„Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” to inicjatywa o nastolatkach dla nastolatków. Uruchomiliśmy wspólny proces twórczy, którego ważnym elementem były warsztaty w Polsce i Grecji, podczas których nastolatki spotkały się z designem i jego twórcami. Stymulowaliśmy działania kreatywne w oparciu o metodę design thinking. Wizualnym efektem projektu jest instalacja TEEN-AGE. Wiemy, że nastolatki rzadko odwiedzają muzea z własnej woli. Chcemy ich do tego zachęcić, a także zaprosić do rozmowy o tym, co dla nich ważne (…)”.
Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” był realizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w partnerstwie ze szczecińską Fundacją ARTmosphere (Kids Love Design) dzięki dofinansowaniu z pierwszej edycji programu „Rozwój sektorów kreatywnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W ramach projektu odbyły się w Warszawie warsztaty kreatywne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin designu – nowe technologie, film, moda, jedzenie adresowane do nastolatków. W projekcie brała również udział grupa młodzieży z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Proces twórczy był poddany superwizji Biuro Badań Społecznych Question Mark. Równolegle podjęto działania sieciujące w Grecji z młodzieżą grecką i polską dzięki współpracy z Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach oraz Liceum Plastycznym w Heraklionie.
W terminie 15 grudnia 2017-28 stycznia 2018 prezentowa jest w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa TEEN-AGE oraz instalacja hash2ash. Wystawa TEEN AGE z instalacją hash2ash to interaktywna nowoczesna ekspozycja poruszająca takie tematy jak moda, nowe technologie, jedzenie, film oraz komentarz do kultury selfie.
Program wydarzeń towarzyszących:
- 11 stycznia 2018, godzina 18:00
LESZEK TALKO. Nastolatek dla początkujących.
W ramach spotkań towarzyszących wystawie TEEN-AGE zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Talko, autorem książki „Nastolatek dla początkujących”.
Na wszystkich zainteresowanych tworzeniem kultury dla nastolatków i obecnością nastolatków w kulturze: rodziców, nauczycieli, artystów, animatorów, czekamy 11 stycznia na Kredytowej 1 !
Wydarzeniem zaczynamy dyskusję o uczestnictwie nastolatków w kulturze.
W rozmowie wezmą udział: Leszek Talko i Anna Rzeźnik.
Spotkanie poprowadzi Anna Grunwald, kuratorka projektu Teen-Age.
(https://www.facebook.com/events/881294952037993)
- 27 stycznia 2018 godzina 16:00
TEEN-AGE. GRAMY! Spotkanie dla młodzieży. Interaktywna gra muzealna!
A gdyby tak zamienić przestrzeń muzealną w wielki plac do gry? Zapomnij o nużącym spacerowaniu od gabloty do gabloty! Przygotuj się za to na nieoczywiste spotkania z peruwiańskimi bóstwami i figurkami Matki Boskiej, wizytę na wsi, pisanie miłosnego SMS-a i robienie etnoselfie. Przed Tobą dwie godziny wyśmienitej zabawy i kilka zadań do wykonania, które sprawdzą Twój refleks, spryt i umiejętność pracy w grupie. A jeśli się uda… Spotkamy się na wystawie TEEN-AGE!
Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Usakiewicz – nauczyciel języka polskiego w Bednarskiej Szkole Realnej oraz Weronika Pawlikowska i Weronika Woińska – uczennice tej szkoły.
Zajęcia adresowane są do osób w wieku 12-17 lat.
Udział bezpłatny.
- 7, 13, 14, 20 ,21 ,27 i 28 stycznia 2018
TEEN- AGE – spotkania na wystawie.
Poznajcie wraz z nami wystawę TEEN -AGE i instalacje hash2ash !
Dla zorganizowanych grup szkolnych przygotowaliśmy 45 minutowe spotkania edukacyjne. Spotkania odbywają się po dokonaniu rezerwacji. rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny
Afisz styczeń 2018
warsztaty i spotkania w Muzeum dla Dzieci i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie
- TEEN- AGE – spotkania na wystawie
W dniach 7, 13, 14 , 20, 21 17 i 28 stycznia 2018, o godzinie 12:15 spotykamy się wystawie TEEN-AGE z instalacją hash2ash .
Sprawdźcie jak na współczesny świat patrzy młodzież i jak zinterpretowali go artyści wizualni. Wystawa jest efektem projektu TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy sektor kreatywny, pracy i warsztatów młodzieży z Polski i Grecji.
Wstęp bezpłatny.
- 10 styczeń 2018
Godzina:18:00
Ekspedycja ’88– prezentacja wystawy, koncert w stylu lat 80-tych
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w stulu lat 80-tych! Muzyka, wystawa, wspomnienia!
