Dwie pierwsze książki wydane przez Drugą Nogę zabrały czytelników w podróż po Warszawie. W „Drace w muzeum” razem z niesfornymi braćmi poznawali zakamarki stołecznego muzeum, a w „Porwaniu króla” zgłębiali tajemnicę uprowadzenia Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tym razem Michał Wójcik na miejsce akcji wybrał inny region Polski, a opowieść dotyczy bardzo zamierzchłych czasów.
W pierwszym rozdziale czytelnicy od razu trafiają na pole bitwy. Jest 9 kwietnia 1241 roku, wojska Henryka II Pobożnego przygotowują się do potyczki z Mongołami. Książę, w myślach, wspomina swoich przodków. Na razie nie dowiadujemy się jednak, jak wyglądała bitwa, bo w kolejnym rozdziale trafiamy do czasów współczesnych i spotykamy dobrze znanych bohaterów. To bliźniaki, Olaf i Lena oraz ich koledzy i koleżanki, uczniowie jednej z warszawskich szkół. Wszyscy są podekscytowani, bo następnego dnia mają wyruszyć na wycieczkę klasową do Krakowa. Tam, oprócz zwiedzania zabytków, obejrzą mecz ligowy! Zanim jednak wyjadą, rozegrają ostatni mecz na szkolnym boisku. Niestety, do obu drużyn postanawiają dołączyć nauczyciele historii i chemii. Obaj popisywali się piłkarskimi zdolnościami, aż jeden z nich, zamiast kopnąć piłkę, trafia nogą w znajdujący się na boisku kran! Uczniowie reagują tak, jak można było przewidzieć, czyli wybuchają śmiechem. Urażony nauczyciel historii (który, jak pamiętamy z pierwszego tomu ich przygód, uwielbia wlepiać uczniom mandaty, czyli zadawać dodatkowe prace domowe), postanawia ukarać Olafa. I jest to kara bardzo dotkliwa, bo chłopiec zamiast do Krakowa, pojedzie na wycieczkę z równoległą klasą, do Wrocławia. Nie będzie tam jednak tylko zwiedzał, musi dowiedzieć się, dlaczego nagrobek bohatera bitwy pod Legnicą to pobożne życzenie średniowiecznych rzeźbiarzy. Olaf jest załamany, w równoległej klasie uczą się niemal same dziewczyny, co oznacza, że w czasie wycieczki nie będzie miał żadnego kompana. Poza tym straci mecz, o którym od tak dawna marzył. Nie ma jednak wyboru – musi jechać, co więcej, musi znaleźć odpowiedź na pytanie zadane przez Brukwę. Nie podejrzewa nawet, w jak fascynującej, ciekawej i bardzo niebezpiecznej przygodzie weźmie udział.
Michał Wójcik tworzy książki niezwykłe, w których zgrabnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Strony pełne są ciekawostek historycznych i informacji o dawnej Polsce. W trakcie lektury wiedza sama wchodzi do głowy, a jednocześnie czytelnik czuje się zachęcony do zgłębiana informacji o wydarzeniach opisanych w książce. Na szczęście na końcu autor zamieścił spis najciekawszych publikacji poświęconych Henrykowi II Pobożnemu i bitwie pod Legnicą. Dzięki nim można poszerzyć zdobytą już wiedzę albo sprawdzić, czy Michał Wójcik na pewno napisał prawdę.
„Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie” to ciekawa historyczno-kryminalna powieść dla nastolatków. Książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem, czytelnik razem z bohaterami podróżuje najpierw po Dolnym Śląsku, potem trafia do Krakowa, a na koniec przenosi się na pole bitwy z 1241 roku. Wszędzie czyhają niebezpieczeństwa, wszędzie dzieją się ważne rzeczy. Na brak atrakcji i nudę nikt nie może narzekać, bo nikt nie spodziewał się, że coroczna wycieczka klasowa może być aż tak emocjonującym wydarzeniem. A jej uczestnikami stają się również czytelnicy, którzy śledzą losy bohaterów i jednocześnie poszerzają swoją wiedzę o Polsce w czasach Piastów. Fantastyczna lektura dla miłośników książek historycznych, kryminalnych i obyczajowych. Krótko mówiąc – dla wszystkich!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Książęcy grobowiec, czyli Olaf i Lena na tropie
Michał Wójcik
il. Wojciech Ignaciuk
wyd. Druga Noga, 2016
Wiek: 11+
Patronat Qlturka.pl