Ci, którzy spodziewają się tradycyjnej biografii będą zaskoczeni. Tak jak głosi podtytuł, jest to opowieść o Henryku Sienkiewiczu, ale nie tylko o nim.
Bohaterem pierwszego rozdziału wcale nie jest polski noblista, ale mała Basia. Uczennica szkoły podstawowej, która razem ze swoją klasą zwiedzała poznańskie Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Tam zamiast gablot pełnych nieciekawych dla dzieci eksponatów, spotkała Basię i jej klasę przygoda jak z filmu sensacyjnego. Dzieci musiały odciąć drogę ucieczki złodziejowi, który chciał wynieść z muzeum obraz. To znaczy prawda była nieco inna, ale tę uczniowie poznali dopiero później. Bo złodziej tak naprawdę złodziejem nie był, a obrazu nie chciał ukraść, ale nie chciał go również zostawić w muzeum. Poprosił go o to Ignacy Moś, wielki miłośnik Sienkiewicza i twórca poznańskiego muzeum poświęconego nobliście. Jest on zachwycony bohaterską postawą Basi, która próbuje zagrodzić drogę złodziejowi, tak, że obiecuje dziewczynce dożywotni, bezpłatny wstęp do muzeum. I to właśnie Ignacy Moś jest kolejnym bohaterem książki „Piórem czy mieczem”. Czytelnicy obserwują przyjaźń rodzącą się między panem Ignacym a Basią (którą jak na miłośnika Sienkiewicza przystało nazywa Hajduczkiem). Pan Ignacy opowiada dziewczynce o młodości przyszłego noblisty, o jego problemach z nauką, problemami finansowymi, z którymi zmagała się jego rodzina, wątpliwościach rodziców Sienkiewicza co do dalszej drogi życiowej syna. Potem mówi o pierwszych próbach literackich i dalekich podróżach, których owocem są znane wszystkim powieści. Nie zabrakło oczywiście opowieści o przyznaniu Sienkiewiczowi Nagrody Nobla. Książkę kończy wywiad z pisarzem, kalendarium jego życia oraz spis najważniejszych wydarzeń, które Sienkiewicz mógł obserwować z bliska. Uzupełnieniem są także liczne ilustracje oraz fotografie, dzięki którym czytelnik otrzymuje jeszcze pełniejszy obraz życia i twórczości pisarza.
Biografia Sienkiewicza spodoba się wszystkim. Uczniowie, którzy mają problemy w szkole odnajdą w nim bratnią duszę. Ci, którzy nie mogą porozumieć się z rodzicami zobaczą, że z konfliktami międzypokoleniowymi zmagały się również dzieci żyjące w XIX wieku. Będzie to również prawdziwa gratka dla tych, którzy marzą o karierze pisarskiej, bo Sienkiewicz udowadnia, że warto się nie poddawać i walczyć o swoje marzenia. „Piórem czy mieczem” czyta się jednym tchem. Książka całkowicie pochłania czytelnika. Życie pisarza było bardzo interesujące, nie brakowało w nim niespodziewanych zmian, smutnych i wesołych wydarzeń. A Sienkiewicz okazuje się człowiekiem, który niemal od początku wiedział czego chce i wytrwale dążył do celu, nawet jeśli wiązało się to z dezaprobatą albo brakiem zrozumienia ze strony bliskich. Lektura tej książki może być świetnym wprowadzeniem do poznawania książek Sienkiewicza, warto, żeby sięgnęli po nią nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Z tej biografii wyłania się bowiem portret pisarza jako człowieka z krwi i kości, dla którego pisanie było sensem życia.
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu
Anna Czerwińska-Rydel
ilustracje Dorota Łoskot-Cichocka
Wydawnictwo Literatura, 2016
wiek: 7+