Jako dziecko zmieniałam plany na przyszłość co kilka tygodni. Chciałam być, między innymi, weterynarzem, dziennikarką i aktorką. Dobrze, że nie było wtedy takich książek jak „Fach, że ach!”. Znacząco poszerzyłaby moje horyzonty i jeszcze bardziej utrudniła wybór!
Już okładka zapowiada, co w książce znajdziemy: „Strażak, reżyser, kwiaciarz, dentysta… Wiem, kim zostanę! To długa lista”. Lista jest naprawdę imponująca i bardzo interesująca, każdy znajdzie coś dla siebie. Wybrać można pracę na farmie, w szkole albo w galerii handlowej. Ci, którzy mają duszę artystyczną mogą planować zawodową przyszłość w teatrze, w redakcji gazety, a nawet w atelier. Specjaliści od spraw technicznych zainteresują się pracą na budowie albo na dworcu kolejowym. A najodważniejsi chętnie sprawdzą, jaki zawód można wykonywać na kosmodromie. Każde miejsce pracy to duży obrazek, pokazujący normalny dzień pracy. Widzimy więc rolników na polu i opiekujących się zwierzętami, w szpitalu nie brakuje lekarzy, pielęgniarek i położnych. W galerii handlowej jest nie tylko sprzedawca garnków, kwiaciarka, księgarz, ale także dekoratorka wystaw sklepowych. Obrazki są niezwykle dynamiczne, wiele się na nich dzieje, każda postać pochłonięta jest swoją pracą. Mechanik taboru kolejowego naprawia lokomotywę, bibliotekarka wypożycza książki, pokojówka sprząta pokój hotelowy, scenograf nadzoruje montaż teatralnych dekoracji.
Jednak rysunki (często uzupełnione wypowiedziami postaci) to nie wszystko. „Fach, że ach!” nie jest bowiem zwykłą książką obrazkową, każdy przedstawiony zawód został, na kolejnych stronach, w krótki i zrozumiały sposób opisany. Dzięki temu mniejsi i więksi czytelnicy dowiedzą się, czym tak naprawdę zajmuje się toromistrz, sommelier albo entomolog. Dla wielu osób lektura tej książki może być pierwszym krokiem do zmiany planów na przyszłość!
„Fach, że ach!” to pięknie wydana, zabawna i bardzo wartościowa książka. Przyda się nie tylko przy okazji wyboru drogi życiowej. Jej lektura może również pomóc, kiedy chcemy opowiedzieć dzieciom o tym, jak należy zachować się w sklepie, w muzeum albo w szkole. Pomoże oswoić się z nową, nieznaną sytuacją, taką jak na przykład wizyta w szpitalu lub przychodni. Świetnie przedstawiono tu działalność służb ratunkowych, specyfikę pracy na dworcu kolejowym i w redakcji gazety. Gwarantuję, że będzie to lektura na długie godziny! Pełna zabawnych postaci, pięknych ilustracji i bohaterów wykonujących ciekawe zawody. To książka, do której dzieci będą bardzo chętnie wracać, w końcu marzenia nic nie kosztują, a wybór drogi życiowej nie jest sprawą łatwą!
Magdalena Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Fach, że ach!
Silvie Sanža
ilustracje Milan Starý
tłumaczenie Bogumiła Nawrot
Wydawnictwo Bajka, 2016
Wiek 6+
Patronat Qlturka.pl