Ekranizacja bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego „Za niebieskimi drzwiami” na Blu-ray i DVD

 

za niebieskimi

Odkryj świat wyobraźni, snów i wielkich tajemnic w ekranizacji niesamowitej powieści Marcina Szczygielskiego Za niebieskimi drzwiami w reżyserii Mariusza Paleja. Historia 11-letniego Łukasza, borykającego się z problemami dorastania, przenosi widzów do niezwykłego świata magii, kryjącego się za niebieskimi drzwiami. W rolach głównych gwiazdy polskiego kina: Ewa Błaszczyk, Magdalena Nieć, Michał Żebrowski, Teresa Lipowska, Adam Ferency oraz debiutujący na srebrnym ekranie Dominik Kowalczyk. Nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Młodego widza Ale KINO! w Poznaniu oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci SHLINGEL w Chemnitz film Za niebieskimi drzwiami w rozszerzonej o 10 minut wersji reżyserskiej zadebiutuje na Blu-ray i DVD 22 listopada.

Za niebieskimi drzwiami to pełnometrażowy debiut reżyserski Mariusza Paleja. Autorami scenariusza są Adam Wojtyszko (Święty interes), Magdalena Nieć i Katarzyna Stochowicz-Gacek, producentami: Maciej Sowiński oraz Andrzej Papis. Za scenografię odpowiada Katarzyna Sobańska, za kostiumy Barbara Sikorska-Bouffał i Julia Bouffał, a za charakteryzację Alina Janerka i Cezary Kostrzewski (Fotograf, Świadek Koronny, Kamienie na szaniec). Autorem muzyki do filmu jest Michał Szablowski. Film obejrzało blisko 250 tysięcy widzów w kinach, ustanawiając w 2016 roku najlepszy wynik polskiego filmu dla dzieci i młodzieży w 12-letniej działalności Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem specjalnym produkcji jest Fundacja Ewy Błaszczyk „Akogo?”

W rolach głównych gwiazdy polskiego kina: Ewa Błaszczyk (Ciotka Agata), Magdalena Nieć (Mama Łukasza), Michał Żebrowski (Krwawiec), Teresa Lipowska (Cybulska), Adam Ferency (Lekarz). W roli Łukasza po raz pierwszy na ekranie Dominik Kowalczyk.

Niezwykła przygoda 11-letniego Łukasza rozpoczyna się, gdy chłopiec po wypadku trafia pod opiekę ciotki do pensjonatu nad morzem. Tam odkrywa, że niebieskie drzwi jego pokoju stanowią przejście do innej rzeczywistości. Do świata „we śnie” tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać… Za niebieskimi drzwiami to pełna magii i zjawiskowych efektów specjalnych historia o sile miłości, która potrafi obudzić do życia.  

To film przygodowy ze wszystkim, co kochają w kinie dzieci najbardziej. Jest więc wątek rodzącej się przyjaźni, jest też potwór oraz pewien gadający ptak… Za tytułowymi niebieskimi drzwiami czeka świat wyobraźni, snów i wielka tajemnica! To opowieść o trudnych chwilach, widzianych oczami dziecka. To baśń, w której rzeczywistość miesza się ze światem magii – mówi reżyser Mariusz Palej – Film jest próbą oswojenia młodego widza z problemami świata dorosłych. To też historia o wielkiej sile miłości matki i dziecka, o walce o życie, ale i o trudnych relacjach – dodaje.

Jedną z głównych ról zagrała Ewa Błaszczyk, wcielając się w rolę Ciotki Agaty – To niezwykła postać z pogranicza jawy i snu, z krawędzi życia i śmierci. Ciotka Agata jest dla Łukasza, głównego bohatera, bardzo ważną osobą i opiekunką. Chociaż na początku za bardzo za sobą nie przepadają i konflikt między nimi narasta, to okoliczności sprawiają, że stają się sobie bliscy – mówi aktorka, która tak wspomina pracę na planie filmowym: … była dla mnie wytchnieniem i ucieczką od rzeczywistości. Samo przeobrażenie się w ciotkę Agatę było bardzo skomplikowane, a charakteryzacja trwała cztery godziny. Ale było warto, bo efekt końcowy jest niezwykły, a metamorfozy sprawiały, że również świetnie się bawiłam na planie. Jest to na pewno zasługa fantastycznej ekipy oraz reżysera Mariusza Paleja, który jest osobą bardzo otwartą, wie dobrze, co chce zrobić, ale jednocześnie słucha aktorów. To była dla mnie duża przyjemność i mam nadzieje, że będzie to widać na ekranie.

Za niebieskimi drzwiami to kino zrealizowane z niezwykłą dbałością o szczegóły, także od strony wizualnej. Za efekty specjalne w filmie odpowiedzialne jest studio Alien FX. W procesie tworzenia animacji zastosowane zostały dwa rodzaje efektów specjalnych: tworzone na planie filmowym – takie jak wypadek wewnątrz samochodu czy pajęczyny w pensjonacie oraz tworzone komputerowo na etapie postprodukcji, czyli fantastyczne rośliny w srebrnym świecie, kolory lasu, ptakoważki, włosy Ciotki, twarz i włosy Krwawca. – Jest to praca bardzo żmudna i wymagająca współpracy specjalistów z wielu dziedzin, począwszy od projektanta postaci przez kolorystę, po osoby odtwarzające ruch kamery w środowisku programów do animacji 3D – mówi Ryszard Rogocki z Alien FX, koordynator efektów specjalnych. Produkcja komputerowych efektów specjalnych trwała 18 miesięcy. W tym czasie powstało aż 690 ujęć efektowych.

Film Za niebieskimi drzwiami jest ekranizacją bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego, pisarza i grafika, autora sztuk teatralnych oraz popularnych powieści dla dorosłych i wielokrotnie nagradzanych książek dla młodszych czytelników („Omega, „Czarny Młyn”, „Arka Czasu”, „Teatr Niewidzialnych Dzieci”). Wydana w 2010 roku książka o tym samym tytule otrzymała tytuł Dziecięcego Bestsellera Roku oraz zdobyła nagrodę Donga. Powieść trafiła na listę lektur uzupełniających w szkołach podstawowych. W 2014 roku autor został uhonorowany Nagrodą Literacką „Guliwer w krainie Olbrzymów” za dotychczasowe dokonania w dziedzinie literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Za niebieskimi drzwiami to produkcja, doceniona zarówno przez widzów (w kinach film obejrzało blisko 250 tysięcy widzów), jak i na międzynarodowych festiwalach filmowych:

 • ALE KINO! International Young Audience Film Festival 2016 – nagroda za najlepszy debiut ALE DEBIUT!
 • W CHMURACH International Film Festival for the youngest 2016 – nagroda sieci Kin Studyjnych: Za błyskotliwy debiut w kategorii kina dla dzieci.
 • OFF KAMERA 2017 – honorowe wyróżnienie KIPA. Za działania na rzecz przywrócenia polskiego kina dziecięcego
 • SHLINGEL The 22 International Film Festival for Children and Young Audience in Chemnitz 2017 – Nagroda Publiczności
 • SHLINGEL The 22 International Film Festival for Children and Young Audience in Chemnitz 2017 – Wyróżnienie Junior Jury
 • KINOJAZDA 2017 – Nagroda Głowna „Złote Kadry” Jury Młodzieżowego
 • FIFEM 20th Montréal International Children’s Film Festival 2017 – main competition
 • ZLIN 57th International Film Festival for Children and Youth 2017 – official selection
 • BIKY International Kids and Youth Film Festival Busan Korea 2017 – official selection
 • ROLAN International Film Festival as a Platform for Intercultural Dialogue 2017 Yerevan, Armenia – official selection
 • THESSALONIKI INTERNATIONAL FILM FESTIWAL 58th 2017 – official selection
 • FILEM’ON International Children’s Film Festival Brussels 2017 – main competition
 • CINEMAGIC International Film Festival for Young People based in Belfast, Northern Ireland 2017 – main competition
 • CINEKID 31 Festival in Amsterdam, The Netherlands 2017 – official selection
 • JUNIORFEST 10 Mezinárodního Filmového Festivalu Pro Děti a Mládež 2017 – official selection

Produkcja  zdobyła także uznanie krytyków filmowych:

“…Za niebieskimi drzwiami: brawurowy wizualnie horror dla młodych widzów. Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było…”

Paweł T. Felis, Gazeta Wyborcza

„Wreszcie potraktowano młodego widza poważnie”

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy

“…Zdecydowanie widowiskowy obraz fantasy, pełen magii, której trudno się oprzeć (…) Za niebieskimi drzwiami to śmiałe przedsięwzięcie Polaków, ukazujące, że potrafimy stworzyć całkiem przyzwoity film fantasy, z niegłupią fabułą i ładnymi dla oka efektami specjalnymi…”

Bartosz Kęprowski, moviesroom.pl

“…Za niebieskimi drzwiami (…) to popis wizualnej wyobraźni Mariusza Paleja. Popis, który wymagał od niego zapewne dużo poświęcenia, dużo szukania możliwości pozytywnego oszukiwania widzów…”

Maciej Stasierski, AreYouWatchingClosely

„…Świat za niebieskimi drzwiami urzeka blaskiem, jednak skrywa mroczną tajemnicę. Poznając ją, Łukasz ściąga niebezpieczeństwo do świata realnego. I tu baśniowa kraina przenika się z rzeczywistością, a zdarzenia nabierają tempa…”

Ewa Świerżewska, qlturka.pl

„…Szczygielski i Palej traktują dzieci poważnie…”

Barbara Hollender, rp.pl

„…takich propozycji dla młodego widza – świadomych, z nieoczywistym przesłaniem i finałem, w polskim kinie brakuje. Warto ten film oglądać z dzieckiem (…) Po seansie nie zabraknie tematów do rozmowy…”

Piotr Guszkowski, cojestgrane24.pl

“…Reżyser Mariusz Palej czerpie z popkulturowych wzorów pełnymi garściami, poczynając od Ptaków Hitchcocka, po jeden z najlepszych ostatnio amerykańskich seriali, czyli Stranger Things. I bardzo dobrze, bo dzięki temu łatwiej dociera do młodych widzów, ale też sprawia przyjemność ich rodzicom, którzy po wyjściu z kina będą musieli odpowiedzieć na kilka istotnych pytań…”

Magda Huzarska-Szumiec, Gazeta Krakowska

“…Za niebieskimi drzwiami zdobywa widzów nie tylko wizualnym rozmachem, ale przede wszystkim konstrukcją postaci bohatera. – Nie jest to dzieciak, jakich w kinie familijnym na pęczki, tylko przedstawiciel młodych Polaków A.D. 2016…”

Artur Zaborski, Dziennik Polski

WYDANIE BLU-RAY™ I DVD – DODATKI SPECJALNE

Ekranizacja niezwykłej powieści Marcina Szczygielskiego Za niebieskimi drzwiami w reżyserii Mariusza Paleja zadebiutuje na Blu-ray™ i DVD 22 listopada. Film dostępny będzie w wersji reżyserskiej, która jest o dziesięć minut dłuższa od kinowej. Wydaniom Blu-ray™ i DVD towarzyszyć będą atrakcyjne materiały dodatkowe.

Dodatki w wydaniu Blu-ray™:

 • Zwiastun kinowy (wersja polska i angielska)
 • Muzyka filmowa
 • Materiały zza kulis: wywiady z twórcami i aktorami – zobacz, jak powstawał niezwykły filmowy świat wykreowany przez specjalistów od efektów specjalnych, jak tworzono klimatyczną scenografię czy charakteryzację Krwawca

Dodatki w wydaniu DVD:

 • Zwiastun kinowy
 • Materiały zza kulis: wywiady z twórcami i aktorami – zobacz, jak powstawał niezwykły filmowy świat wykreowany przez specjalistów od efektów specjalnych, jak tworzono klimatyczną scenografię czy charakteryzację Krwawca

 

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz