Styczeń w Muzeum dla Dzieci i Państwowym Muzeum Etnograficznym

ten

„Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” to inicjatywa o nastolatkach dla nastolatków. Uruchomiliśmy wspólny proces twórczy, którego ważnym elementem były warsztaty w Polsce i Grecji, podczas których nastolatki spotkały się z designem i jego twórcami. Stymulowaliśmy działania kreatywne w oparciu o metodę design thinking. Wizualnym efektem projektu jest instalacja TEEN-AGE. Wiemy, że nastolatki rzadko odwiedzają muzea z własnej woli. Chcemy ich do tego zachęcić, a także zaprosić do rozmowy o tym, co dla nich ważne (…)”.

Projekt „TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy Sektor Kreatywny” był realizowany przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w partnerstwie ze szczecińską Fundacją ARTmosphere (Kids Love Design) dzięki dofinansowaniu z pierwszej edycji programu „Rozwój sektorów kreatywnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W ramach projektu odbyły się w Warszawie warsztaty kreatywne z udziałem ekspertów z różnych dziedzin designu – nowe technologie, film, moda, jedzenie adresowane do nastolatków. W projekcie brała również udział grupa młodzieży z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu. Proces twórczy był poddany superwizji Biuro Badań Społecznych Question Mark. Równolegle podjęto działania sieciujące w Grecji z młodzieżą grecką i polską dzięki współpracy z Zespół Szkół im. Zygmunta Mineyki przy Ambasadzie RP w Atenach oraz Liceum Plastycznym w Heraklionie.

W terminie 15 grudnia 2017-28 stycznia 2018 prezentowa jest w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie wystawa TEEN-AGE oraz instalacja hash2ash. Wystawa TEEN AGE z instalacją hash2ash to interaktywna nowoczesna ekspozycja poruszająca takie tematy jak moda, nowe technologie, jedzenie, film oraz komentarz do kultury selfie.

Program wydarzeń towarzyszących:

 • 11 stycznia 2018, godzina 18:00

LESZEK TALKO. Nastolatek dla początkujących.

W ramach spotkań towarzyszących wystawie TEEN-AGE zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Talko, autorem książki „Nastolatek dla początkujących”.

Na wszystkich zainteresowanych tworzeniem kultury dla nastolatków i obecnością nastolatków w kulturze: rodziców, nauczycieli, artystów, animatorów, czekamy 11 stycznia na Kredytowej 1 !

Wydarzeniem zaczynamy dyskusję o uczestnictwie nastolatków w kulturze.

W rozmowie wezmą udział: Leszek Talko i Anna Rzeźnik.

Spotkanie poprowadzi Anna Grunwald, kuratorka projektu Teen-Age.

(https://www.facebook.com/events/881294952037993)

 • 27 stycznia 2018 godzina 16:00

TEEN-AGE. GRAMY! Spotkanie dla młodzieży. Interaktywna gra muzealna! 

A gdyby tak zamienić przestrzeń muzealną w wielki plac do gry? Zapomnij o nużącym spacerowaniu od gabloty do gabloty! Przygotuj się za to na nieoczywiste spotkania z peruwiańskimi bóstwami i figurkami Matki Boskiej, wizytę na wsi, pisanie miłosnego SMS-a i robienie etnoselfie. Przed Tobą dwie godziny wyśmienitej zabawy i kilka zadań do wykonania, które sprawdzą Twój refleks, spryt i umiejętność pracy w grupie. A jeśli się uda… Spotkamy się na wystawie TEEN-AGE!

Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Usakiewicz – nauczyciel języka polskiego w Bednarskiej Szkole Realnej oraz Weronika Pawlikowska i Weronika Woińska – uczennice tej szkoły.

Zajęcia adresowane są do osób w wieku 12-17 lat.

Udział bezpłatny.

 • 7, 13, 14, 20 ,21 ,27 i 28 stycznia 2018

TEEN- AGE – spotkania na wystawie.

Poznajcie wraz z nami wystawę TEEN -AGE i instalacje hash2ash !

Dla zorganizowanych grup szkolnych przygotowaliśmy 45 minutowe spotkania edukacyjne. Spotkania odbywają się po dokonaniu rezerwacji. rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

Afisz styczeń 2018

warsztaty i spotkania w Muzeum dla Dzieci i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

 1. TEEN- AGE – spotkania na wystawie

W dniach 7, 13, 14 , 20, 21 17 i 28 stycznia 2018, o godzinie 12:15 spotykamy się  wystawie TEEN-AGE z instalacją hash2ash .

Sprawdźcie jak na współczesny świat patrzy młodzież i jak zinterpretowali go artyści wizualni.  Wystawa jest efektem projektu TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy sektor kreatywny, pracy i warsztatów młodzieży z Polski i Grecji.

Wstęp  bezpłatny.

 1. 10 styczeń 2018

Godzina:18:00

Ekspedycja ’88– prezentacja wystawy, koncert w stylu lat 80-tych   

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w stulu lat 80-tych! Muzyka, wystawa, wspomnienia! 