Ekspedycja ‘88 daje możliwość bezpośredniego, wręcz dotykowego kontaktu z kolekcją unikalnych artefaktów oraz zastanowienia, jaką rolę w naszym życiu pełnią przedmioty, jak zmienia się nasze nastawienie do nich, oraz co dzieje się w momencie, kiedy przestają być nam już potrzebne lub jak potrzeba posiadania przeradza się w potrzebę kolekcjonowania i jaka między nimi jest różnica. Prezentowane obiekty stanowią inspirację do szerszych rozważań o różnych obszarach kultury i dziedzictwa, .
W podróż do świata przedmiotów z Ekspedycją ‘88 zapraszamy zarówno najmłodszych odbiorców, by mogli osobiście przekonać się, co stanowiło codzienność ich rodziców, ale także co ich fascynowało, interesowało. Dla dorosłych i całych rodzin, będzie to, mamy nadzieję, wyjątkowa możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnego zainteresowania sobą.
Wystawie towarzyszą materiały edukacyjne do samodzielnego zwiedzania.
Wstęp bezpłatny.
- 11 stycznia 2018
Godzina 18:00
Leszek Talko . Nastolatek – Instrukcja obsługi. Spotkanie towarzyszące wystawie TEEN AGE
Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych tworzeniem kultury dla nastolatków i obecnością nastolatków w kulturze: rodziców, nauczycieli, artystów, animatorów. Wydarzeniem zaczynamy dyskusję o uczestnictwie nastolatków w kulturze.
W rozmowie wezmą udział: Leszek Talko i Anna Rzeźnik.
Spotkanie poprowadzi Anna Grunwald, kuratorka projektu Teen-Age.
„Trudno dziwić się konsternacji rodziców, gdy zamiast dobrze znanego, może czasem kapryśnego, ale jakże uroczego dziecka, nagle pojawia się w domu nieodgadniona istota. NASTOLATEK”. (Leszek Talko, „Nastolatek dla początkujących”)
Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie TEEN-AGE z instalacją hash2ash – finału projektu TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy sektor kreatywny. Instalację można oglądać do 28 stycznia 2018
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Mazowieckiego
ekspozycji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – TEEN AGE.
Wstęp: bezpłatny.
- 13 i 14 stycznia 2018
Godzina 12:00 i 14:00
ETNOKODOWANIE
Muzeum dla Dzieci i Urząd Komunikacji Elektronicznej zapraszają na bezpłatne warsztaty kodowania! Stawiajcie wraz z nami pierwsze kroki w poznawaniu tajników kodowania inspirując się kolekcjami naszego Muzeum. Instytucja kultury to miejsce, w którym nowe technologie doskonale się odnajdują! Kodowanie to świetna zabawa, sprawdźcie sami.
Harmonogram spotkania:
Grupa I
12:00 – 13:00- warsztaty kodowania” ScottieGo!”- wiek 6-10 lat
14:00 – 15:00 – poznajemy wystawy Muzeum
Grupa II
14:00-15:00 – warsztaty kodowania „Inteligentne Miasto” – wiek 11-15
15:00-16:00 – poznajemy wystawy Muzeum
Liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują rezerwacje: rezeracje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80
- 15-20 stycznia 2018 oraz 22-27 stycznia 2018
Półkolonie etnograficzne w Muzeum dla Dzieci. PROJEKT: FERIE.
Projektowanie to nie lada sztuka! Na naszych półkoloniach PROJEKT:FERIE odkryjecie w sobie talent kreacyjny i staniecie się dizajnerami. Artystyczny nieład czy architektoniczna precyzja? Malarstwo tradycyjne czy sztuka street artu? Inspiracja tradycją czy kreowanie przyszłości? Poznajcie z nami świat warszawskich murali, tajniki food designu, magię projektowania mody. Zapraszamy na półkolonie etnograficzne PROJEKT: FERIE dzieci w wieku 6-12 lat. Ferie spędzone z Muzeum dla Dzieci staną się niezapomnianą przygodą. Zapraszamy.
Szczegóły i warunki rezerwacji: www.muzueumdladzieci.pl/aktualności
rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 5380
- 17 stycznia 2018 r
godzina 17:00-18:15
Popołudnie w Muzeum, „Noworoczna opowieść o 12 miesiącach”
Nowy sezon warsztatów rozpoczynamy z jedną z waszych lubionych technik. Malujemy obrazek na szkle- wasz ulubiony miesiąc.
Koszt: 15 zł – pierwsze dziecko z rodzeństwa, 5 zł- drugi uczestnik
Rezerwacja miejsc:
Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80
- 20 stycznia 2018
godzina 14:00-15:30
ODKRYWCY. Ekspedycja 88.
Zapraszamy na nowy cykl warsztatów Muzeum dla Dzieci. Wcielimy się w rolę odkrywców wystaw i poznamy światy nowych kolekcji muzealnych. Każde spotkanie to inny temat przewodni i inne wyzwania!
