Ależ to fantastyczna książka! Niby zwykła opowieść o dwójce leśnych przyjaciół, którzy spędzają ze sobą kolejne dni, kłócąc się i godząc na przemian, a jednocześnie niesamowita w przekazie i przemycająca edukacyjne treści książka o uwielbieniu dla przyrody.
Wiewiórek wiedzie spokojne życie w lesie nad błękitnym strumieniem, zachwycając się urokami natury, gdy któregoś dnia tajemniczy osobnik – Bóbr, wprowadza się do wybudowanej nieopodal żeremi. Zwierzęta różnią się od siebie pod każdym względem, zachwycają się innymi rzeczami, mają odmienne zdanie na pojawiające się tematy, ale łączy je niewątpliwie miłość do przyrody. Nasi bohaterowie szybko odnajdują w tej kwestii wspólny język i codziennie z przyjemnością oddają się odkrywaniu zagadek ze świata natury.
Dlaczego w dziwny sposób znikają rośliny rosnące nad strumykiem, ma się wrażenie jakby coś je wsysało do środka ziemi, i co ma z tym wspólnego tajemniczy Karczownik? Dlaczego Tchórz, gdy czuje się zagrożony, wydziela specyficzny odór? I dlaczego nazwano go Tchórzem, a nie na przykład Odważnikiem czy Dzielniakiem? Jaki ptak „szyje” na drzewie wiosenne rękawiczki? Kto pożera Nierybki strumieniowe i skąd biorą się cudne/brzydkie żaby? Mnóstwo pytań, tyle samo odpowiedzi. Jednym słowem fascynująca lektura książki „Wiewiórek i Bóbr. Przygody leśnych detektywów”.
Opowieść o życiu, zwyczajach i wyglądzie kilku leśnych zwierząt. Również lektura przemycająca ważne życiowe wartości. Pochwała przyjaźni, która mimo że niełatwa w tym przypadku, daje siłę i pozwala wspólnie rozwiązywać problemy. Opowieść o tym, że mimo iż różnimy się między sobą, razem możemy przenosić góry, świetnie się uzupełniać i przyjaźnić.
Autorka książki – Magda Podbylska – jest „humanistką o przyrodniczym wykształceniu” (czytamy tak na okładce książki). Te dwie dziedziny łączą się ze sobą i wzajemnie uzupełniają, co w treści widać gołym okiem. Miłość do przyrody spowodowała, że Magda Podbylska wykreowała przepiękne postacie zwierzęcych bohaterów, mimo że często nie kojarzą się nam one z czymś urokliwym czy estetycznym. Tu tchórz jest pełnym wrażliwości stworzeniem, a cykl zamieniania kijanek w żaby poetycko-literackim przeżyciem. Poznajemy mało znane zwierzęta i czytamy z takim zainteresowaniem, że po lekturze w głowie zostaje więcej niż po lekcji przyrody. Ta lekcja przyrody napisana jest również pięknym literacko językiem.
Uzupełnieniem są kolorowe ilustracje, proste w przekazie ale niezwykle zgrabnie zintegrowane z tekstem. Styl autorki szaty graficznej – Anity Głowińskiej – można by nazwać rozpoznawalnym. Tę przepiękną książkę zamyka solidna, twarda i bardzo estetycznie wykonana okładka. Dodatkowym walorem jest zakończenie lektury. Zbiór ciekawostek o bohaterach książki. Poznajemy Karczownika, Bobra i Wiewiórkę, zaprzyjaźnimy się z Tchórzem i Remizem, odkrywamy tajemnicę Kijanki.
Świetna książka, zabawna i mądra w przekazie, doskonała lektura dla miłośników przyrody. Zachęcam do zapoznania się z przygodami leśnych detektywów i wystawiam tej publikacji wysoką notę.
Iwona Pietrucha
Ocena 5
Wiewiórek i bóbr. Przygody leśnych detektywów
Magda Podbylska
il. Anita Głowińska
wyd. Bis, 2018
wiek 5+
Patronat portalu Qlturka.pl