Trzeci tom kolekcji „Cała Polska czyta dzieciom” zabiera czytelników w kolejną literacką podróż. Po dokładnym zapoznaniu się z polskimi legendami i powieści rodem ze Szwecji, przyszedł czas na wyprawę do Włoch.
Książka zawiera dwie opowieści, których autorem jest wybitny włoski pisarz, Gianni Rodari. Pierwsza z nich (zajmuje znaczącą część książki) to „Gelsomino w Kraju Kłamczuchów”. Polscy czytelnicy mogą już znać tę historię, bo po raz pierwszy ukazała się w Polsce jeszcze w latach 80. XX wieku. Autorką tłumaczenia jest Hanna Ożogowska.
Opowieść i tłumaczenie ani trochę nie straciły na aktualności. Tytułowy bohater, Gelsomino miał bardzo nietypowy problem. Oto los obdarzył go nadzwyczajnym głosem. Kiedy chciał coś powiedzieć, wywoływał niemałe zamieszanie. W oknach pękały szyby, owoce spadały z drzew, a ludzie zatykali uszy. Gelsomino nie chciał być obciążeniem dla mieszkańców swojego miasteczka, dlatego postanowił je opuścić. Przeniósł się do miejsca, które tylko z pozoru wyglądało zwyczajnie. Trafił bowiem do Kraju Kłamczuchów, którym rządziły bardzo dziwne prawa. Wszystkie przedmioty nazywają się inaczej. Na przykład chleb, choć wygląda jak chleb, to w tym kraju atrament i kupuje się go na butelki! Ser to guma do wycierania. Takich przekłamanych rzeczy jest w tej krainie całe mnóstwo. Prawdziwe monety zostają uznane za fałszywe i nie można zapłacić nimi w sklepie ani za atrament, ani za chleb, koty muszą tu szczekać, a prawda zapisana na murze zostaje uznana za kłamstwo. Dziwny to kraj, a jego mieszkańcy nie są ludźmi szczęśliwymi. Może tajemniczy przybysz, Gelsomino posiadacz niezwykle donośnego głosu, pomoże im odnaleźć radość. A może i Gelsomino odnajdzie szczęście i zrobi ze swojego głosu użytek…
Bohaterką drugiej, znacznie krótszej opowieści, jest Alicja. Ona również boryka się z dość nietypowym problemem. Alicja wpada do różnych przedmiotów. Ta przypadłość bardzo komplikuje nie tylko życie dziewczynki, ale i jej rodziców, którzy muszą szukać wpadającej w kłopoty córki. A przecież nie tak łatwo odnaleźć dziecko, które wpadło do szuflady, bańki mydlanej albo kałamarza. Powodów do uśmiechu nie brakuje, bo przypadłość Alicji jest niezwykle zabawna. W kłopoty wpada każde dziecko, ale tylko niektóre robią rzeczy tak spektakularne, jak bohaterka tych krótkich historii.
O szatę graficzną trzeciego tomu serii, podobnie jak dwóch wcześniejszych, zadbała Anita Głowińska. Stworzyła ona proste czarno-białe ilustracje, na których widzimy bohaterów opowiadań i ich niezwykłe przygody. Trzeci tom serii wyjątkowo przypadł mi do gustu. Gianni Rodari stworzył bardzo interesujące, działające na wyobraźnię i rozweselające historie.
Znakomite, ponadczasowe historie to specjalność kolekcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Jej twórcy na pewno nie mieli łatwego wyboru, tworząc listę książek, które zostaną wydane w ramach tej serii. Cieszę się, że znalazło się w niej miejsce dla Gelsomino i Alicji!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Gelsomino w Kraju KłamczuchówHistoryjki o Alicji, która zawsze wpada w kłopoty
Gianni Roadri
ilustracje Anita Głowińska
tłumaczenie Hanna Ożogowska, Jarosław Mikołajewski
Polityka, 2017