W czasach mojego dzieciństwa takie książki miał każdy. Uczniowie przygotowywali na ich podstawie referaty, poznawali nieznane miejsca, oglądali zdjęcia przedstawiające dzikie zwierzęta. Mogłoby się wydawać, że dzisiaj, w dobie Internetu, takie książki nie powstają, bo nie są już nikomu potrzebne. A jednak są i zachwycają kolejne pokolenia.
Seria „Poznaj swój kraj!” to trzy książki przybliżające młodym czytelnikom kraj, w którym mieszkają. „Polska moja ojczyzna” pokazuje im Polskę na mapie świata i Europy, opowiada o symbolach narodowych. W kolejnych rozdziałach przedstawiono wszystkie regiony naszego kraju, zasoby naturalne, tradycyjne stroje ludowe. Nie zabrakło również miejsca na przypomnienie polskich tradycji związanych z obchodzonymi przez Polaków świętami. Każdy opis uzupełniają oczywiście liczne zdjęcia, na których zobaczyć można zabytki, zwierzęta i krajobrazy. Dzieciom, które interesują się historią, spodoba się kolejny tom serii, poświęcony właśnie dziejom naszego kraju. Najpierw dowiedzą się, czym w ogóle jest historia, poznają dzieje Polan, Mieszka I i jego następców. W „Polskiej historii” pojawiają się również postacie ważne dla kultury i nauki. Są pisarze, malarze, poeci, dowódcy wojska.
Książka kończy się opisem wydarzeń z 1989 roku i zachętą do tego, żeby pamiętać o historii własnego kraju. Trzecia książka z tej serii zachwyci wszystkich miłośników przyrody. W niej przedstawiono występujące w Polsce rośliny i zwierzęta. Są te, które, jak gołębie stają na naszej drodze niemal codziennie i gatunki, które w naturalnym środowisku spotkać bardzo trudno. Znalazły się tu między innymi żbiki, foki pospolite i zaskrońce. A w części poświęconej roślinom zobaczyć można lipę, leszczynę i rumianek. Każdy gatunek został krótko opisany, pokazany na kilku zdjęciach, a na rysunku porównano również wielkość przedstawianego zwierzęcia do dorosłego człowieka.
„Poznaj swój kraj!” w bardzo ciekawy sposób przybliża dzieciom tematy związane z ich ojczyzną. Młodzi czytelnicy poznają ważne wydarzenia z historii Polski, czytają o występujących w Polsce zwierzętach. Wszystko zostaje przedstawione w bardzo interesujący i, co najważniejsze, zrozumiały dla czytelników sposób. Ale słowa to nie wszystko. W książkach pojawia się również mnóstwo zdjęć. Na nich zobaczyć można opisywane miasta, zwierzęta i wydarzenia historyczne. Są reprodukcje obrazów, które pokazują wydarzenia historyczne i ważne postacie związane z historią Polski.
Długo szukałam w tych książkach wad, ale nie udało mi się niczego znaleźć. „Poznaj swój kraj!” po prostu nie ma wad. Książki są starannie wydane, uzupełnione znakomitymi zdjęciami. Opisy są przystępnie napisane, ale nie są banalne. To wszystko sprawia, że mogą stać się one nie tylko pomocą dydaktyczną podczas lekcji w szkole podstawowej. Można je czytać również w domu, dzięki nim poznawać historię, geografię, ale również planować bliższe i dalsze wycieczki. A czas temu sprzyja, bo właśnie rozpoczęły się wakacje!
Magda Kwiatkowska-Gadzińska
Ocena 5
Polska moja ojczyzna
Kamil Orzeł
Wydawnictwo Aksjomat, 2016
Polska historia
Hanna Krawczyk-Warska
Wydawnictwo Aksjomat, 2017
Polska przyroda
Aleksandra Stańczewska
Joanna Kuryjak
Wydawnictwo Aksjomat, 2017
wiek: 7+