Dzieci mają swoje problemy, o których nie śniło się dorosłym… Warto poznać, jak próbują sobie z nimi radzić i dlaczego tak ważna jest magia.
Dzieci również mają problemy, przeżywają swoje smuteczki, a ich dzieciństwo niekoniecznie jest beztroskie i radosne. Nam, dorosłym, często wydaje się, że chronimy je, a one nie mają pojęcia co się rozgrywa w świecie ich opiekunów. Nic bardziej mylnego…
O tym również traktuje książka Anny Onichimowskiej, pt. „Dzień czekolady”. Dawid to chłopiec jakich wielu na polskich podwórkach. Ma mamę i ojca, który odszedł i nie ma dla niego zbyt wiele czasu. Dawid ma bolesne wspomnienia. Kiedyś miał przecież siostrę, do czasu, gdy nie wróciła martwa znad rzeki, gdzie pojechała z tatą. Do domu obok Dawida, wprowadza się dziewczynka w spódniczce tancerki i w mig zdobywa serce kolegi. Dzieci zaprzyjaźniają się, spędzają ze sobą mnóstwo czasu, a każdy dzień jest inny; pełen tajemnic, wspólnych przeżyć i nie zawsze radosnych niespodzianek. Mali bohaterowie mają wiele problemów, zbyt ciężkich, by je unieść samodzielnie, jednak tak „po dziecięcemu” próbują sobie z nimi radzić: uciekając w świat marzeń, magii, nocnych snów i fantastyki.
Monika chciałaby być dorosła i bogata, wówczas nie bałaby się Wiedźmy, która chce ją zabrać od cioci. Marzy o ucieczce do Krainy Hula i spotkaniu z ukochaną babcią. Dawid robi wszystko, by pomóc przyjaciółce. Chłopiec przeżywa śmierć siostry i rozstanie rodziców, cierpi na widok mamy płaczącej w ukryciu, zaprzyjaźnia się z trójkolorową kotką, która jawi mu się jako duch zmarłej Zuzi. Nasi mali bohaterowie rozumieją się, jak nikt inny.
W pewnym momencie okazuje się, że przyjaźń dzieci wystawiona jest na próbę, Do domu Moniki przybywa tajemnicza wiedźma w czerwonej sukience i długich kolczykach, która chce zabrać dziewczynkę od cioci, ma to się stać w najbliższy poniedziałek. Dawid więc wpada na pomysł, by usunąć ten dzień z kalendarza i poszukać „pożeracza poniedziałków”. Prosi o pomoc tatę, dla którego nie ma „spraw nie do załatwienia, trzeba tylko znać odpowiednich ludzi”. Zamiast pożeracza znajdują „Skoczka czasu”.
Historia dzieci kończy się szczęśliwie, choć do końca trzyma w napięciu. „Skoczek czasu” przenosi bowiem postacie w przyszłość, gdzie już jako mąż i żona celebrują Dzień Czekolady.
To książka pełna tajemnic i niedomówień. Autorka miesza teraźniejszość z przyszłością, fikcję z realnym światem, nie wiadomo co jest snem, a co jawą. Kim jest wiedźma w czerwonej sukience? Dlaczego ciocia Moniki mieszka z przyjaciółką? Jak zginęła Zuzia? Dlaczego rodzice chłopca się rozstali? Skąd wzięła się Monika i gdzie mieszka jej babcia? Same zagadki, nierozwiązane do samego końca. Nawet finał jest jedną wielką tajemnicą.
„Dzień Czekolady” porusza wiele trudnych tematów, o których dorosłym ciężko rozmawiać jest z dziećmi: śmierć najbliższej osoby małego chłopca, rozstanie rodziców („Oni mają kryzys. Jak im przejdzie to znów będą razem”), sieroctwo bohaterki. Autorka radzi sobie z tematyką doskonale, właśnie dzięki nadaniu książce magicznego charakteru.
Przyznam, że musiałam książkę przeczytać kilkakrotnie. Miałam mieszane uczucia. Tyle tajemnic, niedomówień. Jednak, to prawda, że dorośli nie rozumieją magii. Moje przedszkolaki słuchały i chłonęły. Wsiąkły w ten magiczny świat z otwartymi buziami. I nie trzeba było nic tłumaczyć, a może właśnie nie powinno się tłumaczyć magii?
To nie jest pierwsze wydanie książki. Wcześniejsze jednak nie było tak interesujące. Tym razem zadania podjęło się Wydawnictwo Literatura powierzając szatę graficzną Emilii Dziubak. I powstała przepiękna publikacja ubarwiona wspaniałymi ilustracjami, oddającymi realistyczno-magiczny charakter fabuły. Jak to bywa u tej ilustratorki: szata graficzna dopieszczona jest w najdrobniejszych szczegółach. Zapowiedzią świetnej lektury jest już sama okładka, a gdy się ją podniesie, przychodzi ochota na kostkę czekolady! Zapraszam więc do tego pachnącego czekoladą, słodko-gorzkiego świata.
Iwona Pietrucha – nauczycielka w przedszkolu
Ocena 5
Dzień czekolady
Autor: Anna Onichimowska
Ilustrator: Emilia Dziubak
Wydawnictwo Literatura
Sugerowany wiek: 5+