Biografie to niezwykle popularny gatunek literacki. Możemy czytać o znanych aktorach, sportowcach, muzykach. O współczesnych bohaterach pisać jest łatwo, nie potrzeba wielu słów, wystarczy całość okrasić dużą liczbą zdjęć, a fani będą zadowoleni i wykupią cały nakład. Ale jak pisać o tych, którzy żyli w minionych stuleciach? Czy można zrobić to ciekawie?
Seria „Wielcy i sławni” przedstawia młodym czytelnikom sylwetki ludzi, którzy bardzo przysłużyli się rozwojowi nauki i techniki. Bohaterami są Albert Einstein, Thomas Alva Edison i Maria Skłodowska-Curie. Każdy tom rozpoczyna opowieść o dzieciństwie przyszłych naukowców, ich edukacji, rozwoju talentu. Nie brakuje ciekawostek historycznych i geograficznych. Autorzy zadbali o zarysowanie tła historycznego, nie zabrakło również map oraz rysunków, które pomagają wczuć się w klimat opisywanej w książce epoki. Dlatego w książce o Skłodowskiej-Curie jest wiele informacji o rozbiorach Polski, o edukacji patriotycznej oraz trudnej sytuacji dziewcząt, które chciały się uczyć. W biografii Einsteina jest opis politycznej sytuacji Niemiec w latach 30. XX wieku i trudnej sytuacji samego bohatera. Został on bowiem oskarżony o szpiegostwo i skazany na śmierć, dlatego podjął decyzję o ucieczce z kraju i przyjęciu obywatelstwa amerykańskiego. W książce o Edisonie zapoznajemy się z jego genialnymi wynalazkami na tle innych niezwykłych odkryć, których dokonano pod koniec XIX wieku.
Każdą biografię kończy kalendarium, w którym daty ważnych wydarzeń z życia bohatera zestawiono z datami ważnych dla świata wydarzeń. To doskonały punkt wyjścia do własnych poszukiwań i kolejnych lektur.
Książki z serii „Wielcy i sławni” napisane zostały ciekawym, dynamicznym, zrozumiałym dla młodego czytelnika językiem. Lekturę umilają i uatrakcyjniają liczne ilustracje i mapy. Biografie wybitnych naukowców przypadną do gustu nie tylko miłośnikom nauk ścisłych. Tym, którzy za fizyką albo chemią nie przepadają, oferują ciekawostki, które trudno znaleźć w podręcznikach, a które mogą umilić naukę.
Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena: 5
„Kim była Maria Skłodowska-Curie?”
Megan Stine
Tłumaczenie Edyta Jaczewska
Ilustracje Ted Hammond
„Kim był Thomas Alva Edison?”
Margaret Firth
Tłumaczenie Hanna Pasierska
Ilustracje John O’Brien
„Kim był Albert Einstein?”
Jess Brallier
Tłumaczenie Hanna Pasierska
Ilustracje Robert Andrew Parker
Prószyński i S-ka, 2015
Wiek 8+