Na początku w oczy rzuca się nietypowy, kwadratowy format tej książki. Na okładce zobaczyć można liczne zwierzęta i rośliny. Są ryby, motyle, grzyby i liście. Czy to ich trzeba będzie szukać wewnątrz książki?
Tak! Ale ilustracje na pewno tego nie ułatwią. Po pierwsze są tak piękne, że zamiast szukać, człowiek zaczyna je oglądać. A kiedy już zacznie się im dokładnie przyglądać, trzeba bardzo mocno wytężyć wzrok, żeby dostrzec czterdzieści różnych gatunków ptaków, owadów, ryb i roślin, które ukryły się na nich. Zadaniem czytelników jest odszukanie na pełnych szczegółów ilustracjach gatunków, które różnią się od innych. Znaleźć je nie jest łatwo, bo poszczególne gatunki prezentowane są w dużym zagęszczeniu i naprawdę trzeba się natrudzić, żeby dostrzec wśród liści klonu pospolitego liść kasztanowca białego. Równie trudno zauważyć w skupisku rusałek osetników rusałkę wierzbowca. Ale kiedy już odnajdziemy wszystkie gatunki, staniemy się specjalistami odróżniającymi niemal z zamkniętymi oczami sikorkę bogatkę od sikorki czubatki.
Od czego najlepiej rozpocząć przygodę z tą książką? Dróg jest kilka i każdy pewnie wybierze inną. Książka „Znajdź nas! Woda, łąka i las” jest uzupełnieniem serii gier memory przygotowanych przez wydawnictwo już wcześniej. Można więc oglądać ją, grając w trakcie wyszukiwania par. Można również otworzyć książkę na dowolnej stronie i wpatrując się w ilustrację odszukać wyróżniający się gatunek. Jest jeszcze trzecia droga. Na końcu książki każdy z przedstawionych gatunków został krótko opisany. Można czytać najpierw opisy, a potem szukać tych gatunków na ilustracjach. Ja znalazłam trzy sposoby odczytania tej książki, ale wydaje mi się, że każdy, kto weźmie ją w ręce, znajdzie kolejny.
Takiej książki o zwierzętach jeszcze nie widziałam. Imponuje starannością wydania, zachwyca niesamowitymi ilustracjami. Kiedy weźmie się ją do rąk po raz pierwszy, trudno będzie się od niej oderwać. Wyszukiwanie zwierząt i roślin naprawdę wciąga. Można nad nim spędzić długie godziny. Dzieci będą tą książką zachwycone, a i wielu rodziców będzie wypatrywać chwili, w której dziecko odłoży „Znajdź nas!”, żeby samemu oddać się tej przyjemnej zabawie. Ogromnym atutem książki, oprócz znakomitych ilustracji, są opisy wszystkich przedstawionych gatunków. Gdyby ich nie było, publikacja byłaby niekompletna, bo gdybyśmy chcieli o zwierzętach i roślinach dowiedzieć się czegoś więcej, musielibyśmy sięgnąć po inną książkę. A tak, mamy wszystko w jednym tomie. To z tych opisów dowiedzieć się można, że rzeźbiarze bardzo lubią korzystać z drewna topolowego, że szczupak pospolity poluje nie tylko na inne ryby, ale również na myszy, żaby i małe ptaki, a sroka zwyczajna, wbrew powszechnej opinii, wcale nie lubi błyskotek. Takich ciekawostek jest w książce znacznie więcej, dla małych miłośników przyrody to pozycja obowiązkowa. Dla tych, którzy biologii nie lubią również, może dzięki niej polubią ją bardziej!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Znajdź nas! Woda, łąka, las
Kasia Jacobson
ilustracje Robert J. Dzwonkowski
Jacobsony, 2017
Wiek 5+