Teatr Baj po raz drugi realizuje 3 projekty społeczno-artystyczne w ramach działań rewitalizacyjnych na warszawskiej Pradze. Dzięki temu w ciągu 4 miesięcy odbędą się warsztaty integracyjne, warsztaty umiejętności, spektakle teatralne, koncerty. Teatr Baj do współpracy zaprosił wiele praskich instytucji i organizacji oraz pedagogów ze Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Zapraszamy na podwórka warszawskiej Pragi.
PRASKA DOROŻKA TEATRALNA
„Praska Dorożka Teatralna” jest unikalnym, mobilnym teatrem, który w okresie wakacyjnym odwiedza praskie podwórka. Do specjalnie zaaranżowanej, kolorowej nyski wsiada zespół naszego teatru, aby pokazać spektakl praskim dzieciakom w ich codziennej przestrzeni. „Praska Dorożka Teatralna” oznacza dla nas wyjście z murów teatru i granie spektakli na sąsiadujących podwórkach. Więcej, jest budowaniem z dziećmi mocnej więzi, w której równie ważne są obie strony. Centrum projektu jest spektakl „ W kole” Krystyny Miłobędzkiej w reżyserii Sebastiana Świądra.
Pierwszy spektakl odbył się 21 maja na podwórku przy ul. Stalowej 25. Następnie został zaprezentowany gościnnie na 21. Biennale Sztuki dla Dziecka „Do śmiechu” w Poznaniu (3 i 4 czerwca).
Kolejne spektakle zagramy w następujących terminach:
11 czerwca, podwórko przy ulicy Ząbkowskiej 7
18 czerwca, podwórko przy ulicy Ziemowita 4
oraz 25 czerwca, 3 września, 10 września i 17 września.
PRASKIE PARTNERSTWA PEDAGOGICZNO-TEATRALNE
Zainaugurowaliśmy je w kwietniu 2016 roku. Ideą projektu jest stworzenie DIALOGU rozumianego jako rozmowa, ale przede wszystkim jako spotkanie się we wspólnej pracy wielu praskich instytucji, dla których dziecko jest ważne. Każda z tych instytucji wnosi swoje doświadczenie, metody i narzędzia pracy. Przestrzenią naszego DIALOGU jest warszawska Praga.
W 2016 roku projekt zrzeszał dziewięciu partnerów z Pragi Północ, Pragi Południe i Targówka, a wśród nich byli (w porządku alfabetycznym): Gimnazjum nr 31 z Oddziałami Integracyjnymi im. RTM Witolda Pileckiego, Fundacja Pozytywna Praga, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 73 im. Króla Stefana Batorego, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Pragi Północ oraz Teatr Baj.
W roku 2017 zakres merytoryczny projektu jest silnie związany z doświadczeniami pierwszej edycji, gdzie wyłoniły się cele współpracy oraz obszary wzajemnego współdziałania. W drugiej odsłonie projektu biorą udział następujący partnerzy: Dom Kultury Praga, Dom Kultury Świt, Gimnazjum nr 31, Fundacja Pozytywna Praga, Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Szkoła Podstawowa nr 258, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Stowarzyszenie Praktyków Dramy Stop-Klatka, Teatr Baj, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Pragi Północ oraz Towarzystwo Przyjaciół Pragi.
PODWÓRZA
To projekt artystyczny i społeczny, a naszym celem jest wzajemne poznawanie się oraz zbliżanie do siebie prażan. Teatr Baj zbiera opowieści mieszkańców kamienic znajdujących się przy wybranych podwórkach i w oparciu o te historie przygotowuje wspólne działania artystyczne. Wszystko dzieje się na praskich podwórkach. Projekt jest kontynuacją idei Praskiej Dorożki Teatralnej i w dużej mierze z nią koresponduje.
W 2017 roku projekt składa się z kilku odsłon/rozważań na temat „domu” i „własnego podwórka”. Sięgamy do różnorodnych środków wyrazu, nie tylko czysto teatralnych. W tym roku będzie też bardzo muzycznie. Pojawimy się na podwórkach u naszych sąsiadów, ale też zaprosimy sąsiadów do nas – organizując ostatnie, przed rozpoczynającym się remontem budynku przy ul. Jagiellońskiej 28, szczególne spotkanie na naszym podwórku.
W ramach PODWÓRZY odbędą się koncerty zespołu BARDZO DUŻY DOM, który w swoich utworach mieści doświadczenia, marzenia i potrzeby mieszkańców warszawskiej Pragi. Piosenki, które są zapisem dźwięków, fantazji, rozmów i spotkań z mieszkańcami znajdą się na płycie „Prognoza Pogody”. Zapraszamy do wspólnego muzykowania. Zespół zagra czterokrotnie: 14 czerwca, 8 września, 9 września i 16 września.
Zespół BARDZO DUŻY DOM tworzą: Natalia Leszczyńska, Agnieszka Szymańska, Andrzej Bocian, Sebastian Świąder oraz Maciej Wróbel.
Terminy koncertów: 18 czerwca, 8 września, 9 września oraz 16 września.
W 2016 roku w ramach „Podwórzy” powstały 4 etiudy oraz mini-projekt muzyczny, które zostały zaprezentowane podczas finału, zrealizowanego 11 września 2016 roku na podwórku przy ul. Kłopotowskiego 28 / Okrzei 29.
Ogromny udział mieszkańców w przygotowanie projektu oraz finału, wdzięczność i zadowolenie uczestników pozwoliły zbudować nasze sąsiedzkie relacje pomiędzy teatrem i mieszkańcami podwórka. Projekt pomógł w odnalezieniu twórczych dzieci oraz kreatywnym zaangażowaniu dorosłych.
Wszelkie adresy podamy na stronie www.teatrbaj.pl w zakładce „Repertuar” oraz „Baj dla Pragi” oraz na naszym profilu na Facebooku.
Zapraszamy na podwórka warszawskiej Pragi!
Rewitalizacja Teatru Baj: począwszy od nowego sezonu teatralnego 2017/18 Teatr Baj zmienia miejsce prezentacji swoich spektakli (lokalizacje podamy w późniejszym terminie). Wiąże się to bezpośrednio z rewitalizacją siedziby Teatru oraz koniecznością wykonania gruntownego remontu budynku. Nie oznacza to zatrzymania lub przerwania pracy Teatru, a jedynie zmianę miejsca działalności artystycznej.
Teatr Baj powstał w 1928r. na warszawskim Żoliborzu i jest najstarszym teatrem lalek dla dzieci w Polsce. Dorobek artystyczny teatru obejmuje ponad 172 premiery. Baj sięga po polską i światową literaturę dla dzieci, stosuje różne formy i techniki lalkowe, łącząc w repertuarze klasykę i sztukę współczesną. Do realizacji spektakli zaprasza ciekawych twórców z Polski i zagranicy. Baj jako jedyny teatr lalek dla dzieci w Polsce został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2014). Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła przyznała Ewie Piotrowskiej, Dyrektorowi Teatru Baj, Order Uśmiechu.