W soboty marca w Józefowie odbędzie się szósta edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów dla Dzieci „Bez sceny”.
Ideą przeglądu jest zaprezentowanie w Miejskim Ośrodku Kultury najciekawszych teatrów i grup teatralnych, głównie działających bez stałego miejsca pracy. Przegląd adresujemy w tym roku do dzieci najmłodszych, w wieku od roku do 12 lat oraz rodziców. Przegląd to odpowiedź na ogromne zainteresowanie organizowanymi w soboty przedstawieniami dla dzieci. Ponadto wydarzenie wpisuje się w statutowy cel naszej działalności jakim jest świadome kształtowanie estetyki i krytycznego odbioru sztuki. Wiemy, że to często na naszej scenie dzieci po raz pierwszy mają kontakt ze sztuką teatralną. Ważne jest aby te pierwsze wrażenia pobudziły wyobraźnię, były ucztą dla dziecięcych zmysłów. Dlatego nasz Przegląd będzie prezentował tylko wybrane, artystycznie sprawdzone i wartościowe teatry.
Ogromne zainteresowanie i frekwencja, recenzje świadczące o potrzebie realizowania wydarzenia o takim charakterze oraz bardzo pozytywne opnie mieszkańców utwierdziły organizatorów w przekonaniu o potrzebie kontynuacji Przeglądu Teatrów dla Dzieci „Bez Sceny”.
Celem Przeglądu jest: wzrost zainteresowania teatrem wśród dzieci najmłodszych i rodziców przez prezentację spektakli na bardzo wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym. To również nauka krytycznego odbioru sztuki teatralnej, zatrzymanie młodego widza w mieście i powiecie oferując wydarzenie o wysokich wartościach artystycznych i edukacyjnych. Celami pośrednimi Przeglądu będą: zaprezentowanie ciekawych autorskich teatrów, stworzenie rankingu i bazy informacyjnej o wartościowych przedstawieniach dla dzieci, integracja środowisk teatralnych.
04.03.2017 godz. 11:00, godz. 12:30
Teatr Atofri, Poznań
Przedstawienie „Jabłonka”, dla dzieci 1–5 lat
Inspiracją do spektaklu jest tekst „Wczora z wieczora” zapisany w zbiorach Oskara Kolberga. Prosta opowieść o jabłonce, na której zakwita czerwono-zielone jabłko. Pieje kogut, zawiał wiatr – kto zerwie jabłko z jabłonki? Spektakl wypełniony śpiewem, tańcem i ludowymi zabawami.
„Jabłonka” to spektakl teatralno-muzyczny dla dzieci w wieku od 1 do 5 lat, zrealizowany dzięki zaangażowaniu Poznańskiej Fundacji Artystycznej, Centrum Kultury Zamek i Miasta Poznań. Premiera odbyła się w październiku 2009 roku.
W październiku 2010 r. spektakl otrzymał nagrodę jury „Kota w worku” na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Dodatkowo teatr został wyróżniony przez jury dziecięce.
Scenariusz: Beata Bąblińska, Grażyna Grobelna, Monika Kabacińska
Reżyseria i wykonanie: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska
Współpraca artystyczna: Bogdan Żyłkowski
Scenografia i kostiumy: Izabella Rybacka
Muzyka: Maciej Rychły
Struny preparowane: Marta Pietura
11.03.2017 godz. 11:00
Fundacja Sztuka Ciała, Warszawa
Przedstawienie „Między owadami”, dla dzieci 5–12 lat
W spektaklu „Między owadami” pantomima, taniec, teatr fizyczny oraz sensoryczna scenografia i grana na żywo muzyka przybliżają widzom życie insektów, które rzadko na co dzień dostrzegamy. Jak przez lupę zobaczymy na scenie ich prywatny świat – bliższy nam niż się spodziewamy. Premiera spektaklu odbyła się 25.09.2016.
Występują: Maja Kaznowska, Anna Ługowska, Katarzyna Wróbel
Reżyseria: Joanna Płóciennik
Scenariusz: zespół (na podstawie pomysłu Anny Ługowskiej)
Muzyka: Bartosz Ługowski (Tulipaństwo)
Scenografia, kostiumy: Małgorzata Szabłowska (Szabłowska Studio)
18.03.2017 godz. 11:00
Teatr Władca Lalek, Słupsk
Przedstawienie „Bajki z malowanej skrzyni”, dla dzieci od lat 3
To pełne humoru i melodyjnych piosenek przedstawienie dla młodszych dzieci.
Na kolorowym kaszubskim podwórku spotykamy niesfornego kurczaka Szałaputka, jego mamę Kwokę, przyjaciółkę Myszkę i podstępnego Lisa. Ciekawski Szałaputek chce poznać świat poza swoim podwórkiem, Mama ostrzega go przed niesympatycznym Lisem, postrachem wszystkich kurników. Wykorzystując nieobecność Kwoki, Lis podstępnie porywa Szałaputka i zamyka go w komórce. Mądra i przyjacielska Myszka ratuje Kurczaka z opresji. Lis zostaje uwięziony. Musi ponieść zasłużoną karę.
Tekst Bajki zawiera wyraźnie określone charaktery głównych bohaterów, wartką akcję, jasną fabułę i czytelny morał, mówiący o przyjaźni i sile tkwiącej we wspólnym działaniu.
25.03.2017 godz. 11:00
Teatr Łata, Poznań
Przedstawienie „Morskie opowieści”, dla dzieci 4–10 lat
To spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu, o lekkiej formie z wyraźnymi odniesieniami do slapstiku rodem z niemego kina. Jego atutem, poza niezwykle ekspresyjną grą aktorów jest „żywa”, zmieniająca się scenografia, wprowadzająca widza w magię prawdziwego teatru. Spektakl opowiada historię pary bohaterów, którzy nie mogąc zaciągnąć się na żaden okręt postanawiają wziąć los we własne ręce i zbudować statek, na którym wyruszą w rejs. Jak to bywa na morskich szlakach – czekać ich tam będzie mnóstwo przygód. Nasi bohaterowie stoczą bitwę morską, będą musieli walczyć z żywiołem podczas burzy, stanąć oko w oko z groźną ośmiornicą aż wylądują na pozornie bezludnej wyspie…
Choć początkowe relacje między głównymi bohaterami nie należą do najbardziej udanych, to wspólne przygody zacieśniają ich więzi, co w finale kiełkuje prawdziwym uczuciem. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu przygód, ale i o znalezieniu prawdziwego skarbu jakim jest przyjaźń.
Szczegółowe informacje:
bezsceny.blogspot.com
oraz www.mokjozefow.pl