14 października rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2017. Pokazy spektakli z Polski i zagranicy, pokazy warsztatowe i warsztaty oraz koncerty potrwają do 25 października. Teatr Powszechny w Warszawie jak co roku zamieni się w centrum festiwalowe – większość wydarzeń odbędzie się w siedzibie przy ul. Zamoyskiego, kilka także w innych warszawskich teatrach (Teatr Lalek Guliwer, Teatr Rampa i Teatr Lalka). Wyjątkowo XXI edycja będzie przebiegać w nowej formule opierającej się na dwóch platformach projektowych. W tym roku zaplanowanych jest ponad 100 rozmaitych wydarzeń.
Festiwal KORCZAK – Platforma Artystyczna
W ramach tej platformy widzowie festiwalowi będą mogli obejrzeć polskie spektakle konkursowe, podlegające ocenie festiwalowego jury. To najlepsze polskie produkcje teatralne dla dzieci i młodzieży. Jej organizatorem jest Polski Ośrodek ASSITEJ we współpracy z Teatrem Powszechnym.
Festiwal KORCZAK – Platforma Edukacji Teatralnej
Obejmuje spektakle zagraniczne i premierowe, koncerty, pokazy warsztatowe oraz warsztaty. Platforma Edukacji Teatralnej „MAM WPŁYW, TWORZĘ, ZMIENIAM” to interdyscyplinarne działania dla dzieci
i młodzieży, które mają na celu w kompleksowy sposób uświadomić młodym widzom, jak duży jest ich wpływ na tworzenie kultury we własnym otoczeniu. Partnerem strategicznym jest Teatr Powszechny.
bilety: – http://www.powszechny.com/repertuar.html – kasa@powszechny.com; nr tel.: 22 818 48 19; 22 818 25 16
więcej informacji o Festiwalu i spektaklach: – www.korczak-festival.pl – FB: www.facebook.com/FestiwalTeatralnyKorczak
Informacje ogólne o Festiwalu KORCZAK
Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK już od ponad 20 lat organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Polski ośrodek jest jednym z ponad 70 narodowych ośrodków światowej organizacji ASSITEJ, zajmującej się twórczością teatralną dla młodego widza. Festiwal KORCZAK powstał z inicjatywy Haliny Machulskiej. Ideą Festiwalu jest kontynuacja przesłania oraz podejścia do Małego Człowieka, jakie realizował przez lata doktor Janusz Korczak. Dyrektorem Honorowym jest Maciej Wojtyszko. Od kilkunastu lat Dyrektorem Festiwalu jest Grażyna Karwowska-Winiarek, a Dyrektorem Artystycznym – Wojciech Faruga. Festiwal to międzynarodowe święto teatrów dla dzieci i młodzieży.
Podczas Festiwalu pokazywane są oryginalne produkcje teatralne z Polski i ze świata. KORCZAK na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny stolicy. Podejmuje on także trudne tematy, prowadzi rozmowy o nietolerancji, braku tożsamości, biedzie, problemach z uzależnieniami, konfliktach pokoleń i lękach młodych uczestników kultury. Podczas Festiwalu spektakle teatrów polskich oceniają dwa zespoły jurorów: Międzynarodowe Jury Dorosłych (ekspertów) oraz Jurorzy Juniorzy, czyli jury dziecięce. Festiwal to także liczne zjawiska teatralne w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz grup defaworyzowanych. Trzy lata temu odbyła się specjalna edycja Festiwalu KORCZAK 2014, której towarzyszył 18. Światowy Kongres Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Polska po raz pierwszy w historii stała się gospodarzem tego niezwykłego spotkania, które odbywa się raz na trzy lata w wybranym kraju. W historii polskiego teatru dla młodego widza było to jedyne tak prestiżowe wydarzenie o światowym zasięgu. Było ono wyjątkowym spotkaniem twórców teatru, aktorów, dramatopisarzy i obserwatorów ze wszystkich kontynentów, z udziałem młodych widzów.