Ekspedycja ‘88  daje możliwość bezpośredniego, wręcz dotykowego kontaktu z kolekcją unikalnych artefaktów oraz zastanowienia, jaką rolę w naszym życiu pełnią przedmioty, jak zmienia się nasze nastawienie do nich, oraz co dzieje się w momencie, kiedy przestają być nam już potrzebne lub jak potrzeba posiadania przeradza się w potrzebę kolekcjonowania i jaka między nimi jest różnica. Prezentowane obiekty stanowią inspirację do szerszych rozważań o różnych obszarach  kultury i dziedzictwa, .

W  podróż do świata przedmiotów z Ekspedycją ‘88 zapraszamy zarówno najmłodszych odbiorców, by mogli osobiście przekonać się, co stanowiło codzienność ich rodziców, ale także co ich fascynowało, interesowało. Dla dorosłych i całych rodzin, będzie to, mamy nadzieję, wyjątkowa możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnego zainteresowania sobą.

Wystawie towarzyszą materiały edukacyjne do samodzielnego zwiedzania.

Wstęp bezpłatny.

 1. 11 stycznia 2018

    Godzina 18:00

Leszek Talko . Nastolatek – Instrukcja obsługi. Spotkanie towarzyszące wystawie TEEN AGE

Zapraszamy na spotkanie wszystkich zainteresowanych tworzeniem kultury dla nastolatków i obecnością nastolatków w kulturze: rodziców, nauczycieli, artystów, animatorów. Wydarzeniem zaczynamy dyskusję o uczestnictwie nastolatków w kulturze.

W rozmowie wezmą udział: Leszek Talko i Anna Rzeźnik.
Spotkanie poprowadzi Anna Grunwald, kuratorka projektu Teen-Age.

„Trudno dziwić się konsternacji rodziców, gdy zamiast dobrze znanego, może czasem kapryśnego, ale jakże uroczego dziecka, nagle pojawia się w domu nieodgadniona istota. NASTOLATEK”. (Leszek Talko, „Nastolatek dla początkujących”)

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie TEEN-AGE z instalacją hash2ash – finału projektu TEENS LOVE DESIGN 2017_Młodzieżowy sektor kreatywny. Instalację można oglądać do 28 stycznia 2018

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Mazowieckiego

ekspozycji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie  – TEEN AGE.

Wstęp: bezpłatny.

 1. 13 i 14 stycznia  2018

Godzina 12:00 i 14:00

ETNOKODOWANIE

Muzeum dla Dzieci i Urząd Komunikacji Elektronicznej zapraszają na bezpłatne warsztaty kodowania! Stawiajcie wraz z nami pierwsze kroki w poznawaniu tajników kodowania inspirując się kolekcjami naszego Muzeum. Instytucja kultury to miejsce, w którym nowe technologie doskonale się odnajdują! Kodowanie to świetna zabawa, sprawdźcie sami.

Harmonogram spotkania:

Grupa I

12:00 – 13:00- warsztaty kodowania” ScottieGo!”- wiek 6-10 lat

14:00 –  15:00  – poznajemy wystawy Muzeum

Grupa II

14:00-15:00 –   warsztaty kodowania „Inteligentne Miasto” – wiek 11-15

15:00-16:00 – poznajemy wystawy Muzeum

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują rezerwacje: rezeracje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80

 1. 15-20 stycznia 2018 oraz 22-27 stycznia 2018

Półkolonie etnograficzne w Muzeum dla Dzieci. PROJEKT: FERIE.

Projektowanie to nie lada sztuka! Na naszych półkoloniach PROJEKT:FERIE odkryjecie w sobie talent kreacyjny  i staniecie się dizajnerami. Artystyczny nieład czy architektoniczna precyzja? Malarstwo tradycyjne czy sztuka street artu?  Inspiracja tradycją czy kreowanie przyszłości?   Poznajcie z nami świat warszawskich murali, tajniki food designu, magię projektowania mody. Zapraszamy na półkolonie etnograficzne PROJEKT: FERIE dzieci w wieku 6-12 lat. Ferie spędzone z Muzeum dla Dzieci staną się niezapomnianą przygodą. Zapraszamy.

Szczegóły i warunki rezerwacji: www.muzueumdladzieci.pl/aktualności

rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 5380

 1. 17 stycznia 2018 r

godzina 17:00-18:15

Popołudnie w Muzeum, „Noworoczna opowieść o 12 miesiącach”

Nowy sezon warsztatów rozpoczynamy z jedną z waszych lubionych technik. Malujemy obrazek na szkle- wasz ulubiony miesiąc.

Koszt: 15 zł – pierwsze dziecko z rodzeństwa, 5 zł- drugi uczestnik

Rezerwacja miejsc:

Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80

 1. 20 stycznia 2018

godzina 14:00-15:30

ODKRYWCY. Ekspedycja 88.

Zapraszamy na nowy cykl warsztatów Muzeum dla Dzieci. Wcielimy się w rolę odkrywców wystaw i poznamy światy nowych kolekcji muzealnych. Każde spotkanie to inny temat przewodni i inne wyzwania!

