W listopadzie czeka nas występ aktora i… robota. Będziemy również odkrywać różne wariacje uwielbianej przez dzieci zabawy w chowanego!
Cztery tytuły zagranicznych teatrów zaprezentowane dotychczas naszej NAJmłodszej publiczności zabrały nas w cztery całkowicie odmienne podróże. Włosi sprawili, że przenieśliśmy się do magicznego świata iluminacji, Hiszpanie porwali nas do tańca, Belgowie zaprosili do eksperymentalnej przestrzeni wypełnionej niezwykłymi dźwiękami i efektami wizualnymi. Artyści z Kanady w kreatywny sposób wykorzystali najzwyklejszy przedmiot – plastikową torbę, do stworzenia całego wachlarza kolorowych postaci.
Co nas czeka w listopadzie?
Druga wizyta teatru La Baracca będzie niemałym zaskoczeniem – Andrea Buzzetti przyjedzie do nas z niezwykłym aktorem – robotem. Będzie to światło sceniczne, które zagra wspólnie z włoskim artystą. SPOT jest bardzo utalentowany i lubi płatać figle. Często zmienia swoją postać – w taki właśnie sposób mówi o emocjach i komunikuje się ze światem. Jesteśmy bardzo ciekawi, jaką historię opowie naszej publiczności.
Belgijski teatr La Guimbarde przygotował dla NAJmłodszych widzów spektakl pt. „ZABAWA W CHOWANEGO”, który doskonale obrazuje dziecięcą potrzebę odkrywania, poznawania świata oraz chęć ciągłej zabawy. Poszukiwanie kryjówki, oczekiwanie w napięciu na odkrycie, wstrzymany oddech… Policzcie do 10 i przyjdźcie sprawdzić, gdzie się schowają artyści, nie będzie łatwo ich znaleźć!
W listopadzie w ramach PRACOWNI TEATRALNEJ DLA DZIECI I RODZICÓW odbędą się trzy różne warsztaty. 10 listopada zapraszamy ponownie na TANIEC I PLASTYKĘ RUCHU. 17 listopada będziemy wspólnie tworzyć wielkie TEKTUROWE MIASTO, a 23 listopada sprawdzimy jak ciekawie może zabrzmieć MUZYKA Z GARNKA.
Ostatnie warsztaty dla animatorów, artystów i pedagogów pt. „Światło i dźwięk” poprowadzi Andrea Buzzetti, twórca, reżyser i aktor słynnego teatru La Baracca. W 2007 roku rozpoczął realizację projektu „Teatr i światło”, który koncentruje się na badaniu interakcji dzieci ze światłami teatralnymi.
SPOT – spektakl dla dzieci 1-4 lat
Jestem żółtym słońcem, niebieskim oceanem, błękitnym niebem.
Jestem czerwonym ogniem i robię się czerwony, gdy się ekscytuję.
Jestem jasną ulicą, jestem ucztą. Och… jestem ciemnością!
I już mnie nie widzisz! Ale możesz usłyszeć mój oddech…
Nie mówię, ale otwieram i zamykam oczy.
Nie mam stóp, rąk ani nóg, ale mogę podążać za Tobą, gdy idziesz.
Jestem SPOT i opowiadam historie.
SPOT to bardzo szczególne światło sceniczne. Jego światło świeci i wyraża się rysując na podłodze kształty i kolory. Spektakl jest kontynuacją poszukiwań zapoczątkowanych przez spektakle “W innym świetle” i “On-off”. Proste słowa idą w parze z grą aktorów, szukając jedności obrazu stworzonego ze świateł, dźwięków i ruchów.
Pomysł: Andrea Buzzetti
Reżyseria: Valeria Frabetti
Występuje: Andrea Buzzetti
Czas trwania: 30 minut
ZABAWA W CHOWANEGO – spektakl dla dzieci 1-4 lat
Oto pokój.
Na zewnątrz słychać hałas, kroki.
Czy ja się chowam tu?
Kto się chowa tam?
Dwaj przyjaciele.
Zabawa w chowanego.
Spektakl bada różnorodne emocje i odkrywa rytuał przywoływany podczas gry w chowanego: strach, ekscytację, zaskoczenie, przyjemność. Samemu lub w towarzystwie.
Reżyseria: Yutaka Takei
Występują: Pierre Viatour and Sara Olmo
Czas trwania: 35 minut
TEKTUROWE MIASTO – warsztaty dla dzieci 5-6 lat
Podczas warsztatów, z wszelakiej maści kartonów i odrobiny ozdobników stworzymy wielkie tekturowe miasto. A potem tchniemy w nie życie i zobaczymy, jakie nam się opowiedzą historie. Czy będzie tam jeziorko i piękny park z fontannami, i straż pożarna, i wielkie rondo z najwyższym wieżowcem świata. Może będą tam samochody, autobusy i tramwaje. A może to miasto w ogóle nie będzie realne, może i wieżowce będą zwyczajne, ale zamieszkane przez dziwnych mieszkańców, batmanów i spajdermenów, mrówkojady i krasnoludy, wróżki i jeże, gadające samochody i przedziwne roboty? Jedno jest pewne – będziemy zmyślać, wymyślać, działać, budować, lepić, kleić i rysować. Tu jedynym ograniczeniem jest nasza fantazja.
Prowadząca: Dagmara Bąk
Czas trwania: 60 minut
TANIEC I PLASTYKA RUCHU – warsztaty dla dzieci 5-6 lat
Taniec to przede wszystkim „cichy” język, tworzony i wyrażany przez nasze ciało. Warsztaty z tańca i plastyki ruchu doskonalą koordynację, równowagę oraz pomagają uczestnikom rozwijać świadomość własnego ciała jako środka ekspresji. Wspólnie stworzymy przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie wyrażać emocje poprzez ruch i taniec, niezależnie od predyspozycji i umiejętności. W pobudzeniu naszej ruchowej wyobraźni z pewnością pomogą rekwizyty: wstążki i chustki, a także inne zaskakujące fragmenty ubrań. Warsztaty ukierunkowane na pracę z ciałem, umacniają samoocenę i pewność siebie uczestników, a także pomagają doskonalić pamięć ruchową.
Prowadząca: Lena Kowalska
Czas trwania: 60 minut
MUZYKA Z GARNKA – warsztaty dla dzieci 3-6 lat
Gdybyście mieli szukać muzyki, to od czego byście zaczęli? Wiemy, wiemy – prościzna – każde dziecko to wie, że muzyka leży na półkach w kuchennych szafkach i aż prosi, żeby ją stamtąd uwolnić. A gdyby tak wyciągnąć te wszystkie garnki, łyżki i patelnie, gdyby dodać do nich cztery ziarnka fasoli, zamieszać, puknąć, stuknąć, dmuchnąć i potrząsnąć to zabrzmiałby Mozart albo Beethoven? Mozart może nie, ale jakiś kosmiczny Jean Michel Jarre. Zresztą przekonajmy się sami. Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na familijny warsztat grania na czym się da, podczas którego stworzymy wielką kuchenną orkiestrę.
Prowadzący: Arkadiusz Wrzesień i Jacek Szabrański
Czas trwania: 60 minut
Program i szczegółowe informacje o planowanych wydarzeniach można uzyskać na stronie internetowej festiwalu: www.takepartinart.pl. Bilety są dostępne w sprzedaży elektronicznej, na stronie internetowej: www.takepartinart.pl/kalendarz.
O TEATRZE MAŁEGO WIDZA
Działający od 2011 roku Teatr Małego Widza (TMW) jest pierwszym, stacjonarnym, repertuarowym teatrem w Polsce, który koncentruje się wyłącznie na realizacji spektakli dla dzieci od 1. roku życia. W ciągu 6 lat przygotowaliśmy 16 premier, zagraliśmy ponad 2700 spektakli, które obejrzało blisko 120 tys. widzów. Od początku istnienia TMW współpracujemy z Zespołem Żłobków m. st. Warszawy, który jest dla nas partnerem bardzo szczególnym i wyjątkowym, bo to właśnie w żłobkach powstają wszystkie nasze spektakle, to tam konsultujemy je z dziećmi i pedagogami. W ciągu tygodnia odwiedzają nas dziesiątki maluchów ze żłobków i przedszkoli, które uczestniczą w naszych spektaklach, koncertach, i warsztatach. Współpracujemy również z wieloma organizacjami działającymi na rzecz dzieci niepełnosprawnych, pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych oraz zagrożonych wykluczeniem.