Chodźmy to teatru! Przegląd ciekawych spektakli z warszawskiego repertuaru cz. IV

Grudzień to czas, kiedy robi się zimowo, mikołajowo i bardzo, bardzo, świątecznie. Świąteczny nastrój nie omija również teatrów! Ten magiczny czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę i nadejście Mikołaja można umilić sobie dodatkowo wybierając się z dziećmi na spektakle o tematyce bożonarodzeniowej. Są to przedstawienia, które wprowadzą nas w świąteczny nastrój, a dzieciom przybliżą tradycję i zwyczaje świąteczne. Będziemy mogli posłuchać kolęd lub piosenek świątecznych. Nie zabrakło również spektakli przedstawiających klasyczną dickensowską „Opowieść wigilijną”.

1. Teatr Lalka, „Opowieść wigilijna”, dla widzów od 7 lat.

opowiesc-wigilijna-teatr-lalka

Spektakl przedstawiający znaną Dickensowską opowieść o zatwardziałym skąpcu, którego w noc Bożego Narodzenia nawiedzają duchy doprowadzające do jego moralnej metamorfozy. W tym przedstawieniu Teatr Lalka proponuje tę sentymentalną i romantyczną historię w konwencji, która łączy żywy plan aktorski z animacją marionetek. To przesłanie optymizmu i dobra, które zawsze ma szanse na zwycięstwo.

2. Teatr Kamienica, „Pomocnicy św. Mikołaja – Prot i Filip”, spektakl rekomendowany dla dzieci w wieku 4 – 8 lat.

prot-i-filip

W małym mieszkanku żyją przyjaciele – Prot i Filip, którzy niecierpliwie czekają na nadejście Św. Mikołaja. Przed nimi jeszcze sporo przedświątecznych przygotowań. Pomogą w nich mali widzowie teatru Kamienica, bo dzieci biorą czynny udział w tym przedstawieniu. Wśród wielu wspólnych zabaw i lawiny wydarzeń dzieci całkiem niepostrzeżenie i w przyjemny sposób poznają tradycję Bożego Narodzenia. Dowiedzą się, między innymi, skąd wziął się zwyczaj śpiewania kolęd, dlaczego opłatek jest taki cienki i czemu renifery Świętego Mikołaja umieją latać. Filip i Prot przekażą także dzieciom szereg faktów o przybyciu Marii i Józefa do Betlejem i narodzinach Jezusa. Przedstawieniu towarzyszy dużo wesołych piosenek zaaranżowanych w znanych świątecznych melodiach oraz tradycyjnych kolęd. Na koniec czeka jeszcze atrakcja wizualna – na widowni rozbłyskuje kolorowa iluminacja z ruchomych światełek.

3. Teatr Rampa, „Opowieść wigilijna”, dla dzieci w wieku od 8 lat.

opowiesc-wigilijna-teatr-rampa

Jest taki jeden szczególny dzień w roku, w którym pieniądze tracą swoją, przerywamy pogoń za doczesnymi dobrami i skupiamy się na tym, co najważniejsze. Teatr Rampa przygotował muzyczną opowieść na motywach „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Opowiada ona o zgorzkniałym i chciwym kupcu Scrooge’u. Czekają go kolejne samotne święta Bożego Narodzenia, podczas których zostanie zaskoczony wizytą „niespodziewanych gości”. To wydarzenie sprawi, że Scrooge postanowi odmienić swoje dotychczasowe życie i pozna, czym jest duch miłosierdzia, współczucia i dobroczynności.

4. Teatr 6. Piętro, „Święta z innej planety”, dla dzieci w wieku od 6 lat.

swieta-z-innej-planety

W imieniu Palmerianek, najpopularniejszego zespołu w muzycznej galaktyce, Teatr 6. Piętro zaprasza na przedświąteczną przygodę. Pojawią się niezwykłe opowieści o międzygalaktycznych zjawiskach i pytania o bożonarodzeniowe tradycje, a także dużo wspólnego śpiewu i doskonałej zabawy. To też jedyna w swoim rodzaju okazja, aby dowiedzieć się, gdzie Święty Mikołaj jeździ na wakacje. Podczas wspólnego świątecznego muzykowania i śpiewania dzieci pomogą Palmeriankom odnaleźć gwiezdny kod, dzięki któremu bezpiecznie wrócą na swoją planetę. Spektakl muzyczny dla dzieci z całej galaktyki.

5. Teatr Guliwer, „Tajemnica Wigilijna”, dla dzieci od 5 lat.

tajemnica-wigilijna

„Tajemnica Wigilijna” to familijny spektakl o tematyce bożonarodzeniowej, grany z udziałem lalek. Jego tematem jest odwieczna walka dobra ze złem. Główny bohater to Jan Niebieski, który w Wigilię spotyka anioły, schodzące z nieba, by przywrócić na ziemi ład w postaci pięknej pogody – rozgwieżdżonego nieba. Widzowie biorą udział w przedstawieniu, pomagając aniołom przy rozstawianiu namiotu – nieba, będącego symbolem domu łączącego wszystkich widzów przy symbolicznym wigilijnym stole. Anioły wracają do nieba, ale na ziemi pozostaje jeden z nich, Anioł Stróż głównego bohatera. Chce poznać ludzi i przeżyć święta na ziemi. Z tego spotkania dwójki bohaterów wyniknie wiele nieporozumień i komicznych scen. Inne są przecież zwyczaje na ziemi, a inne w niebie! Ponownie pomoże publiczność, która wypowiadając magiczne zaklęcie, wyratuje bohatera z opresji. W przedstawieniu nie zabraknie piosenek i znanych kolęd. A na miłe zakończenie przybędzie Święty Mikołaj.

Olga Kubiak-Skwarek/bzikkulturalny.pl

zdjęcia ze stron Teatrów

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz