Tysiące dobrych książek w Hali Stulecia!

Dwudziesta szósta edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się, podobnie jak rok temu, w Hali Stulecia. Zgromadzi ponad stu pięćdziesięciu wystawców i około stu gości (autorów, ilustratorów i prelegentów), którzy spotkają się z czytelnikami. Wśród targowych atrakcji znajdą się nie tylko rozmowy z pisarzami, ale również liczne warsztaty, wykłady i wystawy. Po raz pierwszy WTDK towarzyszyć będą też Targi Wszystkiego Dobrego.

targi2

Na Targach najważniejsze są książki, a tych w dniach od 30 listopada do 3 grudnia znajdziemy w Hali Stulecia tysiące tytułów! Ponad sto pięćdziesiąt najlepszych wydawnictw z całej Polski przywiezie mnóstwo książkowych nowości. Rok temu, chcąc poznać ich ofertę, Wrocławskie Targi Dobrych Książek odwiedziło niemal sześćdziesiąt tysięcy osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze wyższej frekwencji. Po raz drugi wydarzenie odbędzie się w przestronnej, zabytkowej Hali Stulecia, a stoiska z książkami znajdą się na płycie głównej. Tam też znajdzie się przestrzeń warsztatowa dla dzieci (sala zabaw), z kolei spotkania z autorami będą odbywać się w pięciu specjalnie przygotowanych i oznakowanych salach.

Po raz pierwszy Wrocławskim Targom Dobrych Książek towarzyszyć będą Targi Wszystkiego Dobrego. W kuluarach Hali zostanie stworzona strefa sztuki i ładnych przedmiotów, gdzie rozgości się ponad pięćdziesięciu wystawców. Kupimy tu dobry design, sztukę użytkową, odzież od młodych polskich projektantów, oryginalną biżuterię, artykuły dla dzieci, obrazy, plakaty, grafiki, autorską ceramikę, artykuły do wystroju wnętrz, płyty winylowe i inne wyroby rękodzielnicze. Nie zabraknie również strefy gastronomicznej, w której pojawią się m.in. food trucki. Dla zwiedzających przygotowane będą też dwie szatnie, dwa punkty informacyjne (otrzymamy tam m.in. bezpłatny plan stoisk, program, zakładki) oraz kawiarnia. Wstęp na Wrocławskie Targi Dobrych Książek tradycyjnie będzie bezpłatny.

Autorzy i autografy

Za sprawą bogatego programu Targi książki przyjmują formę festiwalu literackiego. Jak co roku czytelnicy będą mogli porozmawiać z ulubionymi pisarzami i posłuchać ich opowieści o książkach. Niezwykle ciekawie zapowiada się, na przykład, spotkanie z Mariuszem Szczygłem, Olgą Gitkiewicz i Kamilem Bałukiem, którzy będą dyskutować o prawdzie w reportażu. Miłośnicy tego gatunku powinni koniecznie wybrać się również na spotkanie z Anną Wiatr – socjolożką, autorką książki „Betrojerinki. Reportaże o pracy opiekuńczej i (bez)nadziei”. Na spotkania z Adamem Wajrakiem tradycyjnie już ściągają podczas Targów tłumy. Tego roku powinno być podobnie, tym bardziej, że autor przyjeżdża, by zaprezentować swoją najnowszą książkę „Nieumarły las”. To gratka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Inną autorką obecną na Targach, której nie są obce tematy przyrodnicze, jest Anna Kamińska. Do Wrocławia przyjedzie ona opowiadać o książce „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej,” będącej, co może zaskakiwać, pierwszą biografią Puszczy Białowieskiej. Z czytelnikami spotka się również Olga Tokarczuk. Jej najnowsza książka, „Zgubiona dusza”, z ilustracjami Joanny Concejo, to kolejna wyjątkowa propozycja przemawiająca do czytelników zarówno za sprawą tekstu, jak i obrazu.

Jakie są realia życia w USA, dowiemy się na spotkaniu z Jakubem Ćwiekiem. Znany przede wszystkim jako autor fantastyki, tym razem opisuje swoją sentymentalną podróż po Stanach Zjednoczonych śladem ikon popkultury. Fanów fantastyki ucieszą też na pewno specjalne panele poświęcone temu gatunkowi literackiemu. Z kolei o pisarskiej drodze od fantastyki do powieści obyczajowych opowie Jakub Małecki, autor m.in. głośnego „Dygotu” i niedawno wydanej „Rdzy”. O polityce, władzy i nadziei będzie okazja podyskutować z prof. Janem Hartmanem, a o polskich słowach i niuansach językowych z prof. Jerzym Bralczykiem. Na swoich czytelników będzie czekał także mistrz retro-kryminału, Marek Krajewski. Podróżników zaciekawi z pewnością wyprawa rowerem z Lublina do Połowinki na Uralu, którą w swojej książce opisała Agnieszka Martinka. Natomiast o budynkach teatrów w Europie na dawnej pocztówce szczegółowo opowie prof. Janusz Degler.

Literacki Dolny Śląsk

Jak przystało na Targi odbywające się w stolicy regionu, podczas WTDK nie mogłoby zabraknąć książek i spotkań traktujących o Dolnym Śląsku. O twórczości architekta Karla Grossera i wrocławskim środowisku architektonicznym przełomu XIX i XX wieku opowie Marta Ostrowska-Bies, autorka książki „Karl Grosser (1850–1918) – śląski architekt epoki późnego historyzmu”. Innym spotkaniem mogącym zainteresować miłośników architektury będzie to organizowane przez Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, prezentujące historię szlacheckich i arystokratycznych rezydencji w Sudetach.

Nie zabraknie też książek historycznych. Powojenną historię Wrocławia odwiedzającym Targi przybliży Ryszard Filipowicz, autor „Z rozstrzelanego miasta”, z kolei w historyczną podróż do Legnicy zabiorą nas Roger Piaskowski i Wojciech Morawiec, autorzy „Drugiej twarzy Liegnitz”. O dawnych fortyfikacjach wokół Wrocławia posłuchać będzie można podczas prezentacji Łukasza Pardela i Stanisława Kolouszka („Twierdza Wrocław 1890–1918. Monografia”), a w czasy nieco nam bliższe wybierzemy się wraz z Kamilem Dworczakiem, autorem „Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu”. Ponadto przewidziane są spotkania dotyczące osoby wielkiego wrocławskiego poety, Tadeusza Różewicza, czy przybliżające lokalną scenę artystyczną („Klimsy Estrada, kabarety i klezmerzy we Wrocławiu 1945-2000”). Nie zabraknie też dolnośląskich reprezentantów bodajże najpopularniejszego gatunku literackiego w Polsce – kryminału. Zagadkowe śledztwa toczące się na Dolnym Śląsku rozwiązywać będziemy m.in. w towarzystwie bohaterów z kart powieści Jolanty Marii Kalety czy Macieja Zarańskiego.

Dzieci w wieku szkolnym chętnie spotkają się z Katarzyną Pakosińską, która napisała kolejną już książkę o przygodach dziesięcioletniej Maliny z Milanówka. Z młodzieżą szkolną w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego spotka się Michał Zawadka, autor bestsellerowej książki „Chcę być kimś. Czyli jak osiągnąć cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Autor przeprowadzi podczas targów warsztaty z rozwoju osobistego dla kilkusetosobowej grupy młodzieży. Być może to właśnie we Wrocławiu padnie rekord liczby uczestników słuchających motywacyjnych porad autora. Warto wybrać się również na spotkania z autorami zagranicznymi. Z Rumunii przyjedzie do nas pisarz Dan Lungu. Spotkanie z autorem i tłumaczką Radosławą Janowską-Lascar będzie dotyczyć jego książki „O dziewczynce, która bawiła się w Boga”. Gośćmi tragów będzie również dwóch pisarzy z Czech: Ivan Binar, autor powieści „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo rowerem dookoła świata” oraz z Marek Šindelka – jeden z najciekawszych autorów czeskich młodego pokolenia, dwukrotny laureat prestiżowej nagrody Magnesia Litera. Šindelka opowie o tym, jak zmienia się literatura naszych południowych sąsiadów i co, według niego, najbardziej odróżnia pisarzy najmłodszych od czeskich „klasyków”.

Ponadto z czytelnikami spotkają się: Artur Andrus, Chris Niedenthal, Beata Kost, Anna Brzezińska, Antek Wajda, Mariusz Urbanek, Beata Maciejewska, Marta Abramowicz, Piotr Załuski, Bronisław Wildstein, Krzysztof Piskorski, Maciej Zarański, Marta Fox, Joanną Zagner-Kołat, Marcin Pałasz, Ryszard Filipowicz, Roger Piaskowski, Wojciech Morawiec, Jolanta Maria Kaleta, Marta Miniewicz, Tomasz Duszyński, Wojciech Majczyk, Maciej Łagiewski, Jarosław Rybski, Piotr Cholewa, Michał Cetnarowski, Marta Matyszczak, Katarzyna Wężyk, Krzysztof Głuch, Justyna Rapacz, Ewelina Rubinstein, Katarzyna Kołodziej, Agnieszka Urbańska, Anna Wawrykowicz, Wojciech Szlęzak, Eliza Piotrowska, Andrzej Konarski, Marcin Pałasz, Izabela Przepiórkiewicz, Beata Ostrowicka, Magdalena Bieniek, Agnieszka Suchowierska, Monika Bień-Königsman, Sylwia Krzemińska-Szołtysek i wielu innych.

Warsztaty

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to także mnóstwo atrakcji dla najmłodszych fanów literatury. Dzieci będą mogły spędzić każdy targowy dzień w sali zabaw, gdzie wezmą udział m.in. w tworzeniu gipsowych masek, projektowaniu ubrań, malowaniu kamieni, konstruowaniu drzewka szczęścia, przygotowywaniu dekoracji świątecznych i mikołajkowych prezentów, a także robieniu maskotek z rękawiczek czy malowaniu na szkle. Odbędą się także warsztaty grafiki w technice wklęsłodruku oraz zajęcia literackie i logopedyczne. W programie znalazły się również warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych, organizowane przez Wydawnictwo Zakamarki, wokół dwóch serii szwedzkich książek Moni Nilsson, „Przygody w Raju” oraz „Tsatsiki”. Tradycyjnie można liczyć także na spotkanie z aktorami i animatorami przebranymi za Mole Książkowe i Bajarzy. Tym razem te sympatyczne postaci będą czytać dzieciom wybrane książki w specjalnie przygotowanej, przytulnej strefie relaksu. Ciekawe warsztaty odbywać się będą również w strefie Targów Wszystkiego Dobrego. Tutaj chętni nauczą się sitodruku, decoupage czy scrapbookingu. Dodatkowo nieprzeciętną atrakcją będzie stoisko DJ-skie. W kuluarach znajdziemy także dodatkowy kącik edukacyjny dla dzieci, gdzie najmłodsi będą mieli okazję poznać unikatową metodę wspomagającą rozwój – arytmetykę mentalną. Ci, którzy na targach zaopatrzą się w świąteczne prezenty, będą mogli skorzystać od razu z punktu pakowania upominków.

Warto zobaczyć – wystawy

Odwiedzając Halę Stulecia koniecznie trzeba zobaczyć wystawy prezentowane w ramach 26. WTDK. Udostępniona będzie m.in. ekspozycja „James Joyce. Mistrz literackiej intrygi,” dotycząca życia i twórczości Jamesa Joyce’a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Dzięki niej prześledzimy życiorys pisarza, rodzinne dzieje, podróże oraz wpływy innych autorów na jego twórczość. Poznamy miejsca i miasta, w których przebywał, gdzie powstawały jego kolejne dzieła. Wystawa została zorganizowana przez Wrocławski Dom Literatury we współpracy z Ambasadą Irlandii w Polsce.

Kolejna propozycja to „Ludzie z ulicy Ptasiej”. Temat tej wystawy pojawił się podczas wizyty autorki, Natalii Talarek-Oswald na ulicy Ptasiej, w byłej dzielnicy żydowskiej w Częstochowie. Na wystawę składa się kilkanaście obrazów przedstawiających mieszkańców ptasiej republiki, którzy wprowadzili się na chwilę do obrazów, przysiedli na gałęziach i krzesłach jako ptaki i ludzie o podwójnej tożsamości. Autorka jest absolwentką malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz założycielką Tęczówka Studio – pracowni warsztatowej i ilustratorskiej.

Obie te wystawy obejrzymy na miejscu w Hali Stulecia, natomiast w Books art cafe Cocofli przy ul. Włodkowica 9 mamy szansę zobaczyć wystawę towarzyszącą targom książki – oryginalne ilustracje Joanny Concejo do książki „Zgubiona dusza” napisanej przez Olgę Tokarczuk.

Tych propozycji nie można przegapić!

Dzielimy się książką – zbiórka dla potrzebujących

Jeśli macie w domu niepotrzebne, ale niezniszczone i ciekawe książki, możecie podczas WTDK przekazać je potrzebującym. Na miejscu będą prowadzone dwie zbiórki. Część książek zostanie przekazana na realizowaną od kilku lat we Wrocławiu akcję „Książka za kraty”, dzięki której lektury trafiają do zakładów karnych. Natomiast druga inicjatywa umożliwi przekazanie zbioru współczesnych książek dla dzieci i dorosłych na Ukrainę. Będzie to finał trwającej we Wrocławskim Domu Literatury akcji „Książka. Podaj dalej!,” realizowanej we współpracy z Radiem RAM.

Książka Roku 2017

Pierwszego dnia Targów poznamy Książkę Roku 2017 – laureata jedynego w Polsce konkursu edytorskiego „Pióro Fredry”. Spośród zgłoszonych do konkursu książek jury wyłoniło piątkę finalistów: Wydawnictwo Karakter (za książkę „Piotra Rypsona Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm”), Wydawnictwo Marginesy (za książkę Simony Kossak „O ziołach i zwierzętach”), Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków (za książkę Miljenko Jergovića „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia, wybór i przekład Magdalena Petryńska”), Wydawnictwo Literackie (za książkę Marcina Świetlickiego „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk”), Wydawnictwo Ezop (za książkę Małgorzaty Frąckiewicz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia”). Wszystkie nominowane publikacje będą dostępne na Wrocławskich Targach Dobrych Książek.

Organizator 26. WTDK: Wrocławski Dom Literatury
Więcej na: www.domliteratury.wroc.pl oraz na Facebooku: Wrocławskie Targi Dobre Książki

Godziny otwarcia 26. WTDK:
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1:

30 listopada (czwartek) 12.00-18.00
1 grudnia (piątek) 10.00-19.00
2 grudnia (sobota) 10.00-19.00
3 grudnia (niedziela) 10.00-16.00

Wstęp wolny!

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz