Czy da się wychować zgodne rodzeństwo? A jeśli nie zawsze zgodne, to chociaż takie, które lubi i chce się razem bawić? Wymyślenie zabaw, które spodobają się i maluchom, i starszakom, to nie lada wyzwanie. Są jednak na to sposoby!
Dzieci w różnym wieku mają odmienne zainteresowania i możliwości intelektualne. Trudno jest czasem zaproponować rozrywki, które odpowiadają na potrzeby każdego dziecka. Warto jednak próbować, ponieważ wspólna zabawa przynosi rodzeństwu (i opiekunom też) wiele korzyści.
Jakie korzyści niesie wspólna zabawa?
• Buduje i pogłębia więź między rodzeństwem
• Uczy współpracy i zasad współżycia, a także wspiera rozwój emocjonalny
• Daje młodszym okazję do obserwowania reakcji i zachowań starszaków
• Zapewnia rodzicom chwilę wytchnienia
• Przynosi oszczędności, bo wspólne zabawki dzieci oznaczają mniejsze wydatki dla rodziców
Aby wspólna zabawa nikogo nie nudziła i była rozwijająca dla wszystkich, warto pamiętać o kilku zasadach.
Po pierwsze: pamiętaj o możliwościach dzieci. Ważne, by zabawa angażowała i rozwijała wszystkie uczestniczące w niej dzieci, nie może więc być za prosta, aby starsze się nie nudziły.
Po drugie: podczas zabawy przypisuj uczestnikom role o różnym stopniu trudności, dopasowane do ich umiejętności. Przy układaniu klocków możesz np. zaproponować, by każde z dzieci budowało inną część całości, przy czym najmłodszy otrzyma najprostszą konstrukcję. Tę zasadę możesz przenieść na większość dziecięcych zabaw, stawiając przed dziećmi wyzwania odpowiednie do ich wieku. Straszaki mogą np. ćwiczyć umiejętność czytania, a aktywności młodszych powinny skupiać się na rozwijaniu grafomotoryki. Gdy maluszek dopiero uczy się mówić, może poznawać polskie słowa, podczas gdy jego starszy brat w tej samej zabawie oswaja się z ich angielskimi odpowiednikami.
Po trzecie: wychodź poza schematy. Instrukcja gry jest tylko podpowiedzią, a wprowadzone przez ciebie innowacje na pewno nie zaszkodzą. Najlepiej znasz swoje dzieci i ich upodobania, nie bój się więc eksperymentować czy wykorzystywać elementy gry do innych celów niż przewidzieli ich twórcy. Ograniczeniem jest tu jedynie wyobraźnia!
Po czwarte: opowiadaj. Właściwie każda gra czy zabawka może stanowić punkt wyjścia do snucia opowieści. Wymyślanie historyjek i uzasadnień wciągnie dzieciaki bez względu na wiek, a przy tym rozwija wyobraźnię, myślenie przyczynowo-skutkowe i gwarantuje doskonałą zabawę!
Po piąte: wybieraj gry wspierające rozwój dziecka. Bez względu na wiek dziecka zawsze warto ćwiczyć u niego koncentrację, spostrzegawczość czy refleks. Gry rozwijające zdolność skupienia uwagi, zauważania szczegółów czy szybkiego reagowania zaangażują dzieci w każdym wieku, a przy tym będą wspierać rozwój ważnych kompetencji, np. twórcze myślenie.
Po szóste: zwracaj uwagę na uniwersalność gier i zabawek. Szukaj rozrywek, w których przewidziano wiele wariantów zabawy o różnym stopniu trudności. Zadaj sobie pytanie, czy gra będzie rosła wraz z dziećmi, czy ma warianty, które przypadną do gustu zarówno małym rozrabiakom, jak i spokojnym malcom?
Takie gry znajdziesz w serii edukacyjnej Kapitan Nauka. Zestawy zostały przygotowane przez specjalistów: pedagogów, nauczycieli i psychologów dziecięcych z myślą o potrzebach dzieci w różnym wieku. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabaw z wybranymi publikacjami z serii Kapitan Nauka.
Karty obrazkowe Odkrywam świat, Poznaję świat oraz Angielski dla malucha
Karty obrazkowe do nauki pierwszych słówek przez zabawę są przeznaczone dla maluchów w wieku 1-2 lata, jednak z powodzeniem można się nimi bawić z przedszkolakami. Gdy maluszek poznaje podstawowe zjawiska lub pojęcia, starsze dziecko może dzielić obiekty na kartach na kategorie, ćwiczyć czytanie albo język obcy. Karty doskonale nadają się także do zabaw narracyjnych! Więcej propozycji znajdziesz w poradniku wchodzącym w skład zestawu.
Ilustrowane dwustronne karty z angielskimi słówkami mają mnóstwo zastosowań, opisanych w książeczce dla opiekunów, którą znajdziesz w pakiecie. Pomysłów jest jednak o wiele więcej! Dzieci mogą grać nimi w wojnę, odpytywać się ze słówek, układać historie. Przy różnych poziomach znajomości języka młodsze może uczyć się słówek, a starsze układać z nimi całe zdania. Na pewno dodasz do tej listy własne propozycje.
Klasyczna gra w niebanalnej odsłonie! W to wyjątkowe memory można grać w sposób tradycyjny albo wybrać trudniejszy wariant, polegający na odszukaniu trzech szczegółów, którymi różnią się sparowane karty. Dla prawdziwych wyjadaczy pozostaje wariant trzeci, w którym różnice trzeba znaleźć jak najszybciej.
Proste, pięknie ilustrowane gry rodzinne z wieloma wariantami. Najprostsze warianty sprawdzą się w zabawie z dwulatkami, starszaki mogą wybrać rozgrywki rozwijające refleks albo pamięć. Znajdzie się coś dla każdego!
Wielkoformatowa, bogato ilustrowana książka do zabaw obserwacyjnych i nauki języka angielskiego oferuje mnóstwo możliwości. Na zachwycających, pełnych szczegółów planszach kryją się angielskie słówka. Podczas zabaw z książką można wypatrywać szczegółów, szukać określonych elementów czy uczyć się angielskich zwrotów i prostych zdań. Oryginalne ilustracje prowokują do zabaw narracyjnych i sprzyjają nabywaniu języka w naturalny sposób.
Gry edukacyjne Zakupy i Gotowanie
Te wyjątkowe gry planszowe z żetonami proponują aż 12 różnorodnych wariantów gry, w tym 3 w języku angielskim. Co więcej elementy tych gier można z powodzeniem wykorzystać do popularnych zabaw w sklep czy gotowanie, a także zainicjować z dziećmi rozmowy na temat zasad zdrowego odżywiania oraz roli pieniędzy i kupowania.