stworzyli najbardziej luksusowe auto świata. Przedstawimy również najważniejsze auta polskiej produkcji. Ale to nie wszystko! Wytłumaczymy, czym różnią się rajdy od wyścigów i jakie są te najsłynniejsze. A ponieważ człowiek wciąż marzy o tym, by poruszać się szybciej i szybciej, zdradzimy, jaki jest aktualny rekord prędkości samochodu i jak trudno było go osiągnąć. Zabierzemy Was także na przejażdżkę po najsłynniejszej trasie terenowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie przejechanie 30 kilometrów zajmuje aż trzy dni. Wytłumaczymy Wam również, czym różni się pick-up od coupé i jak działa silnik. Motoryzacja jest fascynująca!

Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji
Autor: Michał Gąsiorowski
Ilustratorzy: Agnieszka Surma, Przemysław Surma, Malwinka Surma
Cena: 39,90
Wiek: 6-10, 10-14
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
(kup tutaj)

pixele-i-stwory-650

W publikacji przedstawiono kompletne przykłady, a każdy etap pracy został dokładnie opisany i zilustrowany, co pozwala na porównanie własnego dzieła z omawianym ćwiczeniem. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem w grafice komputerowej jest wyobraźnia. Projekty mogą być ciekawe dzięki kilku narzędziom. Już dziś rusz szare komórki i stwórz coś fajnego!

Piksele, wektory i inne stwory. Grafika komputerowa dla dzieci
Alicja Żarowska-Mazur, Dawid Mazur
PWN
(kup tutaj)

Grupa wrocławskich gimnazjalistów przypadkowo odnajduje wejście do ukrytego przedsionka w starym budynku swojej szkoły. Uznają to pomieszczenie za doskonałe miejsce spotkań swojej paczki, postanawiają je więc w tajemnicy przed wszystkimi uporządkować. Oprócz starych książek i map znajdują tam pamiętnik napisany po niemiecku. Decydują się go wspólnymi siłami przetłumaczyć i w ten sposób poznają zapiski prowadzone tuż po wojnie przez niemieckiego chłopca, Hugona. Hugo z rodziną ma wkrótce opuścić miasto, przydarzają mu się  jednak niezwykłe wyprawy w czasie, przenosi się bowiem do odległych momentów historycznych Breslau. Wkrótce każde z gimnazjalistów ma zaznać podobnej przygody. To motywuje ich do próby odnalezienia autora pamiętnika, a także do poznania historii swojego miasta.

projekt_breslau_qlturka_650

Projekt Breslau
Magdalena Zarębska
Wydawnictwo BIS
(kup tutaj)

krwawypiersien_650

Czas na niesamowita przygodę! Chociaż… na pewno nie tego spodziewał się Daniel.
Początki po przeprowadzce do Barcelony nie były najciekawsze, ale niczego nie wróżąca znajomość z mężczyzną poznanym pod sklepem przeradza się nagle w tajemniczą misję do wykonania!
Czy wszystko skończy się dobrze?
Odpowiedź na to i inne pytania znajdziecie w „Krwawym Pierścieniu”.

Krwawy Pierścień
Gerd Ruebenstrunk
wiek: 10-14 lat,
cena: 34 zł
Wydawnictwo Bona
(kup tutaj)

wczoraj_dzis_jutro_650

Dlaczego Jutro wciąż się spóźnia i jest szare i przygarbione? Czy Wczoraj musi przepadać jak kamień w wodę, a Dzisiaj zostawiać po sobie tak wielki bałagan? I kto go posprząta? Wczoraj, Dzisiaj, a może Jutro? Trudna decyzja, szczególnie gdy nie wiadomo, jak które wygląda i gdzie ich szukać…
Przezabawny i mądry tekst o dziewczynce, która nie lubi sprzątać, ma za to wielką wyobraźnię. Najpopularniejszy współczesny pisarz dla dzieci tym razem opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że warto uśmiechnąć się do swojego Dzisiaj. Wczoraj, dzisiaj, jutro

Wczoraj, dzisiaj, jutro
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Diana Karpowicz
Cena: 29,90
Wiek: 6-10
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
(kup tutaj)

wiktorio-i-love-you_400

Czasem dzieją się przykre rzeczy. Na przykład ginie ci kot albo mama postanawia urządzić ci przyjęcie urodzinowe, choć ty wcale tego nie chcesz. Czasem jednak dzieją się też dobre rzeczy. Na przykład do pobliskiego domu wprowadza się bibliotekarka, która parkuje książkobus na twoim podwórku.

Gdy dziewięcioletnia Linn poznaje bibliotekarkę Wiktorię, od razu czuje, że wszystko zmieni się na lepsze.

Wiktorio, I love you
tekst: Maja Hjertzell
ilustracje: Anna Nilsson
tłumaczenie: Marta Wallin
wiek: 6+
cena: 34,90
Wydawnictwo Zakamarki
(kup tutaj)

Partnerzy projektu: Wydawnictwo BIS, Wydawnictwo Bona, Czerwony Konik, Galaktyka Czytelnika, Dom Wydawniczy Mała Kurka, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Phalanx, Prószyński i S-ka, PWN, Wydawnictwo Studio EMKA, Wydawnictwo Zakamarki

partnerzy

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz