Marzec w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym

4 i 5 marca SpektakFintikluszki

Marzec obfituje w Muzeum ciekawymi spotkaniami rodzinnymi .  W to czas przygotowań do świąt Wielkanocy realizowanych w formułach: warsztatów kulinarnych, koncertach, Tragach i wielu innych.

Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi w Muzeum dla Dzieci. Spektakl: FINTIKLUSZKI – folkowe okruszki!

FINTIKLUSZKI – Folkowe Okruszki

Finti… Co? Jak? Jakie trudne słowo! FINTIKLUSZKI to w języku mieszkańców krainy Dawno, Dawno Temu po prostu drobiazgi. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie z Wędrownym Teatrem Lalek Małe Mi! Czekają na Was zabawne, błyskotliwe, wzruszające, zapomniane przypowiastki, obyczaje, wspomnienia, wierszyki i przyśpiewki, zebrane w Wędrownym Kramie z Opowieściami. Wskrzeszają świat Wielkoludów, Domowych Skrzatów, zdradzają tajemnice powstania Skowronka… Bogactwo uniwersalnej mądrości ludowej ukazane przy pomocy różnych form teatru lalek, tradycyjnych zabawek, instrumentów muzycznych oraz pieśni zaaranżowanych przez Karolinę Cichą – laureatkę Nowej Tradycji 2013. Scenografia – Mikołaj Malesza. Technika – Michał Strokowski.

Koszt: 20 zł dziecko,  jeden opiekun : wstęp bezpłatny, drugi i kolejny- 20 zł

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00).

7 marca, godz. 17:00

Popołudnie w Muzeum: Martenica – bułgarskie zwyczaje wiosenne

Wiosna przybywa na Bałkany dużo wcześniej niż do Polski. Z tej okazji 1 marca mieszkańcy Bułgarii obdarowują się wzajemnie czerwono-białymi włóczkowymi amuletami. Mogą one mieć formę laleczek, pomponików czy plecionych bransoletek. Kolor czerwony symbolizuje krew i życie, ma odstraszać wszelkie zło. Kolor biały oznacza czystość i szczęście. „Marteniczkowy” podarunek przynosi osobie obdarowanej pomyślność, a także przyspiesza nadejście wiosny. Skąd wziął się ten zwyczaj i jak zrobić „martyniczkę” – dowiecie się na naszych zajęciach.

Koszt: 15 zł – pierwsze dziecko z rodzeństwa/ 5 zł – drugie i kolejne. Opiekun: wstęp bezpłatny.

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00).

10 marca, godz. 12:30-14:00 i 15:30-17:00

Warsztaty kulinarne – mazurki!

Zapraszamy na aromatyczne warsztaty kulinarne, którymi rozpoczniemy rodzinne przygotowania do Wielkanocy. Przygotujcie wraz z nami pyszne, pięknie zdobione mazurki! Tradycyjny przepis w połączeniu z kreatywnością sprawi, że wasze ciasto będzie królowało na świątecznym stole.

Wiek uczestników: 6-12 lat.

Koszt: 40 zł od dziecka. Jeden opiekun: wstęp bezpłatny.*

*Ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby jednemu uczestnikowi towarzyszył jeden opiekun.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00).

11 marca, godz. 12:00

Warsztaty w Kinie Praha. Przygotowania do Wielkanocy

Muzeum dla Dzieci mieści się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a nasza kolekcja związana ze świętami Wielkiej Nocy to setki wyjątkowych obiektów etnograficznych. Zainspirujemy się nimi podczas warsztatów przygotowujących nas do Wielkanocy. Czy wybierzecie styl tradycyjny, czy raczej nowoczesny? W programie prezentacja i warsztat plastyczny.

Wstęp bezpłatny, w ramach biletu na seans.

11 marca, 12:30-14:00

Odkrywcy: Wielkanocny czas świętowania!

Zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu ODKRYWCY! Podczas rodzinnych warsztatów za pomocą gry muzealnej, rozwiązywania licznych łamigłówek i zagadek poznajemy zjawiska prezentowane na wystawach stałych i czasowych w naszym Muzeum. W marcu zapraszamy wszystkich Odkrywców i Tajnych Agentów w podróż na polską wieś. Dzięki wizycie na wystawie „Czas Świętowania w kulturach Polski i Europy” poznamy zwyczaje i tradycje związane z okresem przygotowania i świętowania Wielkanocy. Zwieńczeniem spotkania będzie warsztat wykonywania palm wielkanocnych w Muzeum dla Dzieci.

Koszt: 20 zł od dziecka. Jeden opiekun: wstęp bezpłatny, drugi i kolejny- 20 zł

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00)

11 marca godz. 15:00 – koncert rodzinny

12 marca godz. 10:00 i 12:00 – koncert dla grup szkolnych

Wielkanocne muzykowanie. Koncert muzyki tradycyjnej

Zapraszamy na wspólne przeganianie zimy i przywoływanie wiosnę. Wcielimy się
w wielkanocnych wołoczebników czyli wiosennych kolędników. Będziemy chodzić z gaikiem, śpiewać konopielki, dunajki, allelujki, życząc gospodarzom obfitych plonów, szczęścia, zdrowia. A to wszystko żeby świat odrodził się na nowo, żeby pola znów się zazieleniły, ptaki znów śpiewały, drzewa wypuściły pąki. Świat przyrody ma się odrodzić, a Chrystus zmartwychwstać. Kolędy wiosenne opowiadają też o Maryi i Jezusie chodzących po polach i odradzających przyrodę. Przywołamy specjalne przyśpiewki związane z pisankami i z dyngusem. Ruszymy do wiosennych korowodów i zabaw w rytm muzyki. Towarzyszyć nam będzie śpiew oraz rozmaite instrumenty – skrzypce, bębenek, basy, akordeon. Koncerty z cyklu Muzyka Żywa w wykonaniu Maniuchy Bikont, Michała Maziarz i Mateusza Kowalskiego .

Koszt: 20 zł od dziecka. Opiekun: wstęp bezpłatny, drugi i kolejny- 20 zł

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00).

17 marca, godz. 10:00-11:30 i 12:30-14:00

Warsztaty kulinarne – baby wielkanocne

Baba wielkanocna to tradycyjne polskie pieczywo cukiernicze, które w XVII wieku zawojowało Europę. I wcale się nie dziwimy, ponieważ ten aromatyczny wypiek przypada do gustu małym i dużym łasuchom ze względu na swoją ciekawą formę i delikatny smak! Oblana perłowym lukrem lub posypana cukrem pudrem, ustawiona w centralnym miejscu stołu, baba uzupełnia widok wielkanocnego wystroju domu. Zapraszamy na rodzinne warsztaty kulinarne.

Wiek uczestników: 6-12 lat.

Koszt: 40 zł od dziecka. Opiekun: wstęp bezpłatny.*

*Ze względu na ograniczoną przestrzeń prosimy, aby jednemu uczestnikowi towarzyszył jeden opiekun.

Liczba miejsc ograniczona.

Obowiązują rezerwacje: rezerwacje@ethnomuseum.pl, 22 696 53 80 (pon.-pt. 8:00-16:00).

17 marca, godz. 15:00

Rodzinne spotkania z tradycją. Warsztaty pisankarskie i palmiarskie pod kierunkiem twórczyń ludowych

Zapraszamy na wielkie wiosenne warsztaty świąteczne! Pod kierunkiem artystek ludowych z Mazowsza będziemy tradycyjnymi sposobami ozdabiać wydmuszki i przygotowywać palmy wielkanocne. Poznamy dawną technikę tworzenia wzorów na jajku za pomocą specjalnych pisaków i roztopionego wosku, okleimy wydmuszki miniaturowymi wycinankami oraz „duszą” z sitowia. Z zielonych gałązek i bibułki uwijemy palmę wielkanocną. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym.

 

Komentarze Facebook

Dodaj komentarz