Od 17 lat, co roku, na wiosnę, gdy cała Holandia rozkwita kolorowymi tulipanami, polonijni uczniowie rywalizują ze sobą w największym wydarzeniu Forum Polskich Szkół w Holandii- Festiwalu Poezji Polskiej dla dzieci Wierszowisko.
Konkurs recytatorski to bukiet najpiękniejszych emocji i wzruszeń- odważni mali aktorzy, którzy niemal bez tremy, z ogromną pewnością siebie recytują na prawdziwej teatralnej scenie polskie wiersze, przejęci rodzice bezgłośnie recytujący z widowni wraz ze swoim dzieckiem, kolorowe przebrania, fantazyjne dekoracje, zaangażowani nauczyciele, kibicowanie kolegom, wspólna radość z udanego występu, pełne napięcia oczekiwanie na wyniki. Tak było i w tym roku – były łzy szczęścia i łzy wzruszenia, ale był też płacz rozczarowania. Wierszowisko budzi wiele emocji, bo jest ważnym wydarzeniem oświatowego środowiska. A wszystko po polsku, w języku, którego dzieci uczą się w swoim wolnym czasie, w soboty w Polskich Szkołach.
Konkurs Wierszowisko składa się z dwóch części. W pierwszej, w trzech kategoriach wiekowych, rywalizują ze sobą dzieci w wieku od 4 do 13 lat. Uczestnicy najpiękniej jak potrafią, przełamując tremę a często walcząc z wymową trudnych polskich głosek, recytują wybrane przez siebie wiersze związane z tematem Wierszowiska. Tegoroczny temat „Pokręciło się” okazał się wdzięcznym tematem. Laureaci w tej kategorii recytowali wiersze Brzechwy, Tuwima, Gałczyńskiego, Konopnickiej, ale także utwory współczesnych pisarzy między innymi Agnieszki Frączek, Łukasza Dębskiego, Rafała Witka i Joanny Papuzińskiej.
1. miejsce
Druga część Wierszowiska to przygotowane przez szkoły 10-minutowe przedstawienia lub inscenizacje wierszy. Zwycięzca tegorocznego Wierszowiska w tej kategorii, Polska Szkoła w Osstoja z Oss, przygotowała autorski scenariusz na podstawie wierszy Jana Brzechwy zatytułowany „Brzechwa na rowerze”. II miejsce w tej kategorii zajęła Polska Szkoła z Tilburga, a III Polska Szkoła z Schiedam. Przedstawienia grupowe to małe formy teatralne, nie tylko recytacja wiersze, ale także piękne dekoracje, stroje, choreografia i zaangażowanie całej społeczności szkolnej- dzieci, nauczycieli, rodziców.
2. miejsce, kat. 4-6 lat
Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary, ale na wierszowiskowej scenie, każdy uczestnik jest zwycięzcą. Na medal z logo imprezy (słoneczkiem autorstwa krakowskiej artystki Ani Kaszuby-Dębskiej) wszystkie dzieci zasłużyły swoimi występami i każdy uczestnik medal otrzymał. Wszyscy mówili swoje wiersze najpiękniej jak potrafili, każdy dał z siebie wszystko, a wielu przełamało własne bariery i wystąpiło najlepiej w swoim życiu. I to jest w festiwalu najważniejsze- przełamanie swoich lęków i tremy, pokazanie swojego najlepszego występu, dobra zabawa, wspólne przeżywanie emocji, integracja uczniów, poznawanie pięknej polskiej poezji i celebrowanie języka polskiego.
Jurorami tegorocznego konkursu byli pani Renata Kowalska, konsul RP w Hadze, pan Jerzy Maciej Fedorowicz, dyrektor Teatru Ludowego z Krakowa, pani Elżbieta Niemczuk-Weiss reprezentująca Levende Talen, pani Agnieszka Steur pisarka, pani Izabela Kucmin-Bamelmans druhna Drużyny Harcerskiej z Bredy oraz wieloletni juror Wierszowiska pan Waldemar Pankiw z Polsko Niderlandzkiego Stowarzyszenia Kulturalnego.
Organizatorem Wierszowiska jest Forum Polskich Szkół w Holandii, a wydarzenie przygotował zarząd stowarzyszenia w składzie Agnieszka Lonska, Gosia Lubbers-Dąbrowska i Katarzyna Kiszkiel. Festiwal odbył się dzięki wsparciu sponsorów i darczyńców prywatnych, był również współfinansowany przez Ambasadę Polską w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
XVII Wierszowisko przeszło do historii, ale organizatorzy już teraz zapraszają na 18-sty Festiwal Polskiej Poezji dla dzieci Wierszowisko, które odbędzie się 18-stego marca 2018 roku.
Wyniki Wierszowiska 2017:
kategoria 4-6 lat
1 miejsce Rozalia Bednarek, „Kaczka dziwczka”, Jan Brzechwa, PS Lokomotywa Amsterdam
2 miejsce Oliwer Weijers, „Stefek Burczymucha” Maria Konopnicka, PS Nijmegen
2 miejsce Patricia Wolny, „Samochwała” Jan Brzechwa, PS Haga
3 miejsce Nathan Truś, „Kwadratowa krowa” Agnieszka Frączek, PS Tilburg
wyróżnienie jury: Vanessa Madej, „Dinożarł” Agnieszka Frączek, PS Breda
wyróżnienie Levende Talen: Raidon Hakim, „Zwierzyniec” Zbigniew Miszczek, PS Schiedam
kategoria 7-9 lat
1 miejsce Oliwia Obadowska, „Pieczeń cziczi-czara-czocza” Łukasz Dębski, PS Osstoja
2 miejsce Kevin Zwoinski, „Grzybolągi” Joanna Papuzińska, PS Osstoja
3 miejsce Bartłomiej Bruś, „Jajka z wyższej sfery” Agnieszka Frączek, PS Tilburg
wyróżnienia Ameke Fennema, PS Lokomotywa Amsterdam
wyróżnienie Oscar van der Haagen, PS Lokomotywa Amsterdam
wyróżnienie od Levende Talen Maksymilian Kaczmarczyk, PS Dordrecht
kategoria 10-13 lat
1 miejsce Barbara Walorska, „Orzeszek” Igor Sikirycki, PS Osstoja
1 miejsce Klaudia Przybylska, „Kura w biurze” Łukasz Dębski, PS Tilburg
2 miejsce Ernest Bragt, „W aeroplanie” Julian Tuwim, PS Osstoja
3 miejsce Klara Cyrys, „Ballada o trzęsących się portkach” K.I.Gałczyński PS Osstoja
wyróżenienie Levende Talen: Tom Altenburg, „Pan Tygrys”, Ludwik Jerzy Kern
wyróżnienie Uniwersytetu w Amsterdamie: Barbara Walorska, „Orzeszek” Igor Sikiricki, PS Osstoja
występ grupowy
1 miejsce Polska Szkoła w Osstoja z Oss za przedstawienie „Brzechwa na rowerze”
2 miejsce Polska Szkoła Tilburg za przedstawienie „Bajkowy Ambaras”
3 miejsce Polska Szkoła w Schiedam „Pretensje (jednoaktówka w poczekalni)
Puchar Konsula trafił do Polskiej Szkoły Osstoja za całokształt tegorocznych występów szkoły w kategoriach indywidualnych i występu grupowego.
Autor: Agnieszka Lonska, prezes Forum Polskich Szkół w Holandii, organizatorka Wierszowiska