W styczniu poznamy razem tajemnice roku 1988 wraz z Dorotą i Andrzejem – bohaterami ekspozycji EKSPEDYCJA88 prezentowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Sprawdźcie co musiało znaleźć się w pokoju dziewczyny i chłopaka, czym się interesowali, co nosili, czego słuchali, w co grali w roku 1988? Co przypadnie Wam do gustu, a co przywoła wspomnienia waszych rodziców? Warsztaty, animacje i nowe muzealne odkrycia dla całej rodziny. Zapraszamy!
Wstęp: bezpłatny.
Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 53 80
- 20 stycznia 2018
Godzina 17:00 – 19:00
O luksusie w PRL
Debata poświęcona modzie i nie tylko ! Punktem wyjścia do dyskusji będzie świat roku 1988, potrzeby, tęsknoty ich realizacje w życiu codziennym Polaków. Spotkanie wokół książki Aleksandry Boćkowskiej „Księżyc z Pewexu. O luksusie w PRL“
Wydarzenie towarzyszące projektowi EKSPEDYCJA 88.
Wstęp: bezpłatny
- 27 stycznia 2018
Godzina 16:00-18:00
TEE- AGE. Gramy!
A gdyby tak zamienić przestrzeń muzealną w wielki plac do gry? Zapomnij o nużącym spacerowaniu od gabloty do gabloty! Przygotuj się za to na nieoczywiste spotkania z peruwiańskimi bóstwami i figurkami Matki Boskiej, wizytę na wsi, pisanie miłosnego SMS-a i robienie etnoselfie. Przed Tobą dwie godziny wyśmienitej zabawy i kilka zadań do wykonania, które sprawdzą Twój refleks, spryt i umiejętność pracy w grupie. A jeśli się uda… Spotkamy się na wystawie TEEN-AGE!
Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Usakiewicz – nauczyciel języka polskiego w Bednarskiej Szkole Realnej oraz Weronika Pawlikowska i Weronika Woińska – uczennice tej szkoły.
Zajęcia adresowane są do osób w wieku 12-17 lat. Pamiętajcie o zabraniu swoich smartfonów!
Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.
rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 53 80
- 28 stycznia 2018
Godzina 15:30-17:00
ETNONIEDZIELA.Stroje i ozdoby Indian Peru.
Zapraszamy na wspólne rodzinne działania ! W niedzielne popołudniu zapraszamy Was na czasową wystawę Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie „Skarby Peru”. Poznamy tajemnice jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich dekad oraz dziedzictwo kulturowe Indian Peru. Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócimy na stroje i ozdoby które zainspirują nas do wykonania własnych ozdób.
Warsztaty dla dzieci w wieku:
Koszt: 30 zł
Rezerwacja miejsc:
Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80
- 31 stycznia 2018
godzina 17:00-18:00
POPOŁUDNIE W MUZEUM. Eskimosi – sztuka przetrwania
Podczas styczniowego spotkania poznamy bliżej zwyczaje i kulturę mieszkańców dalekiej Północy. W programie: prezentacja o kulturze Inuitów, oglądanie muzealiów ze zbiorów Muzeum i warsztaty plastyczne.
Koszt: 15 zł – pierwsze dziecko z rodzeństwa, 5 zł- drugi uczestnik
Rezerwacja miejsc:
Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80
12 . 7, 13, 14, 20, 21, 27 i 28 stycznia 2018
ZPT, czyli zajęcia praktyczne w Muzeum dla Dzieci.
W wybrane soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty ZPT, czyli zajęcia praktyczne w Muzeum dla Dzieci .
Zapraszamy do zwiedzania wystawy DIZJAN MA SENS(ES) z naszymi edukatorami i udziału w otwartych warsztatach ZPT, czyli zajęciach praktycznych w Muzeum dla Dzieci. Pod okiem plastyka przygotujcie własnoręcznie wiele pięknych przedmiotów – warsztaty dla dzieci i retro wspomnienia dla dorosłych.
Koszt: w cenie biletu do Muzeum dla Dzieci.
13 Warsztaty w Kinie Praha
Muzeum dla Dzieci jest partnerem do akcji „Praha dzieciom- rodzinne poranki artystyczno- filmowe” .
W niedziele 21 stycznia spotkacie nas podczas weekendowego poranka dla dzieci w KINIE PRAHA.
Zapraszamy na seans o 10:00, a następnie do wspólnych działań twórczych.
Start: 12:00 Nasze warsztaty to: „Karnawały Świata” Zapraszamy wszystkich uczestników spotkania w karnawałową podróż dookoła Świata! Poznamy zwyczaje i i tradycje mieszkańców różnych regionów świata a także przypomnimy rodzime zabawy. Każdy uczestnik spotkania przygotuje własną maskę karnawałową w stylu, który najbardziej pasuje do jego osobowości. Zapraszamy!