W styczniu poznamy razem tajemnice roku 1988 wraz z Dorotą i Andrzejem – bohaterami ekspozycji EKSPEDYCJA88 prezentowanej w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Sprawdźcie co musiało znaleźć się w pokoju dziewczyny i chłopaka, czym się interesowali, co nosili, czego słuchali, w co grali w roku 1988? Co przypadnie Wam do gustu, a co przywoła wspomnienia waszych rodziców?  Warsztaty, animacje i nowe muzealne odkrycia dla całej rodziny. Zapraszamy!

Wstęp: bezpłatny.

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 53 80

 1. 20 stycznia 2018

Godzina 17:00 – 19:00

O luksusie w PRL

Debata poświęcona modzie i nie tylko ! Punktem wyjścia do dyskusji będzie świat roku 1988, potrzeby, tęsknoty ich realizacje w życiu codziennym Polaków. Spotkanie wokół książki Aleksandry Boćkowskiej „Księżyc z Pewexu. O luksusie w PRL“

Wydarzenie towarzyszące projektowi EKSPEDYCJA 88.

Wstęp: bezpłatny

 1. 27 stycznia 2018

  Godzina 16:00-18:00

  TEE- AGE. Gramy!

A gdyby tak zamienić przestrzeń muzealną w wielki plac do gry? Zapomnij o nużącym spacerowaniu od gabloty do gabloty! Przygotuj się za to na nieoczywiste spotkania z peruwiańskimi bóstwami i figurkami Matki Boskiej, wizytę na wsi, pisanie miłosnego SMS-a i robienie etnoselfie. Przed Tobą dwie godziny wyśmienitej zabawy i kilka zadań do wykonania, które sprawdzą Twój refleks, spryt i umiejętność pracy w grupie. A jeśli się uda… Spotkamy się na wystawie TEEN-AGE!

Warsztaty poprowadzą: Krzysztof Usakiewicz – nauczyciel języka polskiego w Bednarskiej Szkole Realnej oraz Weronika Pawlikowska i Weronika Woińska – uczennice tej szkoły.

Zajęcia adresowane są do osób w wieku 12-17 lat. Pamiętajcie o zabraniu swoich smartfonów!

Udział bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

rezerwacje@ethnomuseum.pl 22 696 53 80

 1. 28 stycznia  2018

Godzina 15:30-17:00

ETNONIEDZIELA.Stroje i ozdoby Indian Peru.

Zapraszamy na wspólne rodzinne działania ! W niedzielne popołudniu zapraszamy Was na  czasową wystawę Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie „Skarby Peru”. Poznamy tajemnice jednego z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich dekad  oraz dziedzictwo kulturowe Indian Peru.  Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócimy na stroje i ozdoby które zainspirują nas do wykonania własnych ozdób.

Warsztaty dla dzieci w wieku:

Koszt: 30 zł

Rezerwacja miejsc:

Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80

 1. 31 stycznia 2018

godzina 17:00-18:00

POPOŁUDNIE W MUZEUM. Eskimosi – sztuka przetrwania

Podczas styczniowego spotkania poznamy bliżej zwyczaje i kulturę mieszkańców dalekiej Północy. W programie: prezentacja o kulturze Inuitów, oglądanie muzealiów ze zbiorów Muzeum i warsztaty plastyczne.

Koszt: 15 zł – pierwsze dziecko z rodzeństwa, 5 zł- drugi uczestnik

Rezerwacja miejsc:

Rezerwacje@ethnomusuem.pl 22 696 53 80

12 . 7, 13, 14, 20, 21, 27 i 28 stycznia 2018

ZPT, czyli zajęcia praktyczne w Muzeum dla Dzieci.

W wybrane soboty i niedziele zapraszamy na warsztaty ZPT, czyli zajęcia praktyczne w Muzeum dla Dzieci .

Zapraszamy do zwiedzania wystawy DIZJAN MA SENS(ES) z naszymi edukatorami i udziału w otwartych warsztatach ZPT, czyli zajęciach praktycznych w Muzeum dla Dzieci. Pod okiem plastyka przygotujcie własnoręcznie wiele pięknych przedmiotów – warsztaty dla dzieci i retro wspomnienia dla dorosłych.

Koszt: w cenie biletu do Muzeum dla Dzieci.

 13 Warsztaty w Kinie Praha

Muzeum dla Dzieci jest partnerem do akcji „Praha dzieciom- rodzinne poranki artystyczno- filmowe” .

W niedziele 21 stycznia spotkacie nas podczas weekendowego poranka dla dzieci w KINIE PRAHA.

Zapraszamy na seans o 10:00, a następnie do wspólnych działań twórczych.

Start: 12:00 Nasze warsztaty to: „Karnawały Świata” Zapraszamy wszystkich uczestników spotkania w karnawałową podróż dookoła Świata! Poznamy zwyczaje i i tradycje mieszkańców różnych regionów świata a także przypomnimy rodzime zabawy. Każdy uczestnik spotkania przygotuje własną maskę karnawałową w stylu, który najbardziej pasuje do jego osobowości. Zapraszamy!

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz