Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.
Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.
„Basia” to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z prezentowanych pięciu odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. A to dopiero początek serii, która ma liczyć 13 odcinków.
14 kwietnia „Basia” zawita na ekrany kin w całej Polsce (w tym do kin sieci Helios i Multikino). Cztery odcinki serialu „Basia” wyprodukowanego przez Grupę Smacznego miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu, gdzie okazały się prawdziwą rewelacją. Do zestawu włączony zostanie nigdzie wcześniej nie prezentowany odcinek pt. „Basia i nowy braciszek”.
Maria Seweryn, ambasadorka „Basi” w kinach, która m.in. użyczyła swojego głosu w audiobookach serii, tak opisuje fenomen „Basi”:
– Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.
O ekranizacji pozytywnie wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:
‒ Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.
Na miesiąc przed premierą kinową serialu, 14 marca br. na półki księgarskie trafią trzy nowe tytuły Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak, w serii „Basia” – „Basia i tablet” oraz w cyklu „Basia i przyjaciele” – „Lula”. Niespodzianką będzie trzeci tytuł, niezwykła książka dla wszystkich miłośników Basi i jej świata, „Basia. Wielka księga słów” – zbiór wyrazów charakterystycznych dla rzeczywistości pięcioletniej bohaterki.
Tradycyjnie już w książkach o Basi pytania i wątpliwości pięcioletniego człowieka zostały potraktowane z należytą powagą, a także z właściwym autorce poczuciem humoru. I jak zwykle są pieczołowicie zilustrowane, w przewrotny, charakterystyczny dla Marianny Oklejak sposób.
GRUPA SMACZNEGO
Grupa Smacznego to jedno z najbardziej aktywnych i innowacyjnych studiów animacji w Polsce. Działa od ponad 12 lat i specjalizuje się w animacji 2D. Studio zatrudnia ponad 30 artystów: reżyserów, animatorów, ilustratorów, montażystów, kompozytorów muzyki, etc. Oryginalne projekty Grupy Smacznego, takie jak serie „Mami Fatale” i „Grand Banda” są wysoko cenione na europejskim rynku, a artystyczne filmy krótkometrażowe – m. in. „Lost Senses” zdobywają nagrody na światowych festiwalach. Grupa Smacznego znalazła się wśród finalistów europejskiej nagrody Producent Roku 2016.
„Basia” – odcinki w zestawie kinowym:
„Basia i upał w zoo”; „Basia i Anielka”; „Basia i nowy braciszek” (premiera); „Basia i biwak”; „Basia i dziadkowie”
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz
Polska, 2018, 50′; kategoria wiekowa 4+
Produkcja: Grupa Smacznego, Muzyczne Studio Produkcyjne SPOT, Studio Miniatur Filmowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Evergreen Entertainment
Seria dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
premiera: 14 kwietnia 2018
Patroni medialni:
TVP ABC, Wirtualna Polska, Co jest grane 24, Nasze Miasto, Sens, Zwierciadło.pl, Dziecko, Qlturka, Egaga, Ładne Bebe, Radio Kolor, Radio Poznań, Radio Ram