Dzieci uwielbiają zwierzęta. Jedne kochają wszystkie psy i koty zamieszkujące okoliczne domy i mieszkania. Inne kierują się w stronę bardziej egzotycznych gatunków i interesują się życiem lwów, tygrysów albo kangurów. Są dzieci uwielbiające ptaki, ale są również takie, które wolą zwierzęta żyjące pod wodą. Dla nich książka Anny Sobich-Kamińskiej będzie prawdziwą gratką.
Przewodnikiem po oceanie jest maleńki żółwik w okularach. Zwierzak jest ciekawy świata, w jego głowie cały czas rodzą się nowe pytania. Na większość z nich nie zna odpowiedzi, dlatego pewnego dnia postanawia opuścić swoją rodzinę i wyruszyć w podróż. Chce się dowiedzieć, między innymi, jak nazywa się największe zwierzę żyjące w oceanie i która ryba pływa najszybciej. Ciekawi go również, ile ramion ma ośmiornica i ile zębów ma rekin. Po opuszczeniu domu rodzinnego żółwik odważnie pływa wśród morskich stworzeń, spotka koniki morskie, różne gatunki ryb. Ocean tętni życiem, cały czas coś się dzieje. Ale żółwikowi szybko udaje się spotkać ośmiornicę i policzyć jej macki. Wkrótce obok nich pojawia się najeżka, którą bohater chciał zapytać, dlaczego się najeża. Teraz ma ku temu okazję i już po chwili dowiaduje się, że najeżka robi się okrąglutka, kiedy się czegoś przestraszy. Wcześniej dowiaduje się od ośmiornicy, jak nazywają się najwięksi i najmniejsi mieszkańcy oceanu. Wielkich wielorybów trochę się przestraszył, ale maleńkie organizmy tworzące plankton bardzo go zainteresowały. Wkrótce na drodze żółwika stanął bardzo groźny mieszkaniec oceanu, czyli rekin. Na szczęście spotykają się akurat w niezbyt komfortowej dla rekina sytuacji, więc mały bohater nie musi się niczego obawiać. Nie ma jednak czasu na długie rozmowy, bo musi płynąć dalej i poszukiwać kolejnych interesujących stworzeń. A kiedy już spotka wszystkich, których chciał poznać, wraca do domu, gdzie czekają na niego rodzice i rodzeństwo.
Historia żółwika spodoba się wszystkim dzieciom. Każdy marzy przecież o dalekich podróżach i poznawaniu nowych miejsc. A teraz dzięki żółwikowi można poznać podwodny świat nawet bez wychodzenia z domu. A naprawdę jest tam co odkrywać, bo każde z nich ma inne zwyczaje. Każde z nich również inaczej wygląda. Jak? Tego dowiedzieć się można z pięknych ilustracji autorstwa Moniki Filipiny. Na nich widzimy błazenki, meduzy i sardynki. Trudno oderwać od nich wzrok, bo są naprawdę niesamowite! Dzieci będą miały ogromną przyjemność z ich oglądania. Z taką samą przyjemnością będą czytać o przygodach odważnego podróżnika, bo o jego wyprawie warto poczytać!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Tajemnice oceanu
Anna Sobich-Kamińska
Ilu. Monika Filipina
wyd. Zielona Sowa, 2017
wiek: 4+
Patronat Qlturka